Pazarın hızla gelişen yeni ticari modeli ev otomasyonu

Editör
14.03.2013

 

Frost & Sullivan’a göre yenilik ve uygulanabilirlik ev otomasyonunun çok daha geniş bir kitleye açılmasını sağlıyor. Analistler bu gelişmenin büyük bir hızla pazarda ana akım ticari model olma yolunda ilerlediğine dikkat çekiyorlar.

2010 yılında Türkiye’de faaliyetlerine başlayan dünyanın önde gelen araştırma ve danışmanlık kuruluşlarından Frost & Sullivan, Türkiye’de hazırladığı başta enerji, otomotiv, savunma ve sağlık olmak üzere çeşitli sektörlerde uzun vadeli pazar öngörülerini de kapsayan raporlarıyla uluslararası şirketlerin ve yatırım fonlarının Türkiye’deki faaliyetlerine yardımcı olmanın yanı sıra farklı sektörlerde birçok Türk firmasına özel araştırma ve danışmanlık hizmetleri vererek iç ve dış pazarlarda büyümelerine yardımcı olmayı sürdürüyor. Bu kapsamda Frost & Sullivan, Türkiye için de önem taşıyan ev otomasyonu pazarını Avrupa ölçeğinde mercek altına alıyor.

Ev otomasyonu pazarı katlanarak büyüyor

Son üç yılda Avrupa pazarına ev otomasyonuyla ilgili çok sayıda ürün sunulmuş bulunuyor. Pazardaki mevcut aktörler ürün gamlarını güncellerken, pazara yeni girenler de yeni teklifler getiriyor. İlgili tüm aktörler akıllı teknolojilere giderek daha yüksek oranda odaklanıyor, güvenlik, iklimlendirme kontrolü, pencere sistemleri veya erişim kontrolü gibi bireysel ev otomasyon ürünlerinin üreticileri de pazara yeni akıllı ürünler sunuyorlar.

Frost & Sullivan'ın gerçekleştirdiği "Avrupa Ev Otomasyonu Pazarı" başlıklı analize göre 2012 yılında elde edilen 223 milyon avro düzeyindeki gelirin 2017 yılında 348,2 milyon avroya yükselmesi bekleniyor.

Ev otomasyon pazarı, teknolojide yükselişe ve yenilikçi ürünlere yönelik artan talebe tanık olurken, tedarik zinciri de bu gelişmelere gecikmeden cevap veriyor.

Frost & Sullivan Çevre ve Yapı Teknolojileri Endüstri Analisti Hammam Ahmed yaşanan büyük değişim hakkında şunları söylüyor: "Ev otomasyon tertibatları özellikle profesyonel ev otomasyon uzmanlarının ilgisini çekerken, artan sayıda üretici de ev otomasyon teknolojisini sadeleştirerek kurulum ve programlama bilgisini tedarik zincirindeki daha fazla katılımcı arasında yaygınlaştırmanın peşinde.

Üreticiler odak noktalarını geleneksel elektrik yüklenicilerini eğitme üzerine yoğunlaştırıyorlar ve daha geniş bir müşteri tabanına ulaşmak için pazardaki diğer kanalları da araştırıyorlar. Bu gelişme geleceğin tedarik zincirini olumlu yönde etkileyecek."

Değişimin fitilini tablet bilgisayarlar ateşledi

Frost & Sullivan uzmanları, tablet bilgisayarların 2010 yılındaki çıkışından bu yana pazarda köklü bir değişimin meydana geldiğine dikkat çekiyorlar.

Örneğin ev otomasyon kullanıcı ara yüzü (UI) fiyatları önemli oranda düşmüş bulunuyor. Bu durum lüks ve kitlesel ev otomasyon sistemleri arasındaki başlıca farklılığın hemen hemen ortadan kalktığı anlamına geliyor. Nitekim araştırmada, yakın geçmişte UI'lerin neredeyse sadece lüks ev otomasyon sistemlerine özgü olduğu da hatırlatılıyor. 

Halihazırda en basit ev otomasyon sistemlerinin bile lüks tüketim ara yüzüne kıyasla çok düşük bir fiyata tablet bilgisayar üzerindeki bir uygulama aracılığıyla akıllı bir UI sunduğunu ifade eden Ahmed, bu sayede ev otomasyonunun daha geniş bir müşteri kitlesine cazip hale gelmesini sağladığını, pazara nispeten düşük fiyat karşılığında cazip teklifler sunma fırsatı tanıdığına vurgu yapıyor.

Gelişmenin önümüzdeki döneme damgasını vuracağını belirten Ahmed şu görüşü dile getiriyor: "Kitlesel pazar katılımcıları sistemlerini köklü bir biçimde geliştirirken, lüks ve kitle pazar segmentleri arasındaki uçurum da kademeli olarak daralıyor. Bunun aynı zamanda, her iki segmentin de toplanacağı bir orta segment aralığını meydana getirmesi bekleniyor.

Gelir artışı ise orta düzey sistemlere yönelik talep sayesinde hızlanacak. Lüks tüketim segmentinde yer alan katılımcıların fiyatlarını daha geniş bir müşteri tabanına hitap edecek şekilde düşürmeye devam etmesi beklenirken, kitle pazarındaki firmalar ise geçerli fiyat karşılığında daha fazla sistem işlevselliğini sunmaya devam edebilirler."

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account