İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri’nin düzenlediği 9. Endüstriyel Tasarım Yarışması’na başvurular başladı.

Editör
15.03.2013

 

‘Engelliler, Yaşlılar ve Çocuklar için Tasarım’ temalı yarışmaya öğrenciler ve profesyonel tasarımcılar katılabiliyor. Geleneksel hale gelen yarışmanın bu yıl bir de konsept kategorisi var. ‘İstanbul için Hediyelik Eşya Tasarımı’ konulu kategoride İstanbul’u en iyi anlatacak ve bu alanda hediyelik eşya sektörüne yön verecek tasarımlar aranıyor. Yarışmaya başvurular 15 Nisan 2013 tarihine kadar sürecek. 

Türkiye’nin global pazarlarda marka olarak algılanması için farklılaşması gerekiyor. Farklılaşmanın yolu ise tasarımdan geçiyor. Tasarıma yapılacak her yatırım, Türkiye’yi rekabette bir adım öne çıkartacak.

Tasarımın Türkiye ekonomisi için önemini ortaya koymak ve tasarımcıları desteklemek için İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri (İMMİB) bu yıl dokuzuncu kez Endüstriyel Tasarım Yarışmaları’nı düzenliyor. Yarışmanın bu yılki teması, ‘Engelliler, Yaşlılar ve Çocuklar için Tasarım’ olarak belirlendi.

Yarışmada özel bir konsept kategorisi de bulunuyor. ‘İstanbul için Hediyelik Eşya Tasarımı’ adlı bu özel kategori, İstanbul’un benzersizliğini turistlere anlatacak hediyelik eşya fikirlerini bulmak için geliştirildi. Öğrencilerin ve profesyonellerin katılabildiği yarışmanın son başvuru tarihi 15 Nisan 2013. 

Engelli, yaşlı ve çocukların gerçek ihtiyaçları için çözümler arayan ‘İMMİB Endüstriyel Tasarım Yarışmaları’na metal, plastik ve elektrikli küçük aletler kategorilerinde başvurulabiliyor. Tasarımların ev, otel ve restoran kullanımına uygun olması gerekiyor. Tüm kategorilere başvuracak olan eserlerde aranan başlıca özellikler; inovasyon, estetik, işlevsellik, üretilebilirlik, güvenlik, sürdürülebilirlik ve ihracat potansiyeli taşıması. İMMİB bu yıl özellikle tasarımcılardan engelliler, yaşlılar ve çocukların gerçekten ihtiyaç duyduğu ürünlerle ilgili empati yaparak inovatif bir bakış açısı getirmelerini bekliyor. 

 

İstanbul’u yaşatacak tasarımlar 

 

Yarışmayı bu yıl farklı kılan bir özellik daha bulunuyor. Yarışmanın ana temasının yanı sıra ‘İstanbul için Hediyelik Eşya Tasarımı’ adlı özel bir kategori de geliştirildi. Bu kategori, İstanbul gibi ticaret, kültür ve sanatın başkenti olmaya aday bir şehri turistlere anlatacak özgünlükte hediyelik eşyaların üretilmesi için ortaya çıktı. İstanbul’u en iyi şekilde yansıtacak ve hediyelik eşya sektörüne yön verecek tasarımların başvurması bekleniyor.

212 bin TL ödül dağıtılacak 

Tasarımcıları desteklemek için düzenlenen İMMİB Endüstriyel Tasarım Yarışması’nda bu yıl toplam 212 bin TL ödül dağıtılacak. Yarışmanın profesyonel kategorisinde, birinci gelen tasarımın sahibi 15 bin TL, ikinci 10 bin TL ve üçüncü 7 bin TL’lik ödülün sahibi olacak. Profesyonel kategoride mansiyon ödülü ise 4 bin TL.

Öğrenci kategorisinde ise birinci tasarım 7 bin TL, ikinci tasarım 5 bin TL ve üçüncü tasarım 3 bin TL ile ödüllendirilecek. Öğrenci kategorisinde de 2 bin TL’lik mansiyon ödülü verilecek. 

Yarışma başvuru koşulları ve diğer tüm detaylara http://tasarim.immib.org.tr adlı web sitesinden ve yarışmanın IMMIB Endüstriyel Tasarım Yarışmaları adlı Facebook sayfasından ulaşılabilir.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account