Tasarımın dünya devlerini İstanbul’da buluşturacak IDA Kongresi için kayıtlar başladı.

Yazar:Editor
05.03.2013

 

Tasarım konusunda dünyanın en geniş katılımlı ve prestijli zirvesi olan ve 15-16-17 Kasım 2013 tarihlerinde İstanbul Teknik Üniversitesi’nin (İTÜ) ev sahipliğinde İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenecek IDA Kongresi’ne http://www.idacongress.com/ adresindeki web sitesi üzerinden kayıtlar başladı. Konuyla ilgili İTÜ’den yapılan açıklamada, tasarım öğrencilerine ve profesyonellerine özel kayıt imkanlarının sunulduğu kaydedilirken; kongrenin akademik ayağını oluşturan Eğitim Konferansı’na 48 farklı ülkeden 261 bildiri başvurusunda bulunulduğunun altı çizildi.

Tasarım Lehçeleri” temasıyla düzenlenecek ve sektörün en büyük oyuncularını İstanbul’da buluşturacak kongre için hazırlanan zengin programın kesinleşen buluşmaları arasında “Tasarım Ödüllerinin Ölçütleri” ve “Hizmet Tasarımı” başlıklı paralel oturumlar yer alıyor.

“Tasarım Ödüllerinin Ölçütleri”;  Red Dot Tasarım Ödüllerinin kurucusu Peter Zec ve iF Tasarım Ödülleri Genel Müdürü Ralph Wiegmann’ın katılımıyla tasarım ödülleri endüstrisi üzerine hararetli bir tartışma platformu sunarken, Forschungszentrum Hizmet Tasarımı Yöneticisi Birgit Mager, Lapland Üniversitesi Öğretim Görevlisi Satu Miettinen ve Inssbruck Yönetim Merkezi Danışmanı Marc Stickdor’un katılacağı “Hizmet Tasarımı” başlıklı oturum, tasarımın hizmet sektöründeki fonksiyonunu farklı boyutlarıyla ele alacak.

Eğitim Konferansı’nın açılış konuşmacısı Aalto Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Kalevi Ekman ise, mühendislik ve endüstriyel tasarım disiplinlerine ait farklı bakış açılarının ürün geliştirme süreçlerine katkısını irdeleyecek. 

2013 IDA İstanbul Kongresi

Tasarım konusunda dünyanın en geniş katılımlı ve prestijli zirvesi olan IDA kongreleri; üç tasarım meslek birliği “International Council of Societies of Industrial Design”, “International Council of Communication Design” ve “International Federation of Interior Architects/Designers”ın oluşturduğu International Design Alliance (IDA) (Uluslararası Tasarım İttifakı) tarafından düzenleniyor.

Sektörün en büyük oyuncularını İstanbul’da buluşturacak 2013 IDA Kongresi, tasarımcılarla tasarımcı olmayan paydaşlar arasında etkin bir düşünsel etkileşimi amaçlıyor. Farklı disiplinleri buluşturan kongre; İstanbul’un tasarım potansiyelini uluslararası alanda tanıtma fırsatı yaratmanın yanı sıra; yaratıcı endüstrilerin kapasitesini sergilemek açısından da önem taşıyor. 2013 IDA İstanbul Kongresi’nin teması; farklı aktörlerin mesleki iletişim süreçlerinde tasarım hakkında, tasarım için ve tasarım aracılığıyla söylem yaratımı ve değiş tokuşu için karşılaşma, iletişim ve işbirliğini ifade eden “Design Dialects-Tasarım Lehçeleri” olarak belirlendi.  Kongreye, 3.000’in üzerinde yerli ve yabancı katılımcı bekleniyor.

 

 
 
 
 
Kaynak : İnşaat&Yatırım

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account