"Batman Park AVM" ısıtma-soğutma ihtiyacını "FORM" ürünleri ile sağlıyor

Yazar:Editor
07.03.2013

 

Batman ilinde farklı mimari tasarımıyla dikkat çeken ve 44.000 m² kapalı alanıyla ilk büyük alışveriş ve yaşam merkezi olan Batman Park, iklimlendirme ihtiyacını Form Şirketler Grubu'nun enerji verimliliği yüksek ve çevreci cihazları ile sağlıyor.

Batman Park AVM'nin farklı mağazalarında ısıtma-soğutma ihtiyacı, toplam soğutma kapasitesi 1.318 kW olan 99 adet su kaynaklı Climate Master ısı pompası, soğutma kapasitesi 3.150 kW olan 22 adet Lennox marka su soğutmalı paket klima ve toplam soğutma kapasitesi 5.312 kW olan 2 adet Decsa Kapalı Tip Soğutma Kulesi (REF-A-367) ile sağlanıyor. 

Isıtma ve soğutmada AVM’ler için verimli ve ergonomik mimari çözüm !

AVM'ler gibi büyük yapılarda merkezi iklimlendirme sistemi seçilirken enerjinin en etkin ve verimli kullanıldığı  sistemlerin seçilmesi gerekiyor. Bu nedenle AVM’ler de iklimlendirme için tercih edilen “su kaynaklı ısı pompası”, her mağazanın bağımsız olarak ve istediği sıcaklıkta ısıtma ve soğutma yapabilmesine imkan sağlamakta ve her kullanıcı kendi cihazının kullanmış olduğu elektrik enerjisi bedelini ödediğinden sistem verimi ve tasarrufu mevcut sistemlere göre daha yüksek olmaktadır.

Çevrim suyu sıcaklığı 15°C'nin altına düşmediğinden, borularda izolasyon gerekmez. Dış ünite kullanılmadığından binada yerden tasarruf sağlanır ve dış cephe estetiğini bozacak bir ünite olmadığından görüntü kirliliğine neden olmaz. 

Cihazların soğutmada verimi 4 ve ısıtmada 5’dir. Ayrıca ısıtma ve soğutmanın aynı anda yapıldığı zamanlarda cihazlar arası ısı geri kazanımı sayesinde sistem COP’leri 5’lerin üstüne çıkmaktadır.

Su kaynaklı ısı pompalarının yatırımcıya sağladığı faydalar;

Ön yatırım sadece kule, küçük bir kazan ve izolasyonsuz tesisat borularından oluşur.

Ana cihazlar kullanıcılar tarafından alınabileceğinden dolayı ilk yatırımda avantaj sağlar

Her kullanıcı bağımsız olarak ısıtma ve soğutma yapabilir.

Farklı sistemlerin bir arada kullanılmasını ortadan kaldırır.

Bu konforu sağlayabilmek için gerekli ilk yatırım maliyeti, alternatiflere göre minimumdur.

4 borulu fancoil konforunu daha ekonomik olarak kullanma imkanı verir.

Kule genelde maksimum soğutma kapasitesi ile (1/1) orantılı olarak seçilir. Decsa Kapalı Tip Soğutma Kulesi modellerinde işletme anında yüksek enerji tasarrufu sağlayabilen kurusoğutma ( free-cooling ) teknolojisi bulunuyor.

Lennox paket klimalar ise tek bir cihazla taze hava ihtiyacı ve otomasyonu karşılayarak, ısıtma-soğutma-nemlendirme-nem alma yapabilir. Kolay kullanım ve bakım imkanı sunan Lennox paket klimalar direkt genleşmeli çalışma ile ortam havasının ısıtılıp soğutulması sayesinde yüksek verimle çalışır.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account