Irak'ın elektrik altyapısı için Siemens Türkiye’den 62,1 milyon Euro’luk proje

Editör
04.04.2013

 

Siemens Türkiye, Irak’ın enerji altyapı geliştirme projesi çerçevesinde 62,1 milyon Euro değerinde, 24 adet dağıtım merkezi inşa edecek. Siemens Türkiye Altyapı ve Şehirler Sektörü bu proje için Irak Elektrik Bakanlığı’ndan projenin ihalesini alan Japon Toyota Tsusho Şirketi ile çalışacak. 

Toyota Tsusho, Irak’ta enerji tedarikinin geliştirilmesi amacıyla gerçekleştirilen proje için Siemens Türkiye Altyapı ve Şehirler Sektörü Alçak ve Orta Gerilim Bölümü ile anahtar teslimi anlaşma imzaladı.

Siemens, Toyota Tsusho Corporation için 31,5 Mega Volt Amper’e (MVA) kadar kapasite sunan 24 adet 2x31,5 MVA transformatörlü dağıtım merkezi inşa edecek.Türkiye Siemens’ten yönetilecek olan projede kullanılacak olan ürünler hem Avrupa hem de Türkiye'de üretilecek. Sipariş, tüm bileşenlerin teslimatının yanı sıra trafoların şebekeye bağlanması da dahil yapım ve kurulum işlerini kapsıyor.

Siemens Alçak ve Orta Gerilim Bölümü CEO'su Ralf Christian, “Bu merkezler, Irak'ta enerji tedarikini daha güvenli ve daha güvenilir bir hale getirmeye yardımcı olacak. Enerji altyapısının geliştirilmesi Irak'ın ekonomik ve sosyal olarak kalkınmasına destek olacak” şeklinde konuştu.

Irak, altyapısının modernleştirilmesine yönelik çalışmalara hız verdi

Temiz içme suyu tedarikinin yanı sıra tüm nüfusa istikrarlı enerji sağlanması konusunda Irak, altyapısının modernleştirilmesine yönelik çalışmalara hız verdi. Irak nüfusunun yaklaşık yüzde 96'sı elektrik şebekesine bağlı olsa da bazı bölgelerde elektrik tedariki günde birkaç saat ile sınırlı durumda.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) tarafından gerçekleştirilen bir çalışmaya göre, 2011 yılında Irak'taki enerji talebinin yalnızca yüzde 55'i karşılanabildi.

 

Dergisi 

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account