Tüm alanlarda tek bir dış üniteden ısıtma, soğutma ve havalandırma hizmeti verebilen VRV Sistemler'in mucidi Daikin, 4. nesil VRV'yi Türkiye'de tanıttı.

Yazar:Editor
05.03.2013

 

İklimlendirme sektörünün öncü ve yenilikçi şirketi Daikin, Avrupa Birliği (AB) kriterlerine uygun olarak geliştirdiği yeni ürün ve çözümlerini Türkiye'de sunmaya devam ediyor. Daikin, son olarak AB'nin 20/20/20 direktifleri doğrultusunda geliştirdiği VRV serisinin yeni modeli VRV IV dış ünitesinin tanıtımını yaptı.

Daikin Türkiye, Four Seasons Otel'de düzenlediği lansman ile sektörün önde gelen mimar ve mühendislerine tanıttığı VRV IV ile 'Standartları yine biz belirliyoruz' diyerek iklimlendirme sektöründe devrim niteliği taşıyan pek çok yeniliğe imza attı.

Daikin CEO'su Hasan Önder'in açılış konuşmasını yaptığı lansman toplantısında, Genel Müdür Yardımcısı Zeki Özen, Daikin Satış Danışmanlığı Departman Müdürü Turgay YAY ve Daikin Mühendislik Sistemleri Satış Müdürü Fahrettin Türkoğlu VRV IV'nin iklimlendirme sektörüne kazandırdığı üstün özellikleri hakkında bilgi verdi.

VRV SİSTEMLERİN MUCİDİNDEN YENİ İCAT

Konuşmasında sektörün 90'lı yıllardan bu yana katettiği gelişmelere değinen Daikin CEO'su Hasan Önder, VRV Sistemler'in mucidi olan Daikin'in bu sürece olan katkısına da dikkat çekti. VRV IV'nin Daikin'in öncü ve yenilikçi kimliğini bir kez daha gözler önüne seren bir ürün olduğunu vurgulayan Hasan Önder, şunları söyledi: "VRV, patenti Daikin Industries'e ait bir sistem olarak günden güne gelişiyor.

Daikin'in 1982 yılında icat ettiği bu sistem; modüler, kompakt ve esnek yapısı ile çok katlı binalardan tek bir villaya kadar tüm yapılarda esnek uygulama imkanı sunuyor.  Kurulum, kullanım, enerji tasarrufu ve maliyet avantajı ile öne çıkan VRV, tüm dünyada en hızlı büyüyen segment olarak dikkat çekiyor. VRV sistemlerle ilk kez 1993 yılında Daikin markası ile tanışan Türkiye'de de benzer gelişmeler yaşanıyor, bir çok projede VRV sistemler tercih ediliyor.

Merkezi sistemlerde yüzde 25, VRV sistemlerde ise yüzde 40 pazar payına sahip olan Daikin Türkiye, yeni ürünü 4. nesil VRV ile verimlilik adına çıtayı daha da yükseltmiş bulunuyor. VRV IV gibi, Daikin'in mühendislik ve Ar-Ge başarısını gözler önüne seren bir cihazı Türkiye'ye kullanıcıların hizmetine sunmaktan büyük mutluluk duyuyoruz."

YILLIK YÜZDE 28'E VARAN ENERJİ TASARRUFU

Daikin Genel Müdür Yardımcısı Zeki Özen ise kullanıcılarına sadece klima değil bir hava işleme sistemi sunan Daikin'in, AB'nin 20/20/20 sezonsal verimlilik kriterlerine göre üretilen VRV IV ile yıllık olarak yüzde 28'e varan oranlarda daha yüksek enerji verimliliği yakaladığını vurguladı.

VRV sistemlerin, yüksek verim-düşük işletme maliyetinin yanı sıra bina dışındaki görüntü kirliliğini de ortadan kaldırdığına dikkat çeken Özen, "VRV IV ile son kullanıcının tüm beklentilerini karşılayan Daikin, kolay kurulumu ile tasarımcı ve danışman firmalara da mükemmel bir çözüm ortaklığı sunuyor" dedi.

YÜKSEK VERİM DÜŞÜK İŞLETME MALİYETİ (VRT)

Daikin'in 4'üncü nesil VRV ile de sektöründe bir dizi yeniliğe imza attığını belirten Daikin Satış Danışmanlığı Departman Müdürü Turgay Yay, VRV IV'ün öne çıkan bazı özelliklerini 'değişken soğutucu gaz sıcaklığı, ısıtma akümülatörü, servis yapılandırması ve dijital gösterge, İntelligent Touch Manager'la merkezi otomasyon ve esnek boru tasarımı' olarak detayları ile sıraladı. Değişken soğutucu gaz sıcaklığı; iç yük ihtiyacı ve dış ortam sıcaklığı çek edilerek otomatik olarak ayarlanmaktadır. Akışkan sıcaklığı; kısmi yüklerde, 6oC ile 11oC arasında değişerek kompresör aynı iş için daha yüksek evaporasyon sıcaklığında (şuan tüm VRF’lerde 6 o C sabittir.) çalışmakta, verim artışı olmaktadır.Bu yenilik yine DAIKIN markasının patentli ürünü olup,VRT Varible Refrigerant Temperature’’ değişken soğutucu gaz sıcaklığı olarak adlandırılır.

ISITMA KONFORUNDA SÜREKLİLİK (DEFROSTSUZ ISITMA)

Diğer bir özellik; defrost sırasında ısıtma devam etmektedir. Dış ünitedeki faz değiştici materyal bulunan ısı değiştirici akümülatör sayesinde normal çalışmada ısıyı çekip, depolar, defrost sırasında akışkan soğuyunca ısıyı yayarak hem dış ünite defrostunu çözer hemde iç ünitelerin ısıtmasının devamını sağlar.Böylece son kullanıcı, iç ortamda defrostun olumsuzluklarını yaşamaz, ısıtma konforununu düzenli alır.

VRV SİSTEM YAPILANDIRMASI

Diğer bir özellikde; cevreye alma işleminde, tüm sistem pariteleri, her bir dış ünitedeki ara yüz sayesinde kolaylıkla girilir.Devreye almada kolaylık ve hız kazandırdığı gibi digital gösterge sayesinde tüm arıza kodları ve parametreler alındığı için arıza tesbitini ve onarımını hızlandırmaktadır.

Yeni’’I touch manager sistem’’ ile de dokunmatik 15’’ LCD ekran ile dokunmatik bina yönetimi, enerji tasarrufu programları, her bir iç ünitenin çektiği elektrik sarfiyatı yapılabilmekte ve sistem 2560 iç üniteye aynı anda hizmet verebilmektedir.

Burada dikkat edilecek husus; VRV-IV ile sadece VRT patentli yenilik gibi görünmesine rağmen, diğer hususların her biri sektörde ilk ve tek özelliğe sahiptir.

VRV IV'ün her projeye özel olarak enerji ve konfor dengesini optimize edebildiğine işaret eden Daikin Mühendislik Sistemleri Satış Müdürü Fahrettin Türkoğlu da, "Akıllı kontrol paneli ve sezonsal verimlilik özellikleri ile VRV IV, son kullanıcıya da yüksek verim ve düşük işletme maliyeti ile kazanç sağlıyor. Danışmanlık ve tasarım ofislerine, kullanıcı ihtiyaçlarını uluslararası standartlara uygun olarak karşılama, çevreye duyarlı çözümler sunmalarını sağlayan VRV IV, kolay kurulum ve hızlı montajı ile zaman tasarrufu ve kolaylık sunuyor" dedi.

İKLİM DEÐİŞSE BİLE KONFOR DEÐİŞMİYOR

Variable Refrigerant Volume kelimelerinin (Değişken Soğutucu Akışkan Debisi) kısaltması olan VRV adıyla anılan sistemlerin isim hakkına sahip olan Daikin'in yeni piyasaya sürdüğü 4. nesil VRV sahip olduğu üstün özelliklerle ilgi gören bir model oldu.

AB'nin 2020 yılına kadar çalışan tüm cihazlarda karbondioksit salınımının yüzde 20 azaltmasını, yenilenebilir enerji kaynaklarının (hava, toprak, su, rüzgar)  kullanımının yüzde 20 artırılmasını ve elektrik sarfiyatının yüzde 20 azaltılmasını hedefleyen 20/20/20 direktiflerine uygun olarak geliştirilen VRV IV dış üniteleri, daha az enerji ile daha yüksek verim olanağı sağlıyor.

Soğutucu akışkan sıcaklığını dış hava koşullarına paralel olarak sürekli ayarlayabilen VRV IV, bölge ve iklim koşulları değişse bile her projeye özel olarak enerji ve konfor dengesini optimize edebiliyor.

Böylece VRV IV, geçiş mevsimleri gibi soğutmanın daha düşük kapasitelerde kullanıldığı dönemlerde, sistem soğutucu akışkan sıcaklığı 6 °C den (piyasadaki mevcut standart) daha yüksek bir sıcaklığa değiştirebiliyor. Tüm bu otomatik ayarlama özellikleri sayesinde sistem daha az enerji harcayarak sezonsal verimliliği artırıyor.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account