Değerlendirme sektörünün önde gelen ismi EVA Gayrimenkul Değerleme ile Türkiye’nin en büyük yerli sermayeli araştırma şirketi Akademetre, 2013-2015 Türkiye AVM Potansiyeli Raporu’nu açıkladı.

Yazar:Editor
04.04.2013

 

 Rapora göre İstanbul, Türkiye’deki AVM’lerin %30’unu oluştururken, Avrupa Yakası Anadolu Yakası’na göre daha büyük bir hacme sahip.

EVA Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık A.Ş. ve Akademetre Research & Planning tarafından alışveriş merkezleri (AVM) sektörünü irdelemek, gerçek birikim ve potansiyeli ortaya koymak, Türkiye’deki potansiyel yatırım bölgelerini tespit etmek ve ihtiyaç duyulan AVM tip ve büyüklüklerini ortaya koymak, sektörün genel fotoğrafını çekmek ve gelecek öngörülerini belirlemek amacı ile yaptığı üçüncü çalışmanın sonucu olan Türkiye AVM Potansiyel Raporu 2013-2015 açıklandı.

Türkiye’nin AVM Potansiyelinin ve Haritası’nın belirlendiği çalışmada; mevcutta AVM bulunan illerdeki alışveriş merkezleri ziyaret edildi ve incelendi. Çalışmada ayrıca, 2014 sonuna kadar açılması planlandığı tespit edilen inşaat ve proje halindeki 110 alışveriş merkezi de incelendi. 

Avrupa Yakası’ndaki Kiralanabilir AVM Alanı İstanbul Toplamının %77’sini Oluşturuyor

Yapılan açıklamaya göre, İstanbul Türkiye’deki alışveriş merkezlerinin sayı olarak %30 unu, alan olarak ise %38 ini alıyor. Şu an İstanbul’da bulunan 91 AVM’nin 23’ü Anadolu Yakası’nda, 68’i ise Avrupa Yakası’nda bulunuyor. Bu rakama göre Avrupa Yakası’ndaki AVM’ler İstanbul toplamının %75’ini oluşturuyor.

İstanbul nüfusunun 3 / 2’sine sahip Avrupa Yakası, kiralanabilir AVM alanına göre de Anadolu Yakası’ndan daha büyük bir hacme sahip. İstanbul’da şu an 3 milyon m2’den fazla kiralanabilir AVM alanının %77’si Avrupa Yakası’nda.

Buna göre kişi başına düşen kiralanabilir alan Avrupa Yakası’nda 263 m2 iken, Anadolu Yakası’nda ise 156 m2. Araştırmadaki ilginç bulgulardan biri de, 2012 yılında Anadolu Yakası’nın AVM alanının %25 ine sahipken, bu sene Avrupa Yakası’nda yeni açılan AVM’lerle bu rakamın %23’e düşmüş olması. Araştırmaya göre İstanbul’da hala AVM ihtiyacı olduğu gözlemlenirken, arz ve talep dengesinin bazı ilçelerde çok farklılaşmış olduğu dikkat çekiyor. 2015 Yılında İstanbul’da Kiralanabilir AVM Alanı 5 Milyon Metrekareyi Aşacak

Rapora göre 2013 sonunda İstanbul’daki AVM sayısının 111’e ulaşması beklenirken, kiralanabilir alanın 4 milyon m2’yi geçeceği öngörülüyor. 2015 yılında ise AVM sayısının 133’e, kiralanabilir alanın ise yaklaşık 5,5 milyon m2’ye ulaşacağı görülüyor. Bu rakamlar İstanbul’da her sene ortalama kiralanabilir alanın büyüklüğünün arttığını gözler önüne seriyor.

 

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account