iki tip çözüm sunuluyor

Editör
18.03.2013

 

Merkezi İzmir’de olan Türkiye’nin öncü yalıtım şirketi BTM'nin temelleri, 1976 yılında, Türkiye Şişe Cam Topluluğu tarafından, İstanbul’da atıldı. 1986 yılından bu yana ise, İzmir/Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesindeki üretim tesislerinde faaliyetlerini yeni ve teknolojik yatırımları ile arttırarak sürdürmekte.

BTM’nin, su yalıtımı, ısı yalıtımı ve çatı kaplama malzemeleri üretilen toplam 5 tesisi bulunmaktadır. BTM Grup şirketlerinden olan Polpan Kz Kazakistan’da faaliyet gösteren ve yılda 75.000 m3 ısı yalıtım plakası üretimi yapılan bir tesistir.

Türkiye’deki ilklere imza atan BTM, 1989 yılında polimer bitümlü su yalıtım örtüsünü (Breeam Kitabına göre C sınıfı), 1994 yılında kapalı gözenekli XPS ısı yalıtım levhasını, 1997 yılında çatı kaplama malzemesi Shingle’ı ilk kez üretti, yalıtım sektöründe öncü konumunu perçinledi. 2008 yılında sentetik örtü üretimine Polyplan ( Breeam Kitabına göre B sınıfı)markası ile başladı.

Kuruluşundan bugüne, hızla ürün yelpazesini genişleten BTM’nin ürünleri, çatıdan temele, kullanıcısının her ihtiyacına cevap verebilen, zengin bir yelpazede sunulmakta. BTM her geçen yıl önemi artan sürdürülebilir ve çevreci ürünleri bu zengin yelpaze içine katıyor. 2011’de Optigreen Yeşil Çatı Sistemleri ve 2012’de BTM Cool Shingle ile doğayı koruma altına alıyor.

BTM'den Yeni ve Çevreci Shingle; BTM Cool Shingle ve BTM Cool Shingle Plus

Türkiye'de shingle çatı kaplama örtülerini ilk olarak üretime alan BTM, geniş shingle ürün yelpazesine "yeni" ve "çevreci" bir ürün daha katarak, yapı profesyonellerinin ve tüketicilerin seçeneklerini zenginleştirdi. 

BTM Cool Shingle ve BTM Cool Shingle Plus olarak iki farklı seçenek ile piyasaya sürülen bu yeni shingle, sahip olduğu beyaz renk sayesinde ışığı yansıtma özelliğine sahip. Özellikle sıcak yaz aylarında çatılarınız daha serin, eviniz daha konforlu. 

BTM, Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Yönetim Kurulu üyesi Orkun Ürkmez, yeni shingle ürünü ile ilgili olarak "Beyaz renk taşlı çatı kaplama malzemesi shingle üretme fikri, beyaz rengin güneş ışınlarını yansıtmasından yola çıkılarak oluştu. BTM olarak biz kullanıcıların beğenisine iki farklı renk seçeneği sunduk. BTM Cool Shingle Plus içinde hiç koyu renk olmayan bembeyaz bir ürün.

Bu sayede güneş ışınlarını yüksek oranda geri yansıtıyor ve dünyada genelde sıcak bölgelerde tercih ediliyor. BTM Cool Shingle ise içinde düşük miktarda koyu renk barındırarak, çatılarda 3 boyut etkisinin yaratılmasını sağlıyor. Böylece çatınız hem serinliyor hem de estetik anlamda değer kazanıyor" dedi. 

Ürkmez BTM Cool Shingle'ın avantajlarından bahsetti. Ürkmez "BTM Cool Shingle kaplı evler yaz aylarında daha az soğutma enerjisine ihtiyaç duyarlar, diğer ürünlerle kıyaslandığında çatının yüzey sıcaklığı daha düşük olur.

Bu da evinizin daha konforlu olacağı anlamına gelir. Bir diğer avantajı ise, şehirlerde oluşan ısı adası etkisini azaltmaya yardımcı olması. Böylece dünya yüzeyinin de daha az ısınmasına yardımcı oluyor, ve iklim değişikliğinin yavaşlamasına katkı sağlamış oluyor.

Yani çatınızda BTM Cool Shingle tercih ederek, hem kendi soğutma bütçenize katkıda bulunuyor, hem de çevreci özelliği sayesinde dünyamıza iyi davranmış oluyorsunuz" dedi. 

Daha yeşil daha çevreci bir dünya için BTM Optigreen

Çatıların yeşillendirilmesi, bahçe çatıların oluşturulması biz insanlar için doğrudan ve dolaylı yoldan birçok avantaj sağlıyor; daha iyi ve düzenli bir çevre, yaşanılası mekanlar BTM Optigreen ile gerçeğe dönüşüyor.

BTM Optigreen Yeşil Çatı sistemi sayesinde yaşadığımız binalar suyun yıpratıcı etkilerinden korunuyor, çatı ve yalıtım katmanlarımıza ulaşan sular güvenle uzaklaştırılıyor. Çatı yeşillendirmesinde kullandığımız bitki örtüsü etkin drenaj sayesinde, su azlığı veya aşırı su birikmesinden dolayı zarar görmüyor. 

Tüm bu faydalar BTM Optigreen Yeşil Çatı Sistemi sayesinde elde ediliyor. Doğayı yaşadığı mekanlara katmak isteyen, gelecek nesillere kirlenmemiş, yıpranmamış, yeşili daha çok bir çevre bırakmak isteyenler BTM Optigreen yeşil çatı sistemini tercih ediyor.

BTM Optigreen Yeşil Çatı Sistemi’nde iki tip çözüm sunuluyor:

1. BTM Optigreen Ekonomik Çatı Çözümü

Düz ve 5°’ye kadar eğimli çatılarda kullanılan ekonomik çatı çözümü olumsuz tabiat şartlarına karşı etkin bir koruma sağlarken, yerel iklim koşullarının iyileştirilmesine de katkı verir. Üstün drenaj performansı sayesinde kanalizasyon sistem yükünün azaltır. 

Bu sistemin bileşenleri:

1.Bitki 2. Özel Toprak Tabakası 3. BTM Optigreen Drenaj Elemanı Tip FKD 25 (25 mm)

4. BTM Optigreen Üçgen Su Kanalı Profili 5. BTM Optigreen Koruma ve Muhafaza Örtüsü

2. BTM Optigreen  Eğimli Çatı Çözümü

Eğimli çatılarda tercih edilen yeşil çatı çözümüdür. Eğimli ve dik bahçe çatılar için kesin çözümler sunar. Ekonomik ve güvenli kaydırmazlık sistemine sahiptir. Yüksek sıcaklıklara ve soğuğa karşı etkin koruma sağlar. UV ışınlarına karşı kalkan oluşturur ve olası zararları engeller. Hava kaynaklı zararlı maddeleri filtreler. Yoğun yağışlarda yapıları korur, su kirliliğini engeller.

Bu sistemin bileşenleri:

1.Bitki 2.Özel Toprak Tabakası Tip E(60-130 mm) 3.BTM Optigreen Kaydırmazlık Sistemi

4.BTM Optigreen Drenaj Örtüsü –Tip 800 5. BTM Optigreen Drenaj Örtüsü –Tip RMS 500

Kendi Çatını Kendin Yarat Uygulaması Çok İlgi Gördü

BTM, çatısını shingle ile kaplatmak isteyen,  geniş model ve renk seçenekleri konusunda kullanıcıların karar vermelerini kolaylaştırmak için web sitesinde özel bir uygulama başlattı. Sadece zor karar veren seçici tüketiciler için değil, “çatımda shingle olsaydı nasıl olurdu” diye merak eden müşteriler için de büyük fırsat sunan “Kendi Çatını Kendin Yarat” uygulaması “Kendi Çatını Kendin Yarat” simgesinin üzerine tıklayanların, istedikleri tipte yapıyı, seçtikleri model ve renk shingle ile kaplayabilmelerine olanak sağlıyor. 

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account