Yeni çağ başlıyor, şalterin güç yöneticisine evrimi….

Yazar:Editor
18.03.2013

 

şağıdakiler ve çok daha fazlası WIN Fuarında gerçekleşecek Emax2 Dünya Galası’nda…  

ABB Alçak Gerilim Ürünleri Bölümü, yeni jenerasyon açık tip devre kesici serisi Emax2 ‘yi gururla sunar. ABB, Emax2’ yi yeni bir kıyas noktası olarak yarattı. Emax2 pazarın ihtiyaçlarını karşılayan bir devre kesiciden öte evrim geçirmiş gerçek bir güç yöneticisidir. EKIP ile donatılan yeni Emax2, Kontrol, Bağlanabilirlik, Performans ve Kullanım kolaylığı özelliklerinin mükemmel bir karışımıdır. Bu günün gerekleri  ve yarının ihtiyaçları göz önüne alınarak tasarlanmıştır.

Patentli olan “Power Controller”, güç kullanımını kontrol ederek ve izleyerek;  güç yönetimi yaparak yönetim giderlerinin azalmasına yardımcı olur.

Çok geniş kapsamlı direk haberleşme yetenekleri ile basit olarak haberleşme ağınıza entegre edilir. Zor ve yüksek maliyetli sinyal dönüştürücüleri kullanmanıza gerek kalmaz.

Optimize edilmiş boyutları ve doğru tasarımı ile yüksek performanslı  olan panolarda dahi  boyutlarda küçülme, kullanılan malzemede azalma sağlayarak maliyetlerin düşmesine yardımcı olur ve elektrik odalarında daha az yer kaplar.

Bara dostudur. Değiştirilebilir bağlantı terminalleri sayesinde ilave baralara artık ihtiyaç yok. Hızlı ve kolay montaj.

Geniş ve renkli dokunmatik ekran arayüzü, menülere hızlı bir şekilde ulaşmanıza ve kolaylıkla ayarları yapmanıza olanak verir üstelik Türkçe olarak…

Emax2’ nin aksesuar ailesi güvenliğin ön planda olduğu, kullanım ve montaj sağlayan yapıda dizayn edilmiştir.Bir çoğu pazarda yeni olan ve mevcut çözümlerden çok daha üstün çeşitli özellikleri nedeniyle Emax2 alçak gerilim tesisleriniz için en iyi tercihtir.

Kontrol

Emax2’ nin güç kontrol fonksiyonunun patentli algoritması bir period içerisinde çekilen ortalama gücü belirler ve kullanıcı tarafından belirlenen maksimum güç sınırını korumak için yük listesini denetler. Anlık bazlı ölçümler ve programı ölçüm cihazları ile sekronize etme gerekliliğini ortadan kaldırması ile ek izleme sistemlerine ihtiyaç duymadan elektrik faturalarında azalma ve çevreye duyarlı verimli bir ortam yaratır.

EKIP Link Sistem ve EKIP Kontrol Paneli, 30 adet devre kesiciye kadar lokal olarak pano üzerinden izleme ve kontrol etmenize imkan verir.  Herhangi bir programlamaya ihtiyaç duymadığı gibi en basit Emax2 koruma ünitesiyle kullanılabilir. Küçük tesislerin ekonomik olarak izleme yeteneğini arttırır. Büyük tesislerde lokal denetim ve bakım işlemlerini kolaylaştırır.

Şebeke Analizörü özelliği olan Emax2 gerçek zamanlı olarak, EN50160 ve IEC61000-4 30 a göre aşırı hassas olarak güç kalitesini analiz eder. Sonuç olarak güç kayıplarını tanımlamak, kabloların ve kapasitörlerin çalışma ömürlerini uzatmak herhangi ilave bir cihaza ihtiyaç duymadan mümkündür.

EKIP Senkron Kontrol modülü iki paralel hattın, devre kesiciler kapanmadan sekronizasyona uygunluğu durumunu kontrol etmemize imkan verir. Emax2’ nin bu yeteneği bağımsız izleme sistemleri satın alma ve montaj ihtiyacını ortadan kaldırır.

Ekip G Touch ve Ekip G Hi-touch ile donatılabilen Emax2, gerçek jeneratör koruma için gerekli tüm koruma fonksiyonlarını içerir. Herhangi bir harici role, cihaz, kablolama ve tespite ihityaç duymaz.

Bağlanabilirlik

Tüm Emax2 tipleri aynı anda bir çok kartuş tipi haberleşme modülleri ile donatılabilirler. Bu modüller sayesinde direk olarak 7 farklı en popüler uluslararası haberleşme protokollerini kullanarak bir otomasyon ya da enerji yönetim sistemine direk olarak bağlanabilir.

Smart Grid ağlarında kullanılan IEC61850 protokolünü de içermektedir.   Ayrıca tüm fonksiyonlar EKIP Link Sistem haberleşmesi kullanılarak tam güvenlik içerisinde internet üzerinden izlenebilir.

Emax2 ‘ nin arka terminal yapısı kullanıcı tarafından yatay ya da dikey olarak ayarlanabilir. Yeni terminal teknolojisi kullanıcıya bağlantıda kolaylık ve daha az bara kullanma imkanı sağlar.

Kullanıcı Emax2 dört kutuplu tiplerde nötr pozisyonunu sol dan sağa değiştirme esnekliğine sahiptir. Ayrıca E6.2 sunulan %50 ya da %100 nötr bara kesidi seçeneği de kullanıcının maliyetini düşürür.

Performans

4 farklı kasa boyutu ve her kasada gerekli olan akımın sağlanması pano dizaynını optimize eder. Devre kesici tasarımında kullanılan kaliteli materyaller sayesinde küçük boyutlarda dahi yüksek performans verir.

Emax2 ailesi;

Kasa Tipi

In (Amper)

Gerilim

Icu

Icw (1s)

Devre Kesici Genişliği

E1.2

1600A

440V

66kA

50kA

210mm

E2.2

2500A

440V

100kA

85kA

276mm

E4.2

4000A

440V

150kA

100kA

384mm

E6.2

6300A

440V

200kA

120kA

762mm

Emax2 nin içerdiği yeni jenerasyon Rogowski sensörleri ile en hassas ölçümleri yapabilmektedir. Akımın gerçek değerini %1, gerilimi %0,5, güç ve enerjiyi de %2 toleransla ölçerek hassasiyeti garanti eder ve pano sisteminde bir ölçü cihazı gibi davranır. Yapılan ölçümler kesicinin önündeki geniş ekrandan izlenebildiği için herhangi ilave bir cihaz kullanmaya ihtiyaç yoktur.

EKIP Fan modülü ile devre kesicinin iç sıcaklığı sürekli izlenir eğer gerekiyor ise soğutma fanları çalışır. Fan soğutma özelliği sayesinde pano içerisinde akım taşıma kapasitesi arttırılabilir.

Kullanım Kolaylığı ve Güvenlik

Emax2, geniş ve renkli dokunmatik ekrana sahip ilk devre kesicidir. Bu imkan hızlı şekilde menüler içerisinde dolaşmayı, açık ve kolaylıkla bilgilere, ayarlara ulaşmayı sağlar. Koruma ünitesi Türkçe de dahil olmak üzere 10 tane dil içermektedir.  Herhangi ilave bir HMI ünitesine ihtiyaç duymaz.

Eğer istenirse ücretsiz yazılımı EKIP Connect ile tablet, akıllı telefon ya da PC üzerinden Emax2 ye ulaşmak ve programlamak mümkündür.

Ön kapak çıkarıldığında sadece aksesuar bölümüne ulaşılabilir. Güvenlik açısından mekanizma diğer parçalar koruma altındadır. Bu hem bakım yapacak kişiyi hem de kesiciyi istenmeyen hasarlardan korur. İlave olarak kesici içerisine takılan kilit aksesuarları ile bakım sırasında istenmeyen operasyonların önüne geçilir.

Çekmeceli tiplerde bulunan kılavuz raylar doğru ve açık şekilde tanımlanan pozisyonlamayı gerçekleştirir. Kılavuz raylar genişleyerek hareketli parçanın sabit parçaya kolay ve güvenli şekilde takılmasını sağlar. Sabit parçada bulunan ve önden kilitlenebilen shutterlar sayesinde kolay ve güvenli montaj yapılır.

Kesici ayarları ABB DOC ve EKIP Connect yazılımı yardımı ile basitleştirilmiştir. DOC yazılımı kullanarak eğrileri ve ayarları yapılabilir, kaydedilebilir ve DOC üzerinden Emax2 ye aktarılabilir.

EKIP Connect yazılımı DOC dosyalarını açabilir ve okuyabilir. Böylelikle oluşturulan açma eğrilerinin, ayarların Emax2 ye aktarımı sırasında oluşacak hata olasılığı azaltılır.

Emax2’ nin kumanda terminallerinde bulunan yeni push-in kolay bağlantı teknolojisi kullanıcıya herhangi bir araç kullanmadan güvenli ve hızlı kablolama imkanı sunar. Koruma üniteleri sahada değiştirilebilir tiptedir ve bu özellik herhangi bir saha teknisyeni maliyeti olmaksızın devre kesicide kolay ve hızlı şekilde geliştirme esnekliği sağlar.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account