Isı yalıtımıyla dış ticaret açığını azaltmak mümkün 

Editör
13.03.2013

 

 Türkiye, yalıtımsızlık yüzünden 2012 yılında 9 milyar 265 milyon doları boşa harcadı. Enerjide dışa bağımlı bir ülke olmamıza rağmen, ısı yalıtımı olmayan 16 milyon bina yüzünden 2012 yılında da havayı ısıttık.

Oysa ülkemizin dış ticaret açığında en önemli kalem olan enerji ithalatı, ısı yalıtımıyla azaltılabilir. XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği Başkanı Ertuğrul Yörük, boşa harcanan enerjinin önüne geçilmezse Türkiye’nin dış ticaret açığı ve çevre problemleriyle mücadele etmeye devam edeceğine dikkat çekti. 

Türkiye’nin enerji faturası her geçen gün artıyor. Enerji kullanımındaki artışa, yükselen enerji maliyetleri de eklendiğinde, Türkiye’nin dış ticaret açığı günden güne büyüyor.

Oysa enerjiyi verimli kullanarak dış ticaret açığını azaltmak mümkün. Enerji verimliliğinde en büyük adım ise ısı yalıtımından geçiyor. Türkiye, 2012 yılında ısı yalıtımı olmayan binalar yüzünden 9 milyar 265 milyon doları boşa harcadı. 

Ülkemizde enerjinin yüzde 34’ü konutlarda kullanılıyor. Binalarda harcanan enerjinin yüzde 80’i de ısıtma ve soğutma amaçlı tüketiliyor. Türkiye’deki 19 milyon binanın yüzde 85’inde ısı yalıtımı bulunmadığı düşünüldüğünde her yıl verimsiz tüketilen enerjinin tablosu daha net görülüyor. 

XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği Başkanı Ertuğrul Yörük, boşa harcanan bu enerjiye artık dur denilmesi gerektiğine dikkat çekti. Ertuğrul Yörük konuyla ilgili şunları söyledi: “Ülkemizdeki mevcut binaların yüzde 85’inde ısı yalıtımı olmaması nedeniyle kaybedilen enerjinin maliyeti yaklaşık 9 milyar 265 milyon dolara yükseldi.

Türkiye ekonomisine bakıldığında bunun son derece büyük bir kayıp olduğu görülüyor. Enerjide dışa bağımlı bir ülke olmamıza rağmen enerji kaynaklarını plansızca harcamaya devam ediyoruz. Bu gidişe dur demezsek cari açığın bir numaralı sebebi olan enerji ithalatı ülke ekonomimizin üzerinde ciddi bir kambur oluşturmaya devam edecek.

Bu durum ülke ekonomisini olduğu kadar vatandaşlarımızı da olumsuz etkiliyor. Doğalgaz ve elektriğe gelen zamlar sonrasında ısı yalıtımsız binalarda oturan vatandaşların faturaları daha da arttı. Yalıtımsız binalarda yaşayanlar, yalıtımlı binalardakilere kıyasla yüzde 50 daha fazla fatura ödüyorlar. Isı yalıtımıyla hane ekonomisinde açılan bu deliği kapamak mümkün.” 

Kentsel dönüşümü fırsata çevirebiliriz

Kentsel dönüşümün enerji tasarrufu için çok önemli bir fırsat olduğunu belirten XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği Başkanı Ertuğrul Yörük, “16 milyonu bulan yalıtımsız binalarımızın bir anda hepsini yalıtmak mümkün değil; ancak kentsel dönüşüm bunun için çok iyi bir fırsat olacak. Kentsel dönüşümle yeniden inşa edilecek tüm binalara eğer uluslararası standartlara uygun, CE belgeli ısı yalıtım malzemeleri ve doğru uygulamalar ile yalıtım yapılırsa ülkemizin ısı yalıtımı olmayan binalar yüzünden gereksiz yere tükettiği enerjiyi azaltabiliriz. Isı yalıtımı sanıldığı gibi maliyetli bir uygulama da değil. Bir binanın toplam maliyetinin yüzde 3 ila 5’i kadar bir maliyetle bina ömrü boyunca enerji tüketiminden yarı yarıya tasarruf elde etmek mümkün.

Biz XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği olarak üyelerimizin kalite standartlarına sahip olmasına son derece dikkat ediyor ve kalitelerini belgelemeleri için düzenli testler yaptırmalarını sağlıyoruz. Bu konuda tüketicileri de gerekli belgelere ve testlere sahip firmaların ürünleriyle ısı yalıtımı yaptırmaları konusunda uyarıyoruz” diye konuştu. 

Dergisi

 

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account