Türkiye Tuğla-Kiremit Zirvesi, 27 Mart 2013 tarihinde 15. kez Ankara Dedeman otelde gerçekleştirildi.

Editör
04.04.2013

 

Sektör ile ilgili son gelişmelerin paylaşıldığı ve tartışıldığı, yenilikçi ürünler geliştirmek ve imal etmek için ihtiyaç duyulan yeni yatırımlar konusunda uluslararası yatırımcı firmalarla görüşmelerin yapıldığı, çözüm önerilerinin ve piyasa şartlarının değerlendirildiği büyük bir organizasyon ve buluşma noktası niteliğini taşıyan Türkiye Tuğla-Kiremit Zirvesi, 27 Mart 2013 tarihinde 15. kez Ankara Dedeman otelde gerçekleştirildi.

Zirveye Çevre ve Şehircilik bakanı Erdoğan BAYRAKTAR ve Milletvekillerinden Salim USLU ile beraberindekiler, kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşlarından temsilciler ile bütün yurttan tuğla-kiremit sanayicileri katıldı.

Türkiye’ deki bütün tuğla-kiremit sanayicilerinin katılımı ile gerçekleşen zirvenin açılış konuşmasını, TUKDER Yönetim Kurulu Başkan Yrd. Fuat EKMEKÇİOÐLU yaptı.

Açılış konuşmasında EKMEKÇİOÐLU, TUKDER’ in 1997 yılında kurulmasından sonra Dünya ve Türkiye’de yaşanan önemli gelişmelerden ve krizlerden bahsederek, Türkiye' de 350 tuğla-kiremit fabrikasının bulunduğunu, bu fabrikalarda toplamda 35 bin çalışanın olduğunu, yan sanayi ve tedarikçilerle birlikte bu sayının 100 bine çıktığını vurguladı.

Türkiye'nin kabuk değiştirdiğini söyleyerek, enerji ve çevrenin önemine değinen EKMEKÇİOÐLU, geleceği enerjinin nasıl kullanıldığının şekillendireceğini belirterek, enerji ve çevre ilişkisinin önemine işaret etti.

Konuşmasının devamında EKMEKÇİOÐLU, özellikle döşemelerde yanlış malzeme seçimi ve yanlış uygulamalardan dolayı oluşabilecek yangın tehlikelisine dikkat çekerek, bu konuda bakanlığın desteğini istedi. EKMEKÇİOÐLU yeni malzemelerin önünü açan Ulusal Teknik Onay kavramından ve bu onayı veren kuruluşlardan bahsederek, konunun öneminin altını çizdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan BAYRAKTAR, Türkiye Tuğla ve Kiremit Zirvesi'nin açılışında yaptığı konuşmada, tuğlanın önemine işaret ederek, tuğlanın geçmişinin son derece eski olduğunu hatırlattı. BAYRAKTAR, inşaat sektöründe ürünlerin arttığını söyleyerek, çatının esas ürününün kiremit, duvarların ise temelinin tuğla olduğunu vurguladı.

Bakanlığın projelerinden de bahseden BAYRAKTAR, kentsel dönüşümün Türkiye'nin yeni vizyonu olacağını ifade etti. Tuğla, kiremit, kil ve çamura dayalı yan malzemelerin, Türkiye için son derece önemli olduğuna dikkati çeken Bakan BAYRAKTAR, ''Bugün artık dünyanın çeşitli yerlerinden ateş tuğlaya benzer ürünler, ülkemize plastik ambalajlarla geliyor, ithal ediyoruz. Bunları görünce insan üzülüyor. İtalya'dan oradan buradan geliyor bu malzemeler. Aslında biz bunların artık kralını üretiriz. Üretiyoruz, üretmemiz de gerekiyor'' diye konuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı Malzemeleri Dairesi Başkanı Yusuf DÜLBER, zirveye katılarak, Bakan BAYRAKTARI’ ın ardından bir konuşma yaptı. DÜLBER konuşmasında, Bakanlığın ve Yapı Malzemeleri Dairesi’ nin faaliyetlerinden bahsederek, 2013 yılında piyasa gözetimi ve denetimine daha fazla önem vereceklerini, önümüzdeki dönemde, yurt çapında eğitim ve bilgilendirme faaliyetlerinde bulunmaya devam edeceklerini ifade etti.

Zirvenin devamında TUKDER’ den Çetin ÇELİK’ in yaptığı konuşmada, TUKDER’ in sektörü temsil eden ve önünü açan önemli bir sivil toplum kuruluşu olduğunu vurguladı.

Etkin bilgilendirme faaliyetlerinde bulunduklarını ve derneğin son dönem faaliyetlerini daha fazla arttırdığını bildiren ÇELİK konuşmasının devamında, TUKDER’ in sektör için vazgeçilmez bir aktör olduğunun altını çizdi. Açılış konuşmalarından sonra, zirvesinin birinci bölümü tamamlanarak, öğle yemeğine geçildi.

Yemek sonrası zirveye sponsorluk yapan KELLER firmasından Faik GÜRBÜZ, bir tanıtım sunusu yaptı. Sunudan sonra TUKDER Yönetim Kurulu Başkan Yrd. Fuat EKMEKÇİOÐLU, KELLER firması nezdinde Faik GÜRBÜZ’ e, 15. Türkiye Tuğla-Kiremit Zirvesi’ ne yaptığı katkıdan dolayı plaket taktim etti.

Zirvenin ikinci bölümünün devamında, TUKDER Yönetim Kurulu Üyelerinden Gökhan GÖRÇİZ, iş sağlığı ve güvenliği konusunda bir konuşma yaptı. GÖRÇİZ konuşmasında, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili son yasal düzenlemelerden bahsederek, sanayicileri bilgilendirdi.

Zirvenin son bölümde, sektördeki son gelişmelerin tartışıldığı, sorunların görüşüldüğü, çözüm önerilerinin ve piyasa şartlarının paylaşıldığı bölgesel değerlendirmeler yapıldı. Bu değerlendirmelerin ardından, 15. Türkiye Tuğla-Kiremit Zirvesi sona erdi.

 
Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account