Değerlendirme sektörünün önde gelen ismi EVA Gayrimenkul Değerleme ile Türkiye’nin en büyük yerli sermayeli araştırma şirketi Akademetre, 2013-2015 Türkiye AVM Potansiyeli Raporu’nu açıkladı.

Editör
04.04.2013

 

Rapora göre sektörü önümüzdeki 3 yıl içinde ciddi bir alan artışı bekliyor. Buna göre 2015 yılında kiralanabilir AVM alanı 13 milyon metrekareyi geçecek. 2013 yılı için en dikkat çeken noktalardan biri ise, Ankara’nın kişi başına düşen 246 m2 kiralanabilir alan ile İstanbul’u geçmiş olması. Bu rakam İstanbul için 227 m2.

EVA Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık A.Ş. ve Akademetre Research & Planning tarafından alışveriş merkezleri (AVM) sektörünü irdelemek, gerçek birikim ve potansiyeli ortaya koymak, Türkiye’deki potansiyel yatırım bölgelerini tespit etmek ve ihtiyaç duyulan AVM tip ve büyüklüklerini ortaya koymak, sektörün genel fotoğrafını çekmek ve gelecek öngörülerini belirlemek amacı ile yaptığı üçüncü çalışmanın sonucu olan Türkiye AVM Potansiyel 2013-2015 Raporu açıklandı.

Türkiye’nin AVM Potansiyelinin ve Haritası’nın belirlendiği çalışmada; mevcutta AVM bulunan illerdeki alışveriş merkezleri ziyaret edildi ve incelendi. Çalışmada ayrıca, 2014 sonuna kadar açılması planlandığı tespit edilen inşaat ve proje halindeki 110 alışveriş merkezi de incelendi. 

AVM Projelerinin Kiralanabilir Alanları Büyümeye devam ediyor

Araştırmada yer alan verilere göre ortalama AVM kiralanabilir alanlarının büyüklüğünün büyümeye devam ettiği görülüyor, İstanbul özelinde de durum aynı.

On yıl önce açılan AVM’lerin kiralama alanı büyüklükleri ortalama 30 bin m² büyüklükteyken, 2013 senesinde açılacak AVM ‘lerin ortalama büyüklüğü 40 bin m² lere yaklaşmış durumda. Gelecek projeler dikkate alındığında rakamın 2015 de 41 bin seviyelerine ulaşması bekleniyor.

Rapora göre 2015 yılına gelindiğinde kiralanabilir AVM alanı 13 milyon metrekareyi geçecek.Tabloda da görüleceği gibi alansal rekabet hiç olmadığı kadar iddialı geliyor.

Ancak; 2012 senesinde açılacağını deklere eden birçok AVM açılışını 2013 e ertelendi. Öte yandan mevcut AVM’lerin bazılarının renovasyona girdiğini, bazılarının sistemden çıktığını, sistemden çıkanların bazılarının da geri geldiğini görüyoruz.

Örneğin geçen yılda takribi 370 bin m2 zaten faaliyette olan AVM ler kendilerini geliştirerek alanlarını büyüttüler. 

Ankara 246 Metrekare Kiralanabilir Alan ile İstanbul’u Geçti

Raporda en dikkat çekici ayrıntılardan biri ise 2013 yılında Ankara’nın 246 m2 kiralanabilir alan ile İstanbul’u geçerek birinci sırada yer aldığı. Kişi başı kiralanabilir alan İstanbul’da 227 m2. 3.sırada yer alan Karabük’te ise bu rakam 214 m2 olarak görülüyor.

 

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account