Türk hamamında hayat bulan mermerin Milano yolculuğu…

Editör
18.03.2013

 

Türk mermeri, Dice Kayek gözünden yeniden hayat buluyor!Moda dünyasının adından sıkça söz ettiren Dice Kayek markasının kurucuları Ece ve Ayşe Ege, 9-14 Nisan tarihleri arasında Milano Tasarım Haftası’nda gerçekleşecek olan "Işıkla Yıkanmak” adlı sergide, mermeri Türk hamamı enstalasyonunda şekillendirecek.

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) sahipliğinde ve Türk tasarım firması Demirden Design'ın küratörlüğünde gerçekleşecek sergide Dice Kayek, 4000 yıllık Türk mermeri geleneğine adeta moda tasarımcısı yorumuyla ışık tutacak.

Milano’nun ünlü sanat stüdyosu olarak tanınan Zona Tortona Superstudio Piu Art Garden'da 900 m2'lik alanı kaplayacak “Işıkla Yıkanmak” sergisi, Dice Kayek’in alışılmışın dışındaki mermer yorumuyla tasarım tutkunlarını yakalayacak.

Türk hamamında hayat bulan mermerin Milano yolculuğu…

Milano Tasarım Haftası’nda Türk mermerinin gücünü ve zarif görünümünü “Nebula” adlı tasarımıyla Türk hamamı konseptinde yansıtacak olan Dice Kayek, enstalasyonunu bir arınma, yenilenme, içe dönüş ve iç huzuru hatırlatan bir mekan olarak yorumlayarak mermerin ruhani özelliğine dikkat çekiyor.

Enstalasyondaki önemli bir unsur olan ışığı kullanarak yaşayan bir mekan hissi yaratan tasarımcılar farklı bir deneyim yaşatmaya hazırlanıyor. Tasarıma dışarıdan bakıldığında mekan adeta nefes alma hissi verirken içeri girildiğinde ise ışığın sürekli değişen hareketini gözler önüne seriyor.

Güneşin doğuşundan batışına kadar, mermer plakaların hareketinin yansıdığı mekanın iç yüzeylerine bakıldığında ise inanılmaz bir etki yaratıyor.

Tasarımın yıldızları, Türk mermeri ile Milano’yu aydınlatacak

“Bathing in Light / Işıkla Yıkanmak” sergisi ile Türkiye topraklarında yer alan kültürü, tarihi ve mitleri, çağdaş tasarımlarla buluşturacak isimler arasında, mermeri mimari açıdan, Doriana - Massimiliano Fuksas (İtalya), Melkan Gürsel - Murat Tabanlıoğlu (Türkiye), Alişan Çırakoğlu (Türkiye), endüstriyel tasarım odaklı Mathieu Lehanneur (Fransa), moda tasarımcısı yorumuyla Dice Kayek (Türkiye) ve sanatçı-tasarımcı Arik Levy (Fransa) ele alıyor.

Sergi, mermerin ve doğal taşların dokunma ve görme hissine yönelik karakterini açığa çıkararak ziyaretçileri maneviyatla buluşturacak zihinsel bir yolculuğa davet edecek. Mermer, Türkiye topraklarında en önemli sanat ve mimari yapıtların temel malzemesi olurken, klasikten antik Bizans’a, Osmanlı’dan modern dönemlere, medeniyetlerin zamanın tahribatından etkilenmeden birincil tanıklığını sürdürmektedir.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account