Arap Baharı olarak adlandırılan Kuzey Afrika ve Ortadoğu’daki iç karışıklıklar, Türk müteahhitlerinin yurtdışında üstlendikleri işleri olumsuz etkiliyor.

Yazar:Editor
01.08.2011

 

Türkiye Müteahhitler Birliği’nin (TMB) yaptığı “İnşaat Sektör Analizi”ne göre, özellikle Libya’da iç savaşa dönüşen karışıklık, bu ülkede bulunan mevcut 18,4 milyar dolarlık projeyi tehdit ediyor. Libya’da şu an müteahhitlerin tahsil edilemeyen hak ediş alacağı 1.6 milyar dolara ulaşırken, Libya bankalarında kalan nakit tutarları da yaklaşık 100 milyon dolar. Türk müteahhitlerinin bu ülkede kalan makina ve ekipmanlarının değeri de yaklaşık 1 milyar doları buluyor.
 
En Ağır Darbe Libya’dan
 
Türk müteahhitlerinin 1972-2010 arasındaki dönemde 90 ülkede 6 bine yakın, 190 milyar dolarlık proje üstlendiği hatırlatılan analizde, 2011 yılı başında Tunus’ta başlayan daha sonra Kuzey Afrika ülkeleri ile Ortadoğu’ya yayılan ve Libya’da ise iç savaşa dönüşen yönetim karşıtı halk ayaklanmaları hatırlatıldı ve bu nedenle, Türk yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinin olumsuz yönde en ağır biçimde etkilendiği ülkenin Libya olduğuna dikkat çekildi. Libya’da bugüne kadar Türk müteahhitlerinin üstlenmiş oldukları işlerdeki oransal payın yüzde 14.1 olduğu, bu sürede 27 milyar dolar tutarında 529 projenin üstlenildiği ifade edildi.
 
Politik Risk Sigortası
 
Libya’nın Türk inşaat sektörü için taşıdığı önemin, yaşanan krizin kısa vadede bertaraf edilebilir olmamasının, uzun vadede ise rekabet ortamının köklü değişikliklere sahne olacağının bilinmesinin bir yandan, “alternatif pazar geliştirme stratejilerini” zorunlu kıldığı, diğer yandan da “politik risk sigortası” ihtiyacının da süratle giderilmesi zorunluluğunu gündeme getirdiği ifade edildi. Her iki konuda da TMB ile Türk Eximbank’ının yakın bir işbirliği içinde çalışmalarının gerektiğine işaret edilen analizde, “Alternatif pazarlara yönelişte Afrika’nın iç kesimleri öncelikli bölge olarak görülmekte, bu pazarlara etkili ve hızlı biçimde nüfuz edilebilmesi için Türk Eximbank tarafından geçmişte uygulanmış, çok başarılı sonuçlar vermiş olan ülke kredilerinin başlatılmasında büyük yarar görülmektedir” denildi.
 
Kaynak : Hürriyet

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account