Emlak sektöründe 2012 yılında görülen canlılık, yılın en hareketli döneminin başlayacak olduğu ‘Bahar’ ayları öncesinde hazırlığını tamamladı.

Editör
04.03.2013

 

Kentsel Dönüşüm, Mütekabiliyet Yasası ve 2B ile ilgili düzenlemelere geçtiğimiz yıl kavuşan emlak sektörü, bu yılın başında konutta KDV problemi ile karşı karşıya kaldı. 01 Ocak 2013’ten sonra ruhsat alan projelerde KDV oranının yüzde 1’den yüzde 18’e kadar çıkmasının fiyat artışlarını beraberinde getirdiğini belirten Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, bu nedenle tüketicinin hem yeni hem de KDV artışından etkilenmeyen projelere yöneldiğinin altını çiziyor. Hakan Erilkun, inşaat firmaları açısından bakıldığında ise ruhsatı 2013 yılında alınmış projelerin arasından sıyrılarak; eldeki stokları tüketmek hedefinde olan bu projelerin, bahar döneminde KDV kozunu satıştaki en önemli fark unsuru olarak sunmaya başladığını söylüyor. 

Parlak Bir Dönem Emlak Sektörünü Bekliyor

Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, geçtiğimiz yıl yüzde 10 büyüme gösteren inşaat ve emlak sektörünün en keskin rekabet döneminin 2013 bahar döneminde yaşanacağını vurguluyor. Hakan Erilkun, konut kredilerinin bu dönemde 0,70 ile 0.90 aralığında olmasının bu canlılığı desteklediğinin altını çiziyor. Bu canlılığın yılın ilk çeyrek dönemin sonuna kadar bozulmadan devam edeceğini söyleyen Hakan Erilkun, “Türkiye ekonomisinde 2013 yılında yüzde 4,5 büyüme oranı öngörülüyor ki; 2012’de bu oranın yüzde 3 olduğu hatırlandığında oldukça parlak bir dönemin emlak sektörünü beklediği söylenebilir. Nitekim şu ana kadarki veriler de bunu destekliyor” dedi. 

Yabancılara Satışların Gerçek İvmesini Göreceğiz

Kredi pazarı açısından bakıldığında ise konut kredisi faiz oranlarının geçtiğimiz yıldan bu yana yüzde 35 oranında düştüğünü vurgulayan Hakan Erilkun şunları söyledi:

“Bazı bankaların özellikle 2013 yapımı konut projelerinde KDV’den kaynaklanan fiyat artışının kredi pazarının hızını kesmemesi amacıyla; konut kredisi vade oranlarını 30 yıla kadar çıkarmaları KDV kaynaklı olası dalgalanmanın seyrini azalttı. Yabancılara mülk satışlarındaki sıkıntının 2012 Haziran ayında giderilmesi sektörde büyük bir heyecan yarattı ve itici güç oldu. Ancak 2013 yılında yapılacak yeni düzenlemelerle yabancıların Türkiye’deki yerleşim süreleriyle ilgili bazı problemlerin giderilmesi de yabancılara satışların gerçek ivmesini görmemizi sağlayacaktır.”

 

 

 

 

Kaynak : İnşaat&Yatırım

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account