Dubai merkezli Emaar Properties PJSC, net karını yüzde 2011 yılına göre 18 arttırarak 577 milyon dolar olarak açıkladı.

Yazar:Editor
06.03.2013

 

Yıllık geliri 2.243 milyar dolar olan şirketin, konaklama-eğlence ve alışveriş merkezi-perakende faaliyetlerinden elde edilen sürdürülebilir gelirlerinin toplam gelir içindeki payı yüzde 50. 

Global gayrimenkul geliştirme pazarının lider şirketi Emaar Properties, konaklama-eğlence ve alışveriş merkezi-perakende faaliyetlerinden elde ettiği kalıcı gelirde güçlü bir büyüme sağlayarak, 2012 yılı net kârını 577 milyon dolar olarak açıkladı.  Bu rakam, şirketin 2011 yılında elde ettiği 488 milyon dolar tutarındaki net kârını yüzde 18 oranında artırdığını gösteriyor. 

Sürdürülebilir gelir akışındaki büyümeye odaklanmada yakalanan başarının bir göstergesi olarak, Emaar’ın alışveriş merkezi-perakende ve konaklama-eğlence alanlarındaki iştiraklerinin şirketin yıllık toplam gelirine katkısı yüzde 50, yani 1.115 milyar dolar olarak gerçekleşti. . Dubai Mall ve Dubai Marina Mall, 2011 yılına oranla ziyaretçi sayısını 5,2 milyon kişi artırarak, 2012 yılında 60 milyon ziyaretçi sayısına ulaştı. Bu ziyaretçi sayısıyla The Dubai Mall, 2012 yılında dünyanın en çok ziyaret edilen turistik destinasyonu oldu. Emaar’ın uluslararası faaliyetlerinin toplam gelire katkısı ise yüzde 15, yani 344 milyon dolar olarak açıklandı. Diğer piyasaların yanı sıra Türkiye, Lübnan, Suudi Arabistan, Mısır ve Pakistan’da gerçekleşen konut ve ofis teslimleri, uluslararası gelirlerin artmasında rol oynadı.

Konuyla ilgili bilgi veren Emaar Properties Yönetim Kurulu Başkanı Mohamed Alabbar, “Geçtiğimiz yıl Emaar Properties, Dubai ve faaliyet gösterdiğimiz uluslararası pazarların bazıları açısından bir dönüşüm yılı oldu. Emaar, Dubai’nin küresel bir iş ve turizm merkezi haline gelmesiyle birlikte, yüksek kaliteli gayrimenkul geliştirme projelerine yatırım yaparak ve alışveriş merkezi ve konaklama alanındaki faaliyetlerimizi büyüterek şehrin yeniden canlanmasına katkıda bulunuyor” dedi

Emaar Properties PJSC’in ülke iştiraki olan Emaar Türkiye’nin CEO’su Ozan Balaban, yıllık karın artmasında Türkiye’nin de payının bulunduğunu açıklarken, “Bünyesinde bulunduğumuz şirketin her geçen yıl biraz daha güçlenmesi hem yatırımcılarımıza, hem de çalışanlarımıza güven verirken, önümüzdeki yıllarda Emaar Square projesinin hizmete girmesiyle birlikte sürdürülebilir gelirlerde de önemli artış sağlanacaktır” diyerek Türkiye’nin Emaar için önemini vurguladı.

 

 

 

 

Kaynak : İnşaat&Yatırım

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account