Bosna Hersek’in bağımsızlığının 21. yılı vesilesiyle basın toplantısı düzenleyen Bosna Hersek Bursa Fahri Konsolosu Muzaffer Çilek, önemli birçok açıklamada bulundu.

Editör
01.03.2013
“1 Mart Bosna Hersek Bağımsızlık Günü” vesilesiyle basın toplantısı düzenleyen Bosna Hersek Bursa Fahri Konsolosu Muzaffer Çilek, ‘Bosna Hersek yeni bir döneme girmiştir. Bu yeni dönemde Türkiye ile her alanda, her sektörde birçok proje ve iş birliği için, 'stratejik ortak' olarak hazırız’ dedi.
 
Muzaffer Çilek; “Öncelikle, Bosna Hersek ile Türkiye arasında ekonomik, bilimsel ve kültürel ilişkileri dostluk çerçevesinde geliştirmeye katkı sağlayan ve bu içinde bulunduğumuz binayı, konsolosluğumuzun kullanımına tahsis eden, Osman Gazi Belediye Meclisi’ne ve Başkanı Sayın Mustafa Dündar'a teşekkür etmek istiyorum” dedi. 
 
Bosna’nın farklı etnik grup ve milletlerine yüzyıllar boyunca barış ve hoşgörü içinde bir arada yaşama ortamının sağlanmasının örnek alınacak önemli bir özellik ve güzellik olduğunu ifade eden Çilek, Bosna Hersek'in ormanları, madenleri, bereketli toprakları ve temiz sularıyla zengin bir ülke olduğunu; ülkede enerji, madencilik, tarım, turizm, sanayi ve ticaret başta olmak üzere onlarca sektörde yüzlerce karlı projenin yatırımcısını beklediğini belirtti. 
 
Stratejik ortak Bosna Hersek
“Avrupa’nın ortasında önemli bir konuma sahip olan Bosna Hersek, ‘yardım gözü ile bakılan bir ülke’ olmaktan çıkarak, Kazan & Kazan çerçevesinde, her alanda ve her sektörde birçok projeyi başarıyla hayata geçirmek için önemli bir 'stratejik ortak' olarak destekçilerini bekliyor.”
 
“Bosna Hersek, burada istihdama katkı sağlayan yabancı yatırımcılara birçok teşvik ve vergi kolaylığı sunuyor. Her sektör için bulunabilen kaliteli iş gücü, çeşitli kredi ve fon imkanları da gelecek yatırımcılar için önemli avantajlar sağlıyor.”
 
Başta Avusturya, Almanya ve İtalya gibi Avrupa ülkelerinin Bosna Hersek’te başarılı yatırımlarının olduğunu söyleyerek konuşmasına devam eden Çilek, Türkiye’nin yatırım açısından en son sıralarda yer aldığını da belirtti. 
 
Muzaffer Çilek, ‘’Türkiye’yi dünyanın en güçlü ekonomileri listesine taşıyan girişimci ruh, enerjik yaklaşım, ticari ve genel yönetim kabiliyetleri Bosna Herseklilerin aradığı sihirli bir formüldür. Bizde ve Bosna Hersek halklarında bulunan bu önemli özelliklerin büyük bir hızla ortak iş birliğine dönüşmesi gerektiğini düşünüyorum’’ dedi.  
 
Bursa, Bosna Hersekliler için önemli bir şehirdir
“Türkiye’de 2 milyondan fazla Bosna Hersek kökenli vatandaşımız yaşıyor. Bu nüfusun büyük bir kısmı Bursa’da. Bu nedenle Bursa, Bosna Hersekliler için önemli bir şehirdir. Konsolosluğumuz, Bursa ile Bosna Hersek arasında ticari ilişkilerin geliştirilmesi ve güçlenmesi için pek çok önemli çalışmaya imza atıyor.”
 
Konuşmasında Bursa’da yaptıkları çalışmaları da özetleyen Çilek; “Konsolosluk olarak; Bosna Hersekli firmaların Bursa pazarına girmesi ve Türk yatırımcılarla buluşmaları için destek oluyoruz. Bursalı firmalara sektör bazında Bosna Hersek’teki fırsatları tanıtıyoruz, yol gösteriyoruz. Yatırım ortamını kolaylaştırıyor, bilgi akışı sağlıyor, buluşmaları için köprü vazifesi görüyoruz. Akademik işbirlikleri ise bizim için çok önemli diğer bir konu. Bazı üniversitelerle öğrenci ve akademik kadro değişimleri yapmaktayız. Bu konuda Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Eğitim Vakfı (BUTGEM) ile önemli bir işbirliği gerçekleştirdik. Önümüzdeki yaz 30 Bosna Hersekli genç, Bursa’da çeşitli alanlarda mesleki eğitim alacaklar’’ dedi.
 
 
 
 
 
Kaynak : İnşaat&Yatırım

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account