Türkiye’nin en büyük yerli sermayeli araştırma şirketi Akademetre, 2013-2015 Türkiye AVM Potansiyeli Raporu’nu açıkladı.

Editör
04.04.2013

 

Değerlendirme sektörünün önde gelen ismi EVA Gayrimenkul Değerleme ile Türkiye’nin en büyük yerli sermayeli araştırma şirketi Akademetre, 2013-2015 Türkiye AVM Potansiyeli Raporu’nu açıkladı.

Rapora göre Anadolu’ya doğru ciddi bir yayılma var. Fakat arz ve talep arasındaki dengesizlik, 2015 yılına gelindiğinde Anadolu’da ihtiyaçtan fazla yapılan AVM’lerin m2’sinin 1 milyonu geçeceğini gösteriyor.

Bu da Anadolu’da plansız şekilde yapılan AVM’lerin hem İstanbul’dan m2 aldığını, hem de ciddi sorunlarla karşı karşıya kalacağına işaret ediyor. 

EVA Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık A.Ş. ve Akademetre Research & Planning tarafından alışveriş merkezleri (AVM) sektörünü irdelemek, gerçek birikim ve potansiyeli ortaya koymak, Türkiye’deki potansiyel yatırım bölgelerini tespit etmek ve ihtiyaç duyulan AVM tip ve büyüklüklerini ortaya koymak, sektörün genel fotoğrafını çekmek ve gelecek öngörülerini belirlemek amacı ile yaptığı üçüncü çalışmanın sonucu olan Türkiye AVM Potansiyel 2013-2015 Raporu açıklandı.

Türkiye’nin AVM Potansiyelinin ve Haritası’nın belirlendiği çalışmada; mevcutta AVM bulunan illerdeki alışveriş merkezleri ziyaret edildi ve incelendi. Çalışmada ayrıca, 2014 sonuna kadar açılması planlandığı tespit edilen inşaat ve proje halindeki 110 alışveriş merkezi de incelendi. 2015 Yılına Kadar 6 İl Daha AVM ile Tanışacak ve Toplam Sayı 409 Olacak

Yapılan açıklamaya göre, şu an Türkiye’de 48 ilde 299 aktif AVM mevcut. Sektör 2012 senesini 296 sayısı ile kapatmış durumdaydı. 2015 yılına kadar 60 ilimiz AVM ile tanışmış olacak. Bugünden itibaren 2015’de kadar 110 AVM açılışı olması öngörülüyor. 2014 de bu sayı 30, 2015 de ise 26 olarak bekleniyor. Bu gelişmelerle 2015 yılında Türkiye’de 409 AVM olacağı düşünülüyor.

Anadolu’da 2015 Yılında 1 Milyon Metrekareden Fazla İhtiyaç Fazlası Alan Olacak

Anadolu’da önümüzdeki dönemde rekabet ve geliştirme artıyor ancak arz ve talep yanlış yerlerde. Bu sene de yüzdesel olarak çoğunluğu Anadolu’da olmak üzere, Anadolu’nun bazı illerinde alışveriş merkezleri fonksiyonlarını yitirdiler, kapandılar veya başka amaçlarla kullanılıyorlar. Bunda kiracı karması, ulaşım, ihtiyaçlara cevap verememe gibi nedenlerin olduğu tespit edildi.

Türkiye’deki şu anda alışveriş merkezlerinin kiralanabilir alanları toplamı ise yaklaşık 8.283.302 m². Ancak çalışma sonucunda ortaya çıkan sonuçlara göre 2015 senesine kadar 13.249.913 m2’ lik AVM alanı toplamına sahip olacağız.

Çalışmaya göre matematiksel olarak 578.971 m2 alan daha projelendirmeye ihtiyaç var. Ama detaylara inildiğinde kimi geliştirilen alanların yanlış konumlandığı görülüyor.

Anadolu’da Potansiyel Taşıyan İller

Rapora göre 2013-2015 yılları arasında Karaman, Isparta, Manisa, Çanakkale ve Kırklareli hala potansiyeli olan iller olarak görülüyor. 2015 yılına gelindiğinde Isparta’nın tüm ihtiyacı karşılayacak m2’ye ulaşacağı da dikkat çekiyor.

En Az Potansiyeli Olan Anadolu İlleri

Türkiye’de kiralanabilir alan bakımından en az potansiyel alana sahip iller Hatay, Kütahya, Samsun, Aydın ve Şanlıurfa. 2015 yılına gelindiğinde Hatay, Samsun, Aydın ve Şanlıurfa'nın tamamen doygunluğa ulaşacağı gözlemleniyor. Raporda 2013 senesinde doygunluğa ulaşmış Anadolu şehirlerine örnek olarak Mersin, Tekirdağ, Bolu, Eskişehir, Gaziantep illeri veriliyor.

Ancak doygunluğa ulaşmış iller maalesef bunlarla sınırlı değil. Analiz incelendiğinde Edirne ve İzmir’de bugün ihtiyaç olmasına rağmen bu şehirlerin 2015‘de doygunluğa ulaşacağı, İstanbul ve Manisa’nın her iki dönemde de ihtiyaç duyduğu; Bolu, Eskişehir, Gaziantep illerimizin ise 2013‘de doygun olduğu ve hatta 2015’de de halen doygun kalacağı tespit edilmiştir. 

AVM’de Lider İller

İllere göre bakıldığında İstanbul’ un 91 aktif alışveriş merkezi ile lider olduğu, Ankara’nın 32 ve İzmir’ in 18 alışveriş merkezi ile onu takip ettiği görülüyor.Bu rakamlara bakıldığında kan kaybına rağmen toplamda İstanbul’un geçen seneki gibi büyüklüğünü koruduğu Ankara’nın ve İzmir’in de sıralarını kaptırmadığı görüldü.

 
Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account