Ali Babacan AYD Yemeğinde

Editör
15.03.2013

 

Ali Babacan  AYD yemeğinde yaptığı konuşmada “Yabancı yatırımcıların Türkiye’de gayrimenkul alanında yatırım yapmaları ve mevcut yatırımlarını sürdürmeleri için güvenli bir ülke olma yolunda her türlü tedbiri alacağız. Türkiye kendi gerçeklerinin bilincinde olarak Avrupa Birliği normlarına uygun, şeffaf, güvenli, önünü gören bir ülke olma yolunda ilerlemektedir” dedi

AYD Başkanı ve MULTI Development Türkiye CEO’su Hulusi Belgü de açılış konuşmasında büyüyen AVM sektörünün tüm dünyada hayranlık kazandığını,Türkiye’ nin Avrupa da artık söz sahibi olduğunu vurgulayarak “Hedefimiz ulusal ve uluslararası arenada örnek ülke olarak; sektörün gelişimini sürdürülebilir hale getirmektir” dedi. 

Dünyanın en büyük gayrimenkul fuarlarından, Fransa’nın Cannes şehrinde düzenlenen MIPIM’de   bu yıl “Onur Ülkesi” Türkiye oldu. Fuarda ilk kez Türkiye Çadırı kuruldu. 12-15 Mart arasında gerçekleştirilen MIPIM’in en önemli etkinliklerinden biri  Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği (AYD) ev sahipliğinde düzenlenen ve tüm yatırımcıları Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile buluşturan özel AYD yemeği oldu.

Özellikle yabancı yatırımcıları Ali Babacan’la bir araya getirmek, sektörü anlatmak ve Türkiye’deki yatırım olanaklarını paylaşmak üzere düzenlenen AYD akşam yemeğine;  Aerium Türkiye, Ece Türkiye, Multi Development Türkiye  ve Qubicon  ana sponsor oldu. 

MIPIM organizasyonuna katılan özel davetlilerin, yerli ve yabancı yatırımcıların, Türkiye’de projesi olan veya potansiyel yatırımcı firmaların temsilcilerinin Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve sektör yetkilileri ile bir araya geldiği AYD yemeğinin açılış konuşmasını AYD Başkanı ve MULTI Development Türkiye CEO’su Hulusi Belgü yaptı.

“Bugün Gayrimenkul sektörünün en önemli uluslararası etkinliklerinden biri olan MIPIM’in Onur Ülkesi seçtiği Türkiye’nin yıldızı parlayan ve en hızlı büyüyen sektörü; gayrimenkul ve organize perakendenin temel taşlarından alışveriş merkezleri için bir aradayız” diyen Belgü “Her alanda büyük gelişmeler gösteren Türkiye için gayrimenkul sektörü, organize perakende ve beraberindeki alışveriş merkezleri ekonominin temel taşlarından birisini oluşturmaktadır” şeklinde konuştu.  

Hulusi Belgü  konuşmasını şöyle sürdürdü: “2012’de GSYİH büyümesi yüzde 3’ün üzerinde, döviz rezervleri 100 milyar doları aşmış, enflasyon oranlarını stabil hale getirmiş ve değerlendirme sonuçları incelendiğinde çok sayıda ülkeyi geri bırakmış bir Türkiye var önümüzde. Birçok ülkenin borç krizi yaşadığı bir dönemde Türkiye iyi bir performans sergilemiş ve dikkat çeken ülkelerden biri olmuştur.Ülke toplam borcunun GSMH’ye oranı ile (yüzde 39,4) Avrupada en başarılı durumdaki ülkelerden biri Türkiye.

Bu rakam gelişmiş ekonomilere sahip birçok ülkenin önündedir. Hedefimiz ulusal ve uluslararası arenada örnek ülke olabilmek ve sektörün gelişimini sürdürülebilir hale getirmektir” 

AYD’nin ev sahipliğinde düzenlenen yemeğe  katılan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan da yabancı yatırımcılarla birlikte yaklaşık 200 kişiye hitaben yaptığı konuşmada “Yabancı yatırımcıların Türkiye’de Gayrimenkul alanında yatırım yapmaları ve mevcut yatırımlarını sürdürmeleri için güvenli bir ülke olma yolunda her türlü tedbiri alacağız” dedi.

Ali Babacan konuşmasına şöyle devam etti: “Türkiye FDI alan bir ülke aynı zamanda FDI sağlayan bir ülke yani yabancı yatırımcıların yatırım yaptıkları aynı zamanda Türkiye yabancı ülkelere yatırım sağlayan durumdadır. Türkiye kendi gerçeklerinin bilincinde olarak Avrupa Birliği normlarına uygun şeffaf, güvenli, önünü gören bir ülke olma yolunda ilerlemektedir” 

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account