TOBB İklimlendirme Meclisi Başkanı Poyraz, “Atık Isı Borsası kurulmalı”

Editör
13.03.2013

 

TOBB İklimlendirme Meclisi Başkanı Zeki Poyraz, atık ısının mutlaka emtia borsaları sistemine dahil olması gerektiğini söyleyerek, Atık Isı Borsası kurulması önerisinde bulundu.   

Türkiye’de elektrik santrallerinden açığa çıkan atık ısının değerlendirilemediğine dikkat çeken Poyraz, atık ısının mesken ısıtma ve soğutmasında değerlendirilmesinin bir an önce desteklenmesi, Atık Isı Borsası kurulması, yasa ve yönetmeliklerin oluşturulması gerektiğini kaydetti.

Atık ısının da tıpkı doğalgaz, kömür gibi bir emtia olarak görülmesi ve işlem görmesi gerektiğini belirten Poyraz, konu ile ilgili alt yapı çalışmalarına zaman kaybetmeden başlanması talebinde bulundu.  

Atık Isı Borsası’nın kurulacak olması ile birlikte bu konuda orta ve uzun vadede Türkiye’nin önünü görebileceğini, bu alandaki yatırımların daha sağlıklı olacağını düşünen Poyraz, 2023 yılı enerji verimliliği hedeflerine ilerlerken Atık Isı Borsası’nın bu konuda önemli bir rol oynayacağını vurguladı. 

İklimlendirme Meclisi olarak Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ı ziyaret ederek konu hakkında talep ve önerilerini dile getirdiklerini ifade eden Poyraz, “ Sayın bakanımıza sektörümüzü tanıttık. İklimlendirme sektörünün ne kadar hayati bir sektör olduğunu anlattık. Atık ısı kaynaklarının hem ülkemiz hem de sektörümüz için ne kadar kıymetli ve önemli olduğunu aktardık.

Atık ısı kaynaklarının enerji verimliliği sağlanmasında çok önemli bir rolü olacak. Bu nedenle bir an önce hem Atık Isı Borsası, hem de atık ısı hatlarının kurulması için devlet desteklerinin devreye girmesi gerekmektedir. Atık ısının da bir emtia olarak değerlendirilmesi gerekir. Türkiye’nin atık ısı potansiyeli ekonomiye kazandırılamıyor. Halbuki atık ısının kullanılması, dışa bağımlılıkta azalma, gereksiz yakıt tüketiminin önüne geçme, daha ucuza ısınma gibi pek çok imkanı da beraberinde getirecek” diye konuştu. 

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account