- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARİHİ ÇARŞI VE HANLAR BÖLGESİNDE SÜRDÜRÜLEN RESTORASYON ÇALIŞMALARINA SAHAFLAR VE GELİNLİKÇİLER ÇARŞISINI DA EKLİYOR. 
-ULU CAMİ’NİN KUZEYİNDE KALAN ÇARŞININ ZEMİNLERİ VE ÇATILAR MODERNİZE EDİLECEK, DIŞ CEPHELER YENİDEN DÜZENLENECEK -TARİHİ ÇARŞI VE HANLAR BÖLGESİNİ BÜYÜK BİR ALIŞVERİŞ MERKEZİ OLARAK PLANLADIKLARINI DİLE GETİREN BAŞKAN ALTEPE, ÇARŞININ TÜM BÖLÜMLERİNİN MODERN BİR GÖRÜNÜME KAVUŞMASI İÇİN ÇALIŞTIKLARINI SÖYLEDİ.

Editör
29.07.2011

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi’nde hayata geçirdiği değişim projelerine Sahaflar ve Gelinlikçiler Çarşısı’nı da ekledi.

Ulu Cami’nin hemen kuzeyindeki çarşıda esnafla bir araya gelen Başkan Altepe, Çarşı ve Hanlar Bölgesi’ni büyük bir alışveriş merkezi olarak değerlendirdiklerini belirterek, bu nedenle çarşının her köşesinin modern bir görünüme kavuşturulmasını hedeflediklerini söyledi.

Geçtiğimiz dönem hayata geçirilen Uzun Çarşı, Tuzhan, Gale-Tahıl Hanı, Okçular ve Kayhan Çarşısı cephe sağlıklaştırma ve çatı düzenleme çalışmalarıyla değer bulan Tarihi Çarşı Hanlar Bölgesi, Büyükşehir Belediyesi’nin yatırımlarıyla Bursa’nın en büyük alışveriş merkezi haline geliyor.

Çarşının yıpranan tüm dokularını elden geçiren ve çatı düzenlemeleriyle her türlü hava koşulunda vatandaşlara keyifli bir alışveriş ortamı sunan Büyükşehir Belediyesi, Ulu Cami’nin hemen kuzeyindeki Sahaflar ve Gelinlikçiler Çarşısı’nda düzenleme çalışmalarının startını verdi.

Çarşıyı bütün olarak değerlendiriyoruz
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Sahaflar ve Gelinlikçiler Çarşısı için hazırlanacak proje öncesi çarşıda incelemelerde bulundu.

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Bayram Vardar ve Fen İşleri Daire Başkanı Fehmi Ökten’in de hazır bulunduğu ziyarette Çarşı Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Bozkurt ve esnafla bir araya gelen Başkan Altepe, çalışmalara kısa zaman içinde başlanacağını kaydetti.

Çarşının hemen Ulu Cami’nin yanında bulunmasına rağmen düzensiz çatılar yüzünden çarşı içinde Ulu Cami’yi görmenin mümkün olmadığını kaydeden Başkan Altepe, “Biz Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi’ni büyük bir alışveriş merkezi olarak ele alıyoruz. Bu nedenle çarşının her köşesinin modern bir görünüme bürünmesi gerekli” dedi.

“Alışveriş daha keyifli hale gelecek”
Tarihi çarşının değerini artırmak için bugüne kadar çok sayıda projeyi hayata geçirdiklerinin altını çizen Başkan Altepe, “Bu bölgeyle ilgili çalışmalarımızı da başlatıyoruz.

Esnafımızın görüşlerini de aldık. Zeminden çatı kaplamasına kadar bölgeyi modern bir görünüme kavuşturacağız. Dükkanların cephe düzenlemeleri, tep tip tabela uygulamasıyla burası da çarşının önemli bir parçası haline gelecek. Halkımız hem sıcak hem de yağışlı havalarda da burada keyifli bir şekilde alışverişlerini yapabilecek” diye konuştu.

“Bugüne kadar yapılanlar bizi heyecanlandırıyor”
Sahaflar ve Gelinlikçiler Çarşısı Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Bozkurt’ta, “Çarşı içinde bugüne kadar uygulanan projeleri görünce biz de heyecanlanıyoruz.

Başkanımızın bugüne kadar yaptığı çalışmalar ortada. Hem esnaf hem de vatandaşlar bu düzenlemelerden çok memnun. Açıkçası biz çarşımızın mevcut görüntüsünden utanıyorduk. Ancak Başkanımız bizim çarşımıza da el attı. Kendilerini çarşı esnafımız adına teşekkür ediyorum” dedi.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account