“Akıllı Belediyecilik Zirvesini çok önemli bir buluşmadır”

Editör
01.04.2013

 

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın himayelerinde belediyelere yönelik gerçekleştirilen Türkiye’nin en büyük teknoloji zirvesi olan “ Akıllı Belediyecilik Zirvesi”ne konuşmacı olarak katılan Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem ; belediyelerin, halka en yakın kamu kurumları olduğunu, belediyeyi teknolojik alt yapı ile donatarak ve teknolojiyi bölge halkına en iyi hizmeti verecek şekilde sunmak için vatandaşın hayat standartlarını yükseltmekle görevli bulunduğunu vurguladı…

Marmara Belediyeler Birliği tarafından gerçekleştirilen “Akıllı Belediyecilik Zirvesi” alanında uzman kamu ve özel sektör temsilcilerini 28-29 Mart 2013 tarihleri arasında İstanbul Grand Cevahir Otel’de biraraya geldi. Bakanlıklar, genel müdürlükler, büyükşehir, il, ilçe ve belde belediyeleri, üniversiteler ve dünyanın teknoloji devi markaları Akıllı Belediyecilik Zirvesi kapsamında bir araya geldi.

İYİ-KÖTÜ BELEDİYE ARASINDAKİ FARKLAR TEKNOLOJİ İLE ANLAŞILIR

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Davut Kavranoğlu; “Bugün böylesine güzel ve akıllı bir zirvede olmaktan mutluluk duyuyorum. Bakanlık olarak bizim amacımız bilim, sanayi ve teknolojinin altını çizerek önemini vurgulamak ve bilgi ekonomisini açığa çıkarmaktır. Akıllı belediyeciliğin anlamı ise daha verimli olabilmek adına maksimum derecede bilgi ve teknolojiyi kullanarak hizmet vermektir.

1994 öncesinden günümüze kadar geçen süreçte belediyecilik anlamında çok yol katettik. İyi ve kötü belediye arasındaki farkları bu şekilde görebildik. İlerleyen süreçte çok da başarılı olduk ama zaman kaybetmişiz. Şimdi bilim ve teknolojinin önderliğinde belediyecilik anlamında her şeyi daha da akıllı yapıyoruz”dedi.

BİLİM VE TEKNOLOJİ İLE DAHA İYİ KARAR ALMA İMKANI BULUYORUZ

Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem; “Zamanın çok değerli olduğu günümüzde, teknolojik gelişmeler insanlarımıza zamandan tasarruf etme anlamında faydalar sağlamaktadır.

İletişim teknolojilerindeki ilerleme bilgi edinme müracaat gibi bir çok işlemin kuruma gidilmeden yapılmasına imkân sağlanmıştır. Vatandaşlara bağlı oldukları belediyeye farklı kanallardan erişim ortamı sunarken belediye yöneticilerine gerçek zamanlı, daha iyi karar alma imkanı sağlamaktadır” şeklinde konuştu.

Başkan Erdem, Sancaktepe Belediyesi’nde Bilgi Teknolojileri Uygulamaları kapsamında; Veri tabanı yönetim sistemi, içerik yönetim sistemi, servis odaklı kurumsal entegrasyon altyapısı, yönetim bilgi sistemi, coğrafi bilgi sistemi, mobil belediyecilik gibi uygulamaları bulunan Akıllı Belediyecilik; donanım altyapısının, sunucuların, depolama ünitelerinin, güvenilir ve ölçeklenebilir yazılım bileşenlerinin yer aldığı kapsamlı bir çalışma yürütüldüğünü belirtti.

 “Akıllı Belediyecilik Zirvesini çok önemli bir buluşmadır”

“Akıllı Belediyecilik” çözümü ile belediyeye; vatandaş odaklı, tamamıyla bütünleşik, basit, yönetilebilir ve güvenli kent bilgi sistemleri sağlandığını; yaşam kalitesi yüksek, kendi kendine yetebilen “akıllı” marka Sancaktepe sürecini her geçen gün geliştirdiklerini söyleyen Başkan Erdem;  program kapsamında tecrübe aktarımına zemin hazırlanması ile belediyecilikteki yeni gelişmeler ve bunların uygulanması konusunda bilgi ve tecrübe aktarımı konularında işbirliğinin sağlanmasının çok önemli olduğunu belirtti.

Erdem; ” Birbirinden farklı yenilikçi ve teknolojik çözümler birçok belediyede uygulanıyor ancak anlatılmıyor. İletişim dünyasındaki yeni hizmet ve teknolojileri kamu kuruluşlarına aktaracak olan etkinlik Akıllı Belediyecilik Zirvesini bu anlamada çok önemli bir buluşmadır” dedi. 

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account