Her zaman Türk ekonomisinin dinamizmine inandığını dile getiren Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, “10 bin konuta yakın projeye bu yıl başlatmayı hedefledik. Gelecekle ilgili, krizle ilgili en ufak bir endişem yok” dedi.

Editör
28.07.2011

 

Türkiye’de ekonominin dinamizmine güvendiğini söyleyen Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, “Dolardaki yükseliş önemliydi. Ancak belirsizlik anında bile satış yapabildik. Bu da Türk ekonomisinin ve insanının ne kadar dinamik olduğunu gösteriyor. 10 bin konuta yakın yeni projeye başlamayı hedefledik. Gelecekle ilgili, krizle ilgili benim en ufak bir endişem yok” dedi.

Faizler hâlâ cazip
Her zaman Türk ekonomisinin dinamizmine inandığını dile getiren Ağaoğlu, şu değerlendirmeyi yaptı: “Geçmiş dönemdeki kriz ortamında da işlerimize devam ettik. Türkiye’de kriz olduğuna inanmıyorum. Hükümetin bilerek çıkardığı bir söylenti. Bu dönemde İstanbul Maslak’ta iki projemiz vardı. 850 dairelik küçük olan projelerde satışa çıktık ve 145 daireyi sattık. 15 gün içinde projenin tamamını satmayı hedefledik. Maslak’taki projemizin metrekare fiyatı 4 bin 800 lira civarında. Projede yapılan satışın yüzde 55’i öz kaynaklarla gerçekleştirildi. Önceki projelerde bu oran yüzde 40’lar dolayındaydı. Kredi faizleri borçlanmak için hâlâ çok cazip. Burada psikolojik sınır ise yüzde 1’in üzeri. Maslak’taki 7 bin konutluk projede satışa eylül-ekim gibi başlarız.”

Tek sorun cari açık
Türkiye’de en büyük sorunun cari açık oludğunu belirten Ali Ağaoğlu, şu bilgileri verdi: “Cari açık Türkiye’nin en büyük sorunu. Bu şimdilik finanse edilebiliyor. Ancak ileride sorun yaratabilir. Merkez Bankası cari açığı biraz frenleyebilmek için önlem aldı. Burada psikolojik bir oyun oynandı. Ucuz dolar Türkiye’nin her zaman aleyhinedir. Ucuz dövizithal tüketimi patlatıyordu. Adam, bin lira maaşı var, yılda üç kez cep telefonu değiştiriyor, bankadan kredi alıyor Paris’e gezmeye gidiyor. Tüketimden kaynaklanan cari açığının artması durumu vardı. Dövizdeki yükseliş cari açığın azalmasında etkili olacak. Dolayısıyla kriz laflarını hükümetin uyguladığı bir taktik olarak görüyorum.”

C gelir grubuna yöneldi
TOKİ ve Kiptaş’tan sonra en fazla konut üreten firmalardan biri olduğunu dile getiren Ağaoğlu, “Gözümüz C gelir grubunda. Müşterinin de çoğunluğu orada. Devlet bu tür arazileri kentsel dönüşüm yasası çerçevesinde özel sektöre açarsa biz seve seve orada görev almaya talibiz” diye konuştu.

Bayraktar topu alır golü atar
Kentsel dönüşümde yaşanan sorunlara dikkati çeken Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, yeni oluşturulan Çevre ve Şehircilik Bakanlığını anımsatarak, “Bakan Erdoğan Bayraktar’ın topu aldığında kaleye gol atan yapısı vardır. Ben bundan sonraki dönemde bu soruna çok daha hızlı çözüm üretileceğine eminim. Bayraktar’ın proje üreten yapısı var, bürokrasiye takılmayan birisi. Çevre ve Şehircilik bakan yardımcılığı konusunda bir düşüncem yok. Ankara’ya sık gitmem” dedi.

Londra’da her şey yolunda
İngiltere’nin başkenti Londra’daki projesi hakkında da bilgi veren Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, “Projenin ön olurunu aldık, 1 ay içinde ise ruhsatı almayı planlıyoruz. İkinci bir proje düşündük ama olmadı. Hırslarım vardır ancak bu hiçbir zaman aklımın önüne geçmedi, bundan sonra da geçmez” dedi.

Değerli TL tatlı yedirir, gazı acı olur
Ali Ağaoğlu, Türk Lirası’nın değerli olmasının kimilerine daha iyi geldiğini vurgulayarak, “Ancak, çok değerli TL, Türkiye için doğru bir yol değil. O iş, tatlı birşeyler yiyip, acı gaz çıkarmaya benzer” yorumu yaptı. Ağaoğlu, İstanbul Ataşehir’deki konutların altında 23 bin metrekarelik bir alanı “My Club”a ayırdıklarını belirterek, “Kapalı-açık yüzme havuzu, spa merkezi ile bir yaşam merkezine dönüştü” dedi.

 

 Kaynak: Hürriyet

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account