Philips “DimTone” ile konaklama sektörüne bir yenilik daha getiriyor

Yazar:Editor
01.04.2013

 

Philips, DimTone LEDlambalar ile sıcak ve davetkâr ortamlar yaratırken konaklama sektöründe yüzde 80’den fazla enerji tasarrufu sağlıyor.

Konaklama sektöründeki işletmeler uzun zamandır bar, restoran, lobi ve konferans salonları gibi alanlarda bir yandan sıcak ve davetkâr ortamlar yaratırken, diğer yandan enerji tüketimini azaltacak çözümler arıyorlar.

Tüm bu ihtiyaçları karşılamak üzere Philips tarafından geliştirilen DimTone özellikli Philips 8W GU10 ve E27 duylu MASTER LEDlambalar, konukların eğlenebileceği sıcak ve samimi ortamlar yaratarak günlük aydınlatma süresinin uzun olduğu alanlar için aranan çözüm oluyor.

 Kısıldığında sadece ışık miktarını değil aynı zamanda renk sıcaklığını da düşüren DimTone, loş bir atmosfer (hoş bir ‘gün batımı etkisi’) yaratmak için daha sıcak renklere geçiş yaparak enkandesan ve halojen lambalarınkine benzer sıcak ve yumuşak bir ışık yayıyor.

DimTone, konukların kendilerini evlerinde hissedecekleri bir ambiyans yaratmanın gerektiği alanlarda doğal ve rahat ortamlar oluşturmak için oteller ve restoranlar gibi işletmelere yeni bir aydınlatma seçeneği sunuyor.

7/24 açık olmaları nedeniyle büyük çapta enerji tasarrufu yapmak için önemli bir potansiyele sahip sektörlerden biri olan konaklama sektöründe aydınlatma büyük rol oynuyor. Enerji kullanımının yüzde 42’si aydınlatma alanına ait olan konaklama sektöründe günümüzde enerjinin yüzde 70’i maliyet olarak etkin kullanılmıyor. DimTone LEDlamba ise ışık kısma özelliği ile konukların konforunu ve ortamını iyileştirecek ve kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlayacak bir aydınlatma çözümü sunuyor.

Bu kapsamda yaptığı çalışmalar ile aydınlatma sektöründe öncü konuma sahip Philips, son olarak İsveç'in Göteborg şehrindeki Spar Hotel'in kahvaltı alanındaki 130 50W Halojen GU10 lambaları DimTone özellikli Philips 8W GU10 MASTER LEDlambalarla değiştirdi. Yapılan bu değişiklik ile günde 12 saatlik yanma süresi baz alındığında bir buçuk yıllık aydınlatma maliyeti yüzde 82 oranında azaltıldı.

Konu ile ilgili açıklama yapan Spar Hotel Gayrimenkul Müdürü Alexander Pehrsson, “Bir otelde, aydınlatmayla konuklara konfor hissi verecek hoş bir ortamın yaratılması çok önemli. Aynı zamanda, maliyet etkinliğini sağlamak ve çevresel etkileri azaltmak da amaçlarımız arasında. Sıcak ve davetkâr bir atmosfer yaratmak istediğimiz için DimTone'u seçtik, halojen lambalar sürekli bozuluyordu ve enerji tüketimimiz çok yüksekti.” dedi.

Enerji tasarrufu ve yenilikçi ambiyans yaratma imkanlarına ilaveten DimTone özellikli 8W GU10

MASTER LEDlamba, halojen lambaların 2.000 saatlik ömrü ile karşılaştırıldığında 40.000 saat çalışma ömrüyle geleneksel aydınlatma çözümlerinden çok daha uzun dayanıyor. Bu sayede spot lambaların değiştirilmesi ihtiyacı ve sonrasında karşılaşılan bakım maliyetleri de azalmış oluyor.

Özellikle günümüz ekonomik ortamında konaklama müdürleri konukların deneyiminden ödün vermeden maliyetleri düşürme baskısıyla karşı karşıya kalıyorlar. DimTone özellikli 8W MASTER GU10 ve E27 duylu LEDlambalar otel işletmecilerini, bar ve restoran sahiplerini LED teknolojisinin sunduğu uzun ömür ve enerji tasarrufu özelliklerinden yararlandırırken doğal ve rahat bir ortam oluşturmak için hem yumuşak hem de sıcak bir ışık kalitesiyle buluşturuyor. 

 

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account