Hep birlikte zirveye

Editör
29.03.2013

 

İklimlendirme sektörünün önde gelen şirketlerinden Daikin Türkiye, başarı ile tamamlanan 2012 yılının ardından bayilerini Beyrut'ta ağırladı. "Hep birlikte zirveye" sloganı ile gerçekleşen buluşmada Daikin Türkiye CEO'su Hasan Önder, hedeflere emin adımlarla ilerlediklerini vurguladı.

İklimlendirme sektörünün öncü ve yenilikçi şirketi Daikin Türkiye, 2012 mali yılının bitiminde elde ettiği başarıları Türkiye çapında faaliyet gösteren bayileri ile paylaştı.

Geçen yıl yüzde 52'lik oran ile hedeflerin çok üzerinde büyüyen Daikin Türkiye, bu başarısında büyük katkısı bulunan bayilerini Lübnan'ın başkenti Beyrut'a düzenlediği gezide ağırladı.

Bu gezi kapsamında "Hep birlikte zirveye" sloganı ile düzenlenen toplantıda ise yeni döneme ilişkin hedefler için güç birliği yapıldı. Daikin Türkiye CEO'su Hasan Önder, 2015 yılındaki 500 milyon Euro'luk ciro hedefine emin adımlarla ilerlediklerini vurgularken "Daikin Türkiye Ailesi olarak, bu yıl bir dizi yeni çalışma başlatacağız ve  önemli başarılara imza atacağız' dedi.

HER YIL BİR ÖNCEKİNDEN DAHA İYİ

'Hep birlikte zirveye' başlıktı toplantının açılış konuşmasını yapan CEO Hasan Önder, Daikin Türkiye'nin üretim yapan, istihdam yaratan bir şirket olarak ülke ekonomisine olan katkılarına vurgu yaparak, "Daikin Türkiye olarak her yıl bir öncekinden daha iyi sonuçlar elde ettik, hedeflerimizin üstünde gelişmeler kaydettik.

Elde ettiğimiz başarılar bize çok daha büyük sorumluluklar yüklüyor. Bu doğrultuda bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da çok çalışacağız, hedeflerimize doğru emin adımlarla ilerleyeceğiz" dedi. Daikin Türkiye olarak iki yıl öncesinden 2015 yılı için 500 milyon Euro cirolu bir şirket olma hedefini açıkladıklarını hatırlatan Önder, sözlerine şöyle devam etti: "Bu hedefle sorumluluklarımızın bilincinde olduğumuzu ve bu doğrultuda çalışmaya başladığımızı ortaya koymuştuk.

500 milyon Euro'luk ciro ile 2015 yılında Türkiye'nin en büyük ilk 80 şirketi arasına gireceğiz demektir. Bu hedef iklimlendirme sektörü için çok büyük bir rakam. Bu konuda bayilerimize ve kendimize güveniyoruz; Türkiye ekonomisinin geleceğine duyduğumuz güven, Daikin gibi bir dünya devinin çatısı altında faaliyet göstermenin verdiği güçle bu hedefi hep birlikte gerçekleştireceğiz."

Konuşmasında Japon iş kültürünün temel özelliklerinden de söz eden Hasan Önder, şöyle konuştu: "Japonlar iş yaparken mutlaka önlerini görmek istiyor. Japonlar'ın aksiyon planı; geleceği tahmin et, işleri planla, kontrol et, önlemini al şeklinde ilerliyor. Biz Türkler ise hemen aksiyona geçebiliyoruz, akşam karar alıp hemen yarın uygulamaya başlayabiliyoruz. Japonlar bütün kararları konsensüs içinde alıp, bir plan hazırlıyor ve  herkesi o plana dahil ederek çok çalışıyor.

Japonlar'ın en büyük özelliği çok çalışkan olmaları. Son 100 yılda yüzde 150 büyümüş bir ülkeden söz ediyoruz, hiç bir başarı tesadüf değil, çok çalışıyorlar. Bizler ise geçmişten beri dalgalı sularda yüzmeye alışık olduğumuz için çok dinamik ve hızlıyız.

Japonlar bize ayrıca insan kaynakları ve müşteri ilişkileri konusunda çok şey öğretti. Çalışan mutluluğu ve müşteri memnuniyeti sağlanamadığı sürece başarıdan söz etmek mümkün değil. Biz Japonlar'dan çok şey öğrendik, onlar da bizden. Daikin Türkiye, Japon ve Türk iş kültürünün bir karması oldu, bu karışımdan ortaya çok güzel bir sonuç çıktı."

Daikin Türkiye'nin yeniden yapılanmasını tamamlamış, Daikin'in global bünyesine çok iyi entegre olmuş, Daikin'in sektöründeki öncü ve yenilikçi kurum felsefesini benimsemiş bir şirket olarak tamamen başarıya odaklandığını vurgulayan Önder, bu yıl bir dizi yeniliği hayata geçirerek 2015 yılı hedefine doğru emin adımlarla ilerleyeceklerini belirtti. Bu arada Anadolu'da daha aktif olmak için yeni bir çalışma başlattıklarını belirten Önder, bu yıl İstanbul'da bir Japon Teknik Lisesi kuracaklarını da açıkladı.

EN HIZLI BÜYÜYEN 3 ÜLKEDEN BİRİ

Daikin Türkiye Başkan Yardımcısı Takayuki Kamekawa ise konuşmasında, Daikin'in bu yıl 21 milyar dolar, 2015 yılında ise 25 milyar dolar ciro hedeflediğine dikkat çekerek,  şunları dile getirdi: "Bu noktada Türkiye, Daikin için büyük bir önem taşıyor.

Türkiye gelişen ve çok hızlı büyüme kaydeden bir ülke. Daikin Türkiye'nin elde ettiği sonuçlar da bunu gösteriyor. Daikin Türkiye, 2012 yılında ulaştığı 518 milyon TL'lik cirosu ile Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgesinin en yüksek satış rakamını elde eden 3'üncü ülkesi oldu. 2015 yılına ilişkin hedeflerimize ulaşmamız için 2013 yılında elde edeceğimiz sonuçlar çok önemli."

Toplantının ardından geçen yılki performansları ile öne çıkan Daikin bayileri ödüllerini alırken, yapılan çekilişle 4 şanslı bayi Şampiyonlar Ligi Çeyrek Finali kapsamında oynanacak Real Madrid-Galatasaray maçını İspanya'da izleme şansı yakaladı. Gezi boyunca bayiler Harrissa, Jeita Grotto, Byblos gibi Beyrut'un önemli tarihi ve turistik bölgelerini de görme fırsatı elde ettiler.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account