Gayrimenkul alanında öncü projelere imza atan Soyak, bu sefer farklı bir alanda bir ilke imza attı.

Editör
26.03.2013

 

Thomas G. Eastman Kürsüsü Başkanı, MIT’nin (Massachusetts Institute of Technology) Şehircilik ve Şehir Planlaması Departmanı'nda Emlak Uygulamaları Profesörü olarak görev yapmış olan Tony Ciochetti, Soyak Holding’in desteği ve davetiyle İTÜ Şehir ve Bölge Planlaması Bölümü Gayrimenkul Geliştirme Yüksek Lisans Programı’nda bir seminer verdi. ‘Finansal Sürdürülebilirlik’ konusundaki seminere hocalar ve öğrencilerin dışında konuyla ilgilenen pek çok kişi katıldı.

Sürdürülebilirlik deyince akla ilk gelen isim olan Soyak, yine öncü bir çalışmaya imza attı. MIT’nin Türkiye’deki tek ortağı olan Soyak’ın davetlisi olarak ülkemize gelen Prof. Tony Ciochetti, İTÜ Şehir ve Bölge Planlaması Bölümü Gayrimenkul Geliştirme Yüksel Lisans Programı’nda bir seminer verdi. Görevine  Teksas Üniversitesi, San Antonio Gayrimenkul Finansmanı ve Geliştirme Programı Direktörü olarak devam eden Prof. Tony Ciochetti, Finansal Sürdürülebilirlik konusunda verdiği seminerde öğrenciler hocalar ve konuya ilgi duyanlarla çok değerli bilgiler paylaştı.

Türkiye’ye gelmekten son derece mutlu olduğunu belirten Ciochetti, gayrimenkul sektörünün Türkiye’deki gelişiminin kendisini şaşırttığını söyledi. Ciochetti Enerji verimliliği ve finansal sürdürülebilirliğin sektörün en önemli konularından biri olduğunu belirterek şunları söyledi. “Türkiye gibi bir ülkenin enerji sarfını azaltmak için mevcut binaların enerji verimliliğini artırmak en uygun yoldur.

Bunun da devlet tarafından desteklenmesi gerekir. Enerji verimliliğine yönelik yenilemenin dinamikleri ve özellikleri hakkında daha bilgili hale geldikçe bina yenilemenin artık olağan bir uygulama haline geleceğini düşünüyorum.

Düzenlenmiş bir karbon piyasasının oluşması ve enerji verimliliği iyileştirmeleri uygulamalarının daha çok benimsenmesi önemlidir. Bina yenilemesi enerji tasarrufu sağlayacaktır ve enerji tüketimi azalınca karbon tasarrufu da sağlanacaktır” dedi.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account