Fransa’nın Cannes şehrinde düzenlenen ve dünyanın en büyük gayrimenkul fuarı olarak gösterilen MIPIM 2013’e katılan Ağaoğlu, tüm uluslararası yatırımcıları İstanbul’a yatırıma çağırdı.

Editör
14.03.2013

 

Geçtiğimiz yıl Maslak 1453 projesinin lansmanını Dubai’de gerçekleştiren ve gördüğü yoğun ilginin ardından Dubai’de ilk temsilciliğini açan Türkiye’nin en büyük gayrimenkul geliştiricisi Ağaoğlu, Cannes’da düzenlenen en büyük gayrimenkul fuarı MIPIM 2013’e katılarak uluslararası yatırımcıları İstanbul’a davet ediyor.

Dünyanın en büyük gayrimenkul fuarı olarak gösterilen MIPIM 2013’ün açılış kurdelesini İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile birlikte Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu kesti. Başta İstanbul Uluslararası Finans Merkezi ve Maslak 1453 olmak üzere birçok projeyi uluslararası yatırımcılarla bir araya getiren Ağaoğlu’nun öncelikli hedefi Türkiye’nin ve İstanbul’un tanıtımının yapılması olacak.

İstanbul’a Yatırım Yapan Kazanır

 Türkiye ve özellikle de İstanbul’un son yıllarda büyük bir değişim ve gelişim içerisinde olduğunu dile getiren Ali Ağaoğlu; “Uluslararası saygın kurumların yaptığı birçok araştırma raporuna göre, İstanbul gayrimenkul sektöründe dünyada en büyük kazanç fırsatı sunan şehirler arasında üst sıralarda gösteriliyor. İstanbul mevcut gayrimenkul yatırımlarıyla Avrupa’nın öne çıkan ilk 27 şehri arasında 4. sırada yer alıyor.

Kuzey Avrupa ve Körfez Ülkelerine olan yakınlığı sebebiyle pek çok global şirketin, bankacılık ve sigortacılık sektörlerinin ileri gelen kuruluşları İstanbul’daki yerini almaya başladı. İstanbul, Avrupa’nın büyük metropolleri ile kıyaslandığında gayrimenkul piyasası çok ciddi yatırım potansiyeli taşıyor.

Öte yandan İstanbul’un dünyanın yeni finans merkezlerinden birisi olmasına yönelik atılan adımların neticesinde İstanbul’a yatırım yapanın kazanacağı yeni bir döneme giriyoruz.”dedi.

“Eğer dünya tek bir ülke olsaydı başkenti İstanbul olurdu”

Napolyon’un “eğer dünya tek bir ülke olsaydı başkenti İstanbul olurdu” sözünün her şeyi özetlediğini söyleyen Ali Ağaoğlu; İstanbul bugün Londra ve Paris’ten sonra Avrupa’nın 3. büyük turist destinasyonu ve dünyanın 93 ülkesine direkt uçuşu olan ender şehirlerden birisi. Bununla birlikte dünyanın en eski bankası olan Kapalıçarşı da İstanbul’da bulunuyor. Bugün İstanbul Uluslararası Finans Merkezi ile İstanbul, böyle önemli bir mirasın üzerinde yeniden bir dünya başkenti olarak yükseliyor. 

İstanbul’un dünya başkenti olmasına hizmet edecek her projenin altına imzamızı seve seve atarız. Bu nedenle İstanbul Uluslararası Finans Merkezi ihalesinde de bu kadar hevesli olduk ve en iyi teklifle ihaleyi kazandık.  Ülke tanıtımına katkı sağlayacak böylesine büyük ölçekli projelerle birlilikte hedefimiz sadece Türkiye’de değil uluslararası arenada da bilinen büyük bir marka olmak.

İstanbul’un bir Finans merkezi olması için her şey hazır

     Türkiye Cumhuriyetinin 100. yılı olan 2023 yılına yönelik çok önemli bir vizyon ortaya konduğunu belirten Ali Ağaoğlu, Türkiye, dünyanın 10. büyük ekonomisi olmaya hazırlanıyor. Bu hedefte İstanbul çok önemli bir role sahip ve yükleniciliğini bizim yaptığımız İstanbul Uluslararası Finans Merkezi Projesi de bu hedefi gerçekleştirmede çok önemli bir yere sahip. Bu hedefe paralel olarak İstanbul kısa vadede bölgesel, orta vadede uluslararası finans merkezi olma yönünde hızla ilerliyor. Bu nedenle İstanbul’u finans merkezi haline getirme konusunda son yıllarda çok ciddi yapısal değişimler yapıldı.

Bu kapsamda ticaret ve borçlar kanunu revize edildi ve batıya entegre hale getirildi. Bununla birlikte finansal enstrümanlar çeşitlilik kazandı. Vergisel avantajlar sağlandı ve sukuk gibi İslami finansal enstürmanlar uygulamaya hazır hale geldi.

Böylelikle İstanbul Finans Merkezi için bizim inşa ettiğimiz fiziksel altyapının yanı sıra finansal ve hukuksal düzenlemeler de hayata geçirilmiş oldu. Özetle biz hazırız ve tüm yatırımcıları dünyanın yeni merkezi İstanbul’a davet ediyoruz. Biz de Ağaoğlu olarak bu projeyi, İstanbul’u ve Türkiye’yi dünyaya daha iyi tanıtmak için  ‘İstanbul’a Yatırım Yapın’ sloganıyla dünyanın her yerinde çalışmalar yürütüyoruz.” dedi.

Mütekabiliyet yasası Türkiye’nin yatırım potansiyelini arttırdı.

Türk vatandaşı olmayan yabancılara Türkiye’de mülk edinme imkanı sunan “Mütekabiliyet Yasası”nın geçtiğimiz yıl yürürlülüğe girmesiyle birlikte sektöre yeni bir vizyon kattığını söyleyen Ali Ağaoğlu, bu dönemde yabancıya 400 Milyon Dolar değerinde 1000 dairenin satışını yaptık. 2013 için de hedefimizi yüksek tuttuk, 1 Milyar Dolarlık satış yaparak sektöre öncülük etmeyi sürdüreceğiz.

Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Kuveyt ve Yemen en çok satış yaptığımız ülkeler arasında yer alıyor. Diğer Körfez Ülkeleri, Rusya ve Kuzey ülkelerinin de ülkemize ilgisi var. Talebi canlı tutmak için yapılacak çok şey var. Mütekabiliyetin kapsamı genişletilmeli.

Maslak 1453 ve İstanbul Uluslararası Finans Merkezi’ne MIPIM’de yoğun ilgi

Dünyanın en büyük gayrimenkul fuarına İstanbul’da yürütmekte olduğu projelerle katılan Ağaoğlu fuarın en ilgi çekici standlarının başında yer alıyor. Özellikle Ağaoğlu’nun Maslak 1453 ve İstanbul Uluslararası Finans Merkezi projeleri yatırımcıların yoğun ilgisini çekiyor.

Türkiye’nin tanımında büyük rol üstlenen Uluslararası Finans Merkezi İstanbul Ataşehir’de yükseliyor. Ağaoğlu ve Emlak GYO arasında imzalanan sözleşme ile İstanbul’un dünya çapında bir finans başkenti olması yönündeki en önemli adım Aralık 2012’de atıldı. Ağaoğlu’nun 1 milyar 460 milyon TL hasılat taahhüt ederek kazandığı ihale sonrası başlayan çalışmalarda 8,5 milyon metreküp hafriyat 300 gün gibi kısa bir sürede tamamlanacak. 

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account