DemirDöküm, Atron ve Nitromix kombiler ABD’deki Good Design Award’dan iki tasarım ödülüyle döndü.

Editör
22.03.2013

 

DemirDöküm Endüstriyel Tasarım ve Ar-Ge Bölümleri tarafından yüzde 100 Türk tasarımı ve yerli üretimiyle yaratılan Atron ve Nitromix kombiler dünyanın en prestijli endüstriyel tasarım ödülü olan GOOD DESIGN’a layık görüldü.  

ABD’de 62 yıldır, tasarımı estetik ve işlevsellikle bağdaştıran yenilikçi (inovatif) endüstriyel tasarımlara, ABD’nin özgün mimarlık ve tasarım müzesi Chicago Athenaeum Museum liderliğinde verilen ödüle ilk kez başvuran DemirDöküm iki ödülle birlikte döndü.

DemirDöküm bu başarısını, ürünlerini tasarlarken uyguladığı “Tasarım İlkeleri’ne tam uyumla sağlarken, her biri tek başına marka kimliğini taşıyan, fonksiyonel, estetik ve bir araya geldiklerinde bir aile oluşturan ürünlerle güçlü bir tasarım çizgisi oluşturmayı hedefliyor. 

DemirDöküm, tamamen kullanıcı odaklı bir yaklaşımla hazırladığı Tasarım İlkeleri ile kullanıcıya konforu daha hızlı ve daha yüksek kaliteyle sunmayı amaçlıyor. 

Atron ve Nitromix; tasarım, inovasyon, sürdürülebilirlik, yaratıcılık, marka, çevrecilik, insan etkileri, malzeme, teknoloji, grafik, ambalajlama ve evrensel tasarım kriterlerine göre başarılı tasarımlarıyla dikkat çekti. Ürünler, ABD’nin önde gelen tasarım profesyonelleri ve sanayi girişimcileri ile oluşturulmuş bir jüri tarafından değerlendirildi. 

İlk kez 1950 yılında verilen ödülün kriterleri, ABD’de endüstriyel tasarımın bir “disiplin” olarak kurulmasına öncülük eden Charles ve Ray Eames, Russel Wright, George Nelson ve Eero Saarinen gibi başarılı mimarlar ve Modern Sanatlar Müzesi (MoMa) küratörü Edgar Kaufmann, Jr. tarafından oluşturulmuştur.

Seçim kriterleri en yüksek derecede estetik, yenilikçi tasarım anlayışı, yeni teknolojiler, form, malzeme, yapı, konsept, fonksiyon, fayda, enerji verimliliği ve çevreye duyarlılıktır.

59 yıldır Türkiye’de sektörün lideri, ilklerin yaratıcısı DemirDöküm yepyeni tasarımları, yeni ürünleri ve geleceğin yüzü olarak ödüllerine ödül katmaya devam ediyor.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account