Buderus’tan internet üzerinden erişim sağlanabilen sıvı yakıtlı yer tipi yoğuşmalı kazan

Editör
19.03.2013

 

Buderus‘un geliştirdiği Logano Plus GB145,  standartları yeniden belirledi. Internet erişimi imkanı bulunan yeni nesil sıvı yakıtlı yer tipi yoğuşmalı kazan, bakım kolaylığı ile de öne çıkıyor.

Bosch Termoteknoloji markası olan Buderus, Frankfurt’ta gerçekleştirilen ISH Enerji 2013 fuarında, Logano Plus GB145, kompakt boyutlara sahip sıvı yakıtlı yer tipi yoğuşmalı kazanlarını tanıttı.

Modülasyonlu sıvı yakıt brülörleri, düşük kapasiteli yeni nesil yoğuşmalı kazanlar; geleceği karşılamaya hazır. Logamatic MC100 kontrol ünitesi, standart bir LAN portu içeriyor ve internet erişimi için yönlendiriciye (router) yalnızca bir kabloyla bağlanıyor. Bu sayede kullanıcılara bir akıllı telefon veya tablet bilgisayardan ısı sistemine güvenli erişim imkânı sunuyor.

EasyControl uygulaması, sistemin çalıştırılmasına, kontrol edilmesine ve ayarlarının değiştirilmesine izin veriyor. Yeni EasyFuel uygulaması da, yakıt tüketiminin, dolayısıyla internet aracılığıyla tankın yakıt seviyesinin izlenebilmesini sağlıyor.

Düşük ısı gereksinimlerine uygun

15, 22 ve 30 kW  ısıtma kapasitesi ve [DIN standartlarına göre ] % 105’e (H1)  ile % 99’a (H2) kadar sezonsal verimliliği bulunan yer tipi  kazanlar, tek veya iki ailenin yaşadığı evlerin yanı sıra villalar için tasarlandı. 1:3 modülasyon aralığı ve yaklaşık 5 kW (15kW’lık versiyonunda) kapasitesiyle aynı zamanda düşük ısı ihtiyaçlarını da karşılayan Logano Plus GB145, çok sessiz çalışıyor.

Yaklaşık 46 dB(A) ses seviyesi, bir bulaşık makinesi kadar sessizdir. Logano Plus GB145, resmi lansmanından da önce, Eylül 2012’de Almanya’nın Berlin kentinde düzenlenen mobil ve depolanabilir ısıya yönelik Heat (Isı) Kongresi’nde “Innovationspreais Warmemarkt  2012” (2012 Isı Piyasası İnovasyon) ödülünü kazandı.

Yeni kazana, bu ödül, özellikle “konvansiyonelyakıt pulverizatör nozülünün”, otomotiv sektörünün yanı sıra bir lambda sensörü olarak da kanıtlanmış olan modern bir enjeksiyon valfiyle değiştirildiği patentli Logatop BM1.0 otomatik kalibreli yakıt brülörü sayesinde verildi. Lambda plus teknolojisi kullanan otomatik yanma kontrolü, çevre dostu ve verimli bir işletim sağlıyor.

Brülör çalışırken, lambda sensörü sürekli olarak egzost gazındaki oksijen oranını  belirliyor. Bu oran değiştiği zaman, egzost gazındaki oksijen oranı  optimum seviyesine dönene kadar fanın hızı ayarlanıyor. Bu ısıtma sistemi tesisatçılar için önemli bir avantaj sunuyor.

Otomatik kalibreli brülörün kullanılması sayesinde, devreye alma ve bakım işlemleri sırasında ne yakıt basıncı ne de hava debisinin hacminin ayarlanması gerekiyor.

Bakım dostu kazan konsepti

75 kilogram ağırlığındaki (15 kW kazan boyu) Logano Plus GB145’nin, sınıfının en hafif kazanlardan biri olması nedeniyle taşınması ve kurulumu da kolay. Kazanı, kasası, kontrol ünitesi ve brülörü önceden monte ediliyor. Müdahalesi kolay yanma odaları, işletme bakımını ve servisini kolaylaştırmak amacıyla ön tarafa açılıyor. Bakım sırasında, brülöre  sol veya sağ tarafından müdahale edilebilir. Hava sızdırmayan kasanın içinde koku oluşumunu önlemek için yerleştirilen yakıt filtresi de tek bir hareketle çıkarılabiliyor.

Yeni yoğuşmalı kazanın en önemli parçasını, kirlenmeyi önleyici ALUplus yüzey kaplaması bulunan dayanıklı alüminyum döküm ısı eşanjörüdür. Suyu kazanın arka tarafından kazan bölmelerinden geçirerek ön taraftaki ısıtıcı alana yönlendiren yenilikçi bir karşı akım dönüşüm devresi, kullanılabilir ısı enerjisinin ısıtma suyuna neredeyse tam olarak devredilmesini sağlıyor. Yeni kazanın diğer bir avantajı ise, kolay hidrolik bağlantısı ile mevcut ısıtma sistemlerine entegrasyonu mümkündür.

Logamatic EMS plus standart kontrol sistemi, ilgili bütün işletim fonksiyonlarını ve kazandan, boylerden ve güneş enerjisi sistemleri ile diğer yenilenebilir enerji bazlı ısı kaynakları gibi  sistemlerden alınan verileri bir havuzda topluyor. Bunları verimli bütün bir sisteme entegre ediyor.

Buderus, örneğin bir güneş enerjisi sistemine bağlantıya izin veren Logano Plus GB145 için birbirine uyumlu sistem çözümleri sunuyor.

EasyFuel yakıt tüketimine dikkat ediyor

Logano plus GB145’e standart bir ara yüz ile internet erişimi sağlanabiliyor.  Bir ağ kablosunun bağlanması halinde, bir akıllı telefon veya tablet bilgisayar aracılığıyla EasyControl uygulaması sayesinde kontrol edilebiliyor. Yeni eklenen uygulama ise, yakıt tüketimini ölçen ve tankın kapasitesinin önceden ayarlanması halinde yakıt seviyesine ilişkin bilgi sağlayan EasyFuel uygulaması. Bir düğmeye basıldığında, uygulama günlük, aylık veya yıllık olarak ortalama tüketim rakamlarını sağlıyor. Bir brülör alev ikonu, ekranda brülörün mevcut çalışma durumunu gösteriyor. Bu özellik, ev sahiplerinin ısınma ihtiyaçlarını, konforlarından ödün vermeden tasarruf sağlayabilecekleri şekilde ayarlamalarına yardımcı oluyor. Üstelik EasyFuel, kullanıcılarının yakıt alımlarını ideal şekilde planlamalarını sağlıyor. 

Yakıt yoğuşmalı kazan Logano plus GB145

Isıtma Kapasitesi (kW)

15

[DIN normuna göre ] Sezonsal  verimlilik H1 (%)

105

Yükseklik (mm)

965

Genişlik (mm)

600

Derinlik (mm)

630

Ağırlık (kg) yaklaşık

75

Gelişmiş teknoloji ve bir IP ara yüzü, Logano Plus GB145 kazanının geleceğe hazır olduğu anlamına geliyor. Bu yeni sıvı yakıtlı yer tipi yoğuşmalı kazan, kolaylıkla bir yönlendiriciye (router) bağlanabiliyor ve internet aracılığıyla kontrol edilebiliyor.

Logano Plus GB145, bir ya da iki ailenin yaşadığı evler için modülasyonlu, modülasyonlu brülörü bulunan kompakt sıvı yakıtlı yoğuşmalı bir kazan. Güneş enerjisi sistemlerinin ve pek çok ısıtma devresinin kontrolü ve hidrolik entegrasyonu çok kolay.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account