Bosch endüstriyel kazanlar için otomatik kontrol ve kumanda sistemini sunuyor

Editör
18.03.2013

 

Verimli  4 geçişli kazanla kombi ısı ve güç ünitesinin etkili kombinasyonu maliyetleri yüzde 40’a kadar azaltabiliyor.ORC çözümleri ile atık ısı potansiyeli kullanılabiliyor.

Bosch, Frankfurt’ta düzenlenen dünyanın önde gelen sıhhi tesisat, ısıtma ve iklimlendirme teknolojileri fuarı ISH Enerji’de, büyük kazan tesisleri için otomatik kontrol ve kumanda sistemi çözümlerini tanıttı.

Bosch’un endüstriyel kazanlardaki otomatik kontrol ve kumanda özelliği; buhar, sıcak su ve ısıtma kazanlarında yüksek sistem verimi ve kullanılabilirliğinin sürekliliği üzerinde olumlu bir etki sağlıyor. Verileri analiz eden ve değerlendiren sistem, “trafik ışığı” modelini ile kullanıcıya görüntü veriyor.

Hesaplama algoritması, aynı zamanda tahminler de ortaya koyuyor. Bu sayede; verimsizliğe neden olan, yıpranmayı artıran ve planlanmayan arıza sürelerine neden olan işletim verileri önceden belirlenerek engellenebiliyor.Bu sistem; örneğin, uygun ilk çalışma koşullarını, meydana gelen su ve baca gazı değerlerinin bozulmasını, zarar verici korozyonu tespit ediyor. Ayrıca talep halinde bakım raporları oluşturuyor.

Bu sayede kazanın en iyi şekilde çalışmasını sağlıyor. Kazandaki yükün görüntülenmesi, enerji kayıplarının ölçülmesine en iyi şekilde imkân veriyor.

Mükemmel uyum: 4 geçişli kazan

FuardaBosch tarafından sunulan bir diğer yenilik de; ek birentegre 4. duman borusu geçişi bulunan kazan oldu. Bu yenilik ile birleşik ısı güç cihazları büyük kazanlar ile yüksek verimli kombinasyonlar oluşturabiliyor.  Birleşik ısı-güç tesisinden gelen baca gazı, doğrudan buhar kazanının 4. geçişinde kullanılıyor.

Bu da, sistem operatörü maliyetini, ayrı bir atık ısı kazanı ile karşılaştırıldığında yüzde 20-40 oranına kadar azaltıyor. Bosch tüm müşterilerine bu komple çözümün tüm bileşenlerini tek kaynak üzerinden sunabiliyor.

ORC atık ısı potansiyelini kullanıyor

Bosch, ISH Enerji’de Organik Rankine Çevrimi (ORC) sistemini de tanıttı. ORC çözümleri, atık ısıyı elektrik enerjisine dönüştürüyor. Bu sistem, büyük miktarlarda atık ısının üretildiği durumlarda, örneğin kombine ısı ve güç ünitesi ile birlikte kullanılabiliyor.

Sistem kontrollerinin geleceğine bakış

Gelecekte karşılaşılacak önemli konulardan biri de, büyük sistemler için çok fonksiyonlu kontrol sistemlerinin geliştirilmesi. Bosch, fuarda bu sistemin bir prototipini de sergiledi. Yeni kontrol ünitesi kazan, kombine ısı ve güç ünitesi, akümülatör gibi çeşitli ürünlerin tek bir kumanda ara yüzü ile bağlı olan verimli bir enerji sistemi oluşturmak üzere bir araya getirilmesini sağlıyor.

Enerji denetimine odaklanılarak tasarlanan sistem; enerji akışı ve maliyetlerini kolaylıkla görüntüleyerek kayıt altına alıyor. Sisteme, standart internet tarayıcıları, standart bir masaüstü, dizüstü, tablet bilgisayar ya da akıllı telefondan erişilebiliyor.

“Büyük termal tesislerin lideri” temasından esinlenen Bosch; bu yeni çözümlere ek olarak, ISH Fuarı’nda sistem uzmanlığı ve deneyimini ortaya koydu.

Dünya genelinde, yerel ve bölgesel ısıtma sistemleri satıcılarının yanı sıra; endüstriyel, ticari, ev ve kamu binalarına 110 binden fazla sistem satan Bosch; projelere ilişkin kapsamlı bir teknik bilgi birikimine sahip.

Bosch’un modüler sistemleri, endüstriyel kazan tesislerinde kullanılan ısı sağlama sistemleri, büyük güneş enerjisi sistemleri ve ısı pompaları ile kombine ısı, güç üniteleri, atık ısının kullanımını sağlayan ORC sistemler arasında çeşitlilik gösteriyor. Bosch, planlamadan satış sonrası desteğe kadar, projenin her aşamasında müşterileri için güçlü bir ortak olarak yer alıyor. 

Otomatik kontrol ve kumanda sistemi, önleme faaliyetlerini kolaylaştırıyor. Endüstriyel kazan tesislerinde yüksek verimin ve kullanılabilirliğin sürekli olmasını sağlayan bu yeni fonksiyona,  BCO kazan kontrol sistemi üzerinden erişilebiliyor. 

Dergisi


KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account