Yaşayan En Büyük Mimardan Mermere Özel Dokunuş

Editör
14.03.2013

 

Dünyanın en önemli etkinliklerinden biri olan Milano Tasarım Haftası, 9-14 Nisan 2013 tarihleri arasında, çok özel bir sergi ile Türk mermerine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. “Bathing in Light / Işıkla Yıkanmak” sergisi, İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) sahipliğinde ve Demirden Design’ın küratörlüğünde gerçekleşiyor.

Sergide Massimiliano ve Doriana Fuksas çifti, Türk Doğal Taşı olan mermeri “Asya” isimli eseriyle yorumluyor. Fuksas, mermerin estetik ve fonksiyonel özelliklerini vurgularken aynı zamanda izleyicileri bu değerli malzemenin kullanımındaki farklı deneyime tanık etmeyi hedeflediklerini belirtiyor.

“Asya”nın ana kavramları belirlenirken, sergi mekanı mineral bir yapıta dönüştürülüyor. Zemin ve duvarlarda kullanılan siyah mermer, beyaz mermer ile birlikte enstalasyonun çekirdeğini oluşturuyor.

Beyaz mermer çokgenlerin oluşturduğu bu değerli zincir, adeta yerden güç almışçasına, düzensiz sinüzoidal bir yapıda, enstalasyonun siyah mermer duvarına tırmanırmışçasına yükseliyor. Geometrik tasarım ile oluşan heykelsi formlar, kırılmalar, kesikler ve kalbinde bir nabız gibi atan sarı, kırmızı, mavi renkli ışıklar, enstalasyonun sadece izlenecek düz bir obje olarak değil, yoğun bir deneyim olarak algılanmasını sağlıyor.

Massimiliano ve Doriana Fuksas’ın dünya çapında bilinen işlerinin başında İtalya Kongre Merkezi, Ferrari Operational Headquarters and Research Center, Fiera Milano, Roma'daki The Cloud ve New Convention Center, Fransa Bordeaux'daki Maison des Arts geliyor. İkilinin en son yaptığı çalışma olan “French National Archives" de Fuksas’ın tarzını yansıtmasıyla dikkat çekiyor.

Tasarımın yıldızları, Türk mermeri ile Milano’yu aydınlatacak

“Bathing in Light / Işıkla Yıkanmak” sergisi ile Türkiye topraklarında yer alan kültürü, tarihi ve mitleri, çağdaş tasarımlarla buluşturacak isimler arasında, mermeri mimari açıdan, Massimiliano-Doriana Fuksas (İtalya), Melkan Gürsel - Murat Tabanlıoğlu (Türkiye), Alişan Çırakoğlu (Türkiye), endüstriyel tasarım odaklı Mathieu Lehanneur (Fransa), moda tasarımcısı yorumuyla Dice Kayek (Türkiye) ve sanatçı-tasarımcı Arik Levy (Fransa) ele alıyor.

Sergi, mermerin ve doğal taşların dokunma ve görme hissine yönelik karakterini açığa çıkararak ziyaretçileri maneviyatla buluşturacak zihinsel bir yolculuğa davet edecek. Mermer, Türkiye topraklarında en önemli sanat ve mimari yapıtların temel malzemesi olurken, klasikten antik Bizans’a, Osmanlı’dan modern dönemlere, medeniyetlerin zamanın tahribatından etkilenmeden birincil tanıklığını sürdürmektedir.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account