Polisan’dan Yeşil Bir Çevre İçin Su Bazlı Yol Çizgi Boyaları

Yazar:Editor
15.03.2013

 

Türkiye’de boya pazarının güçlü oyuncusu Polisan Boya, 10 yıldan bu yana ürettiği su bazlı çizgi boyaları ile düşük maliyetle trafik güvenliğine destek olurken, temiz bir çevre için katkı sağlıyor.

Maliyeti ve çevreye duyarlılığıyla ön plana çıkan su bazlı yol çizgi boyalarının kullanımı yaygınlaşırken, son olarak Antalya Muratpaşa Belediyesi, Polisan Boya’nın ürünlerini tercih etti.

Polisan Boya, kuruluşundan bu yana faaliyetlerinde çevreye karşı sorumluluklarını her zaman ön planda tutuyor. Ürün çalışmalarını gerçekleştirirken sağlık, çevre ve güvenlik konularını dikkate alan Polisan Boya tarafından 10 yıldan bu yana üretilen yol üzerinde gerekli olan her türlü trafik çizgi ve işaretlemelerinde kullanılan mat, su bazlı trafik yol çizgi boyası, yüksek nemde, düşük sıcaklıkta ve hava sirkülasyonunun az olduğu yerlerde bile iyi kuruma özelliğine sahip. 

Aşınmaya karşı dirençli, iyi örtücülük sağlayan, gece görüşü artıran, çevre dostu ürün, solvent bazlı boyalara göre kullanımı daha kolay, çalışma şartlarında daha güvenli.

Uygulama sonrası su ile kolay temizlenebilme özelliğine sahip olan boya, asfalt ve beton yüzeylere yapışması ve kir tutmama özelliği ile solvent bazlı boyalara göre daha iyi. 

Gece, sürücülere yolu daha iyi görme fırsatı sağlıyor

Polisan Boya’nın ürettiği boyalar, diğer boyalara göre 2-3 kat daha ucuza mal olurken, insan sağlığı ve çevre açısından en zararsız boya özelliği taşıyor. Örneğin; 100 kilogramlık solvent bazlı boyada 20 kilogram tiner bulunurken, bu zararlı madde aşırı sıcak günlerde buharlaşarak tabiatı ve çevreyi kirletebiliyor. Su bazlı boyalarda ise buharlaşma olsa bile çevreye zarar söz konusu olmuyor. 

Su bazlı yol çizgi boyalarının, solvent bazlılara göre görünürlüğünün çok yüksek olması, gece seyirlerinde ve karanlık yollarda sürücülere yolu daha iyi görme fırsatı sağlayarak, kaza ihtimalini ciddi oranda azaltıyor.

Türkiye’de Kullanımı Yaygınlaşıyor

Türkiye’de yol çizgi boyalarının en büyük tüketicisi yılda 18 bin ton alım yapan Karayolları Genel Müdürlüğü oluyor. Bu sırayı büyükşehir belediyeleri ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi ve askeri havaalanları izliyor.

İstanbul’da da kullanılan yol çizgisi boyalarının yaklaşık yüzde 70’inin termoplastik, yüzde 20’sinin çit komponent boyalar olurken, Türkiye’de su bazlı çizgi boyalarının kullanımı giderek yaygınlaşıyor. 

Polisan Boya’nın Su Bazlı Yol Çizgi Boyaları 10 Yıldır Tüketicilerin Hizmetinde

Polisan Boya 2003 yılından bu yana ürettiği su bazlı yol çizgi boyalarını tüketicilerin hizmetine sunuyor. 2003 ve 2007 senelerinde Ankara-Eskişehir karayolu ile Şile karayolunda uygulanan boyalar büyük beğeni topladı. 

Polisan Boya’nın su bazlı yol çizgisi boyaları Türkiye’de Atatürk ve Sabiha Gökçen havalimanları ile İncirlik Üssü yol çalışmalarında da kullanılırken, Irak ve Afganistan’a da ihraç ediliyor.  Son olarak Antalya Muratpaşa Belediyesi, Polisan Boya’nın su bazlı yol çizgi boyalarını tercih etti.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account