Garden Life projesinin son etabı Garden Plus Alışveriş Merkezi, bölgedeki AVM ihtiyacı da karşılayacak…

Yazar:Editor
04.03.2013

 

Çevresine sadece ekonomik canlılık getirmekle kalmayıp sosyal bir gelişme de sağlayacak olan Garden Life projesinin son etabı Garden Plus Alışveriş Merkezi,  bölgedeki AVM ihtiyacı da karşılayacak…

İstanbul Gayrimenkul Değerleme’nin (İGD) hazırladığı rapora göre Türkiye’de alışveriş merkezi piyasası 2000 yılından bu yana her yıl %18 büyüme göstererek büyük bir gelişme kat etmiş ve hem yapı hem de hizmet kalitesi açısından uluslararası seviyeleri yakalamış durumda.

“AVM açılışlarının yüzde 70’i Anadolu’da”

Özellikle İstanbul ve Ankara’nın alışveriş merkezi konusunda doygunluğa ulaşması, AVM yatırımlarının bulundukları bölgeye değer katması ve kent merkezlerinde yer alan alışveriş caddelerinin doğru planlanamamasının getirdiği yetersiz park alanı, güvenlik vb. etmenlerden dolayı alışveriş merkezi yatırımlarının son yıllarda Anadolu’ya kaydığını görüyoruz.

İGD’nin hazırladığı rapora göre 2011 yılında yeni AVM açılışlarının %30’u İstanbul’da %70’i ise Anadolu’da gerçekleşmiş. AVM’lerin Anadolu’ya yayılması bu şehirlerde sadece ekonomiye değil sosyal hayata da canlılık kazandırıyor.

"70 AVM daha açılacak”

Gün itibariyle Türkiye’de 302 adet AVM hizmet veriyor. Bununla birlikte rapora göre tüm Türkiye’de projelendirme ve inşaat çalışmaları devam eden 70 civarında AVM projesi bulunuyor. Bu projelerin tamamlanmasıyla, 2013 yılının sonunda Türkiye’deki toplam AVM sayısının 372,kişi başına düşen toplam kiralanabilir alanın ise 0,125 metrekare olması öngörülüyor.

Ayrıca yeni nesil konut projelerinin içerisine 5.000 metrekare ile 15.000 metrekare arasında değişen alışveriş merkezleri ve alışveriş caddeleri yapılıyor. Bu alışveriş merkezlerinin arasında Enyap İnşaat’ın Bursa-Nilüfer’de hayata geçirdiği ve bölgedeki konut anlayışına farklı bir bakış açısı getiren Garden Life projesinin içerisinden yer alacak Garden Plus Alışveriş Merkezi de bulunuyor.

1997 yılından bu yana Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde konut, hastane, iş merkezi ve ofis üreten Enyap İnşaat, Garden Life projesi ile Bursa’ya hızlı bir giriş yapmıştı. 2010 yılında temeli atılan proje de ilk etabın teslimleri geçtiğimiz yıl yapılmıştı. Her geçen gün bölgedeki nitelikli konut anlayışını değiştiren projenin son etabı olan ve Nilüfer’e canlılık kazandıracak olan Garden Plus Alışveriş Merkezi’nin inşaatına Nisan ayında başlanıyor.

“Sosyal gelişime zemin hazırlayacak”

İnşaatına başlanması ile çevresine sadece ekonomik canlılık getirmekle kalmayıp sosyal bir gelişme de sağlayacak olan Garden Life projesinin son etabı Garden Plus Alışveriş Merkezi’nin tamamlanması ile bölgedeki AVM ihtiyacı da karşılanmış olacak.

“Açık alanlara önem veriliyor”

Toplam 11.000 metrekarelik kiralanabilir alana sahip Garden Plus AVM, yiyecek-içecekten giyime, süpermarketten kuaföre, elektronikten kültür- sanat etkinliklerine kadar birçok ihtiyacın karşılanacağı farklı niteliklerde ticari birimlere sahip olacak. Garden Life projesinde ve çevrede yaşayanların tüm ihtiyaçlarını karşılayacak kapasiteye sahip olan Garden Plus AVM’de ayrıca rutin AVM konseptinin dışında açık alanlara da büyük yer ayrılacak.

Uludağ Üniversitesi’ne olan yakınlığı ile üniversite öğrencilerinin yeni daire ihtiyaçlarına cevap veren Garden Life, Garden Plus AVM ile de öğrencilerin ve bölgede yaşayanların sosyal ihtiyaçlarını karşılayacak. Ayrıca Garden Plus’ın içerisinde Türkiye’nin önde gelen yapı marketlerinden birinin de bulunması planlanıyor. Böylelikle yeni evlerine taşınanların yeni eşya sıkıntısına da çözüm getirilmesi amaçlanıyor.

KAYNAK: Milliyet

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account