Doğa Derneği’nin 2007 yılında başlattığı, Vaillant’ın da 2012 yılından bu yana desteklediği “Burdur Gölü’nü Kurtarma Projesi” kapsamında, 16 Mart Cumartesi günü Burdur Gölü’ne Sadakat Yolculuğu ile Türkiye’nin her yanından yüzlerce doğasever Burdur’da buluştu.

Yazar:Editor
02.04.2013

 

Doğa Derneği, Vaillant’ın 2012 yılından bu yana desteklediği proje kapsamında Burdur’daki ilgili kamu kurumları ve sivil toplum örgütleri ile işbirliği içinde “Burdur Gölü’nü Kurtarma Projesi’ni yürütüyor.

Burdur Gölü’ne Sadakat Yolculuğu kapsamında doğaseverler, Burdur kent meydanında insan zinciriyle oluşturdukları koreografi ile hızla kuruyan Burdur Gölü’nün kurtulması için, gölü besleyen derelerin üzerine kurulu barajlardan su bırakılması çağrısında bulundu. 

Antalya, İstanbul, Ankara, İzmir, Şanlıurfa ve Antakya dahil olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanından yola çıkan doğaseverler, 16 Mart sabahı Burdur Cumhuriyet Meydanı’nda Burdurlularla buluştu. Yüzlerce doğasever, metrelerce uzanan kumaşlarla, derelerin hızla kuruyan Burdur Gölü’yle buluşmasını simgeleyen dev bir koreografi oluşturdu. 

Etkinliğe Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, Burdur Valisi Nurettin Yılmaz, Burdur Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya, Burdur İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İbrahim Şimşek, Burdur İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nden akademisyenler ve Burdurlu sevilen Türk halk müziği sanatçısı Sümer Ezgü de katıldı.

“Burdurlular göl için sesini yükseltmezse çok geç olacak”

Sevilen Türk Halk Müziği sanatçısı Sümer Ezgü, çocukluğunun bütün Burdurlular gibi gölün kıyısında ve içinde geçtiğini, ancak gölün son yıllarda hızla kuruduğunu ifade ederek şunları söyledi: “Eğer bir an önce harekete geçmez ve gölümüzü kurtarmak için tüm Burdurlular sesimizi yükseltmezsek çok geç olacak. Ve biz biliyoruz ki Burdur Gölü yok olursa Burdur’da da yaşam biter. Çiftçisi, esnafı, sanatçısı, halkı ve yöneticileri olarak biz Burdurlular gölümüzün yok olma sürecini durdurarak gölümüzü eski haline kavuşturabiliriz.”

Burdur Gölü’nün kurtuluşu, barajlardan göle su bırakılmasına bağlı

Konuyla ilgili Doğa Derneği’nden de şu açıklama yapıldı: “Burdur Gölü hızla kuruyor. Göl son 35 yılda üçte birini kaybetti, su seviyesi 12 metre düştü. Gölün kurumasının sebepleri, gölü besleyen yer üstü sularının baraj ve göletlerde tutulması, yer altı sularının ise sondaj kuyularıyla aşırı miktarlarda çekilmesi. Burdur Gölü kuruduğunda Burdur’da ne yaşam, ne tarım devam eder.

Bugün burada toplanan bizler, yüzlerce Burdurlu ve Türkiye’nin dört bir yanından gelen doğasever, Burdur Gölü’nün yaşaması için baraj ve göletlerden su bırakılarak derelerin göle akmasını talep ediyoruz. Şu an güncellenmekte olan Burdur Gölü Yönetim Planı’nda gölün ihtiyacı olan suyun barajlardan nasıl bırakılacağı karara bağlanmalı ve bu karar bir an önce uygulanmalı. Burdur Gölü’nü yaşatmak için bu son şansımız.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account