Yabancı yatırımcıların Londra’daki Türkiye turunda, İstanbul 3. Havalimanı, yollar ve limanlar ile 400 milyar dolar yatırım değeri olan kentsel dönüşüm projeleri büyük ilgi görürken, not artışıyla birlikte fonların gelişinin hızlanacağı belirtildi

Editör
29.03.2013

 

Türkiye’nin önümüzdeki 10 yıl içinde ulaştırma ve enerji başta olmak üzere 250 milyar dolarlık altyapı projeleri Londra’da görücüye çıktı. Ünlü&Co’nun sponsorluğunda Başbakanlık Yatırım Ajansı tarafından düzenlenen “Invest in Turkey’s Infrastructure (Türkiye’nin Altyapısına Yatırım)” konferansı dün Londra’da yapıldı.

İngiltere’deki fon büyüklüğü 5 tirilyon doları bulan 200 kadar uluslararası yatırım grubunun temsilcilerini bir araya getiren etkinlikte 3. havalimanı başta olmak üzere Kanal İstanbul, hızlı tren, 3. Köprü, İzmit otoyolu gibi projeler tanıtıldı.

Başbakanlık Yatırım Ajansı Başkanı İlker Aycı, dünyanın çalkantılı bir dönemden geçerken, Türkiye’nin eğitim, enerji, inşaat, savunma, sağlık ve ulaştırma alanında önemli yatırım fırsatlarına dikkat çekti.

Aycı, “Uluslararası yatırımcıların özellikle İstanbul 3. Havalimanı, Çanakkale Boğazı köprü geçişi, İzmir-Ankara, İstanbul-Bilecik gibi hızlı tren hattı, İzmir ve Derince Limanları gibi birçok limanın özelleştirilmesi ve 400 milyar dolar yatırım değeri olan kentsel dönüşüm projelerine ilgisi sıcak. Türkiye’deki özelleştirme çalışmalarının toplam büyüklüğü geçtiğimiz dokuz yıl boyunca yaklaşık 50 milyar dolarına ulaşmış olmasına rağmen kısmen özelleştirilmiş olan altyapı ve enerji üretimi gibi birçok başka alan hâlen özelleştirme çalışmalarına açık” diye konuştu.

Dev yatırım kapıda

Ünlü&Co Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Ünlü, konferansın Türkiye’deki yatırım fırsatlarının yabancı yatırımcılar nezdinde bilinirliğinin artırılmasına destek olacağını belirtti. Ünlü, önümüzdeki. 10 yıl içerisinde ekonominin “altyapı” ve “tüketim” sektörleri etrafında yoğunlaşacağını belirterek, “100 milyar dolarla seviyesinde yatırım kapıda bekliyor” dedi.

Konferansta “Türkiye’de Geçmiş Altyapı Projeleri ve Başarı Öyküleri” konulu panelde, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Müşteşar Yardımcısı Suat Hayri Kaya, TAV Havaalanları Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Sani Şener, Limak Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir,  Akfen CEO’su Süha Güçsav ve Meridiam İş Geliştirme Direktörü Marco Rosso Türkiye’deki yatırım fırsatlarını anlattı.

Liman, yol ve kentsel dönüşüme çok sıcaklar

Yabancı yatırımcıların Londra’daki Türkiye turunda, İstanbul 3. Havalimanı, yollar ve limanlar ile 400 milyar dolar yatırım değeri olan kentsel dönüşüm projeleri büyük ilgi görürken, not artışıyla birlikte fonların gelişinin hızlanacağı belirtildi

AYFER YILDIZ-Londra

Türkiye’nin önümüzdeki 10 yıl içinde ulaştırma ve enerji başta olmak üzere 250 milyar dolarlık altyapı projeleri Londra’da görücüye çıktı. Ünlü&Co’nun sponsorluğunda Başbakanlık Yatırım Ajansı tarafından düzenlenen “Invest in Turkey’s Infrastructure (Türkiye’nin Altyapısına Yatırım)” konferansı dün Londra’da yapıldı. İngiltere’deki fon büyüklüğü 5 tirilyon doları bulan 200 kadar uluslararası yatırım grubunun temsilcilerini bir araya getiren etkinlikte 3. havalimanı başta olmak üzere Kanal İstanbul, hızlı tren, 3. Köprü, İzmit otoyolu gibi projeler tanıtıldı.

Başbakanlık Yatırım Ajansı Başkanı İlker Aycı, dünyanın çalkantılı bir dönemden geçerken, Türkiye’nin eğitim, enerji, inşaat, savunma, sağlık ve ulaştırma alanında önemli yatırım fırsatlarına dikkat çekti. Aycı, “Uluslararası yatırımcıların özellikle İstanbul 3. Havalimanı, Çanakkale Boğazı köprü geçişi, İzmir-Ankara, İstanbul-Bilecik gibi hızlı tren hattı, İzmir ve Derince Limanları gibi birçok limanın özelleştirilmesi ve 400 milyar dolar yatırım değeri olan kentsel dönüşüm projelerine ilgisi sıcak. Türkiye’deki özelleştirme çalışmalarının toplam büyüklüğü geçtiğimiz dokuz yıl boyunca yaklaşık 50 milyar dolarına ulaşmış olmasına rağmen kısmen özelleştirilmiş olan altyapı ve enerji üretimi gibi birçok başka alan hâlen özelleştirme çalışmalarına açık” diye konuştu.

  ‘Otoyolda tek yol halka arz!’

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, iptal edilen köprü ve otoyol özelleştirmesinde bundan sonraki tek yolun halka arz olduğunu söyledi Yıldırım, halka arz büyüklüğünün yatırımcı ilgisini azaltmayacağını vurgulayarak “Otoyollar ve köprüler para basıyor. Yatırımcı ilgisi ile ilgili tereddütümüz yok” dedi. Yıldırım, S&P’nin not artırımıyla ilgili olarak da, şirketin adının İngilizce anlamlarından yola çıkarak standart ve fakir kelimelerine göndermede bulundu. Yıldırım şu değerlendirmede bulundu: “Standart dışında kalmayın, fakirleşirsiniz. Değişime ayak uydurmanız gerekiyor. S&P’de bunu yapmalı. ”

Konuşmasında, “Güneşin doğduğu ülkeye doğru yönelin” sözleriyle uluslararası yatırımcıları Türkiye’ye davet eden Binali Yıldırım, “Eskiden İpek yolu Doğu’dan Batı’ya giderdi. Şimdi Batı’dan Doğu’ya döndü . İster Doğu’dan Batı’ya, isterse Batı’dan Doğu’ya dönsün. tek geçeceği ülke Türkiye. Güneşin doğudğu yere, dünyanın merkezine yatırım yapmayı hepinizi davet ediyorum” dedi .

 

LONDRA’DA TANITILAN PROJELER

* Kayseri Sağlık Kompleksi

* Kanal İstanul

* 3. Havalimanı

*  3. Köprü

*  Hızlı Tren

* Enerji projeleri

* Çanakkale Boğazı Köprü Gecişi

* İzmir, Ankara, İstanbul Bilecik hızlı tren hattı

* İzmir ve Derince limanları

* Marmaray

* Avrasya Otoyol Tüneli

 

KAYNAK: Milliyet

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account