Sancaktepe Belediye’sinin başlatmış olduğu “Kaybolan Değerler” projesiyle 18.yüzyıl gelenekleri sokaklarda tekrar canlanıyor. Bozacı, yoğurtçu, şekerci, salepçi, simitçi, sütçü ve çiçekçilerin belirli saatlerde vatandaşları evlerinde ziyaret ederek yöresel lezzetlerden ikram edeceği proje kapsamında geleneksel lezzetler yeniden yaşatılıyor…

Yazar:Editor
01.03.2013

 

Geçmiş kültürlerin yok olmasını önlemek ve daha da önemlisi yeni nesillere tarihi, geleneklerimizi anlatmak amacıyla Sancaktepe sokaklarında bozacılar, yoğurtçular, şekerciler, salepçiler, simitçiler, sütçüler ve çiçekçiler belirli saatlerde vatandaşları evlerinde ziyaret ederek yöresel lezzetlerden ikram ediyorlar. Geleneksel kıyafetlerle başlatılan uygulama sabah namazından sonra ve akşam belli saatlerde olmak üzere düzenli olarak uygulanıyor.

"Geçmişin Kültürünü Günümüzde Yaşatmak"

Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem, “Sancaktepe Belediyesi olarak tarihimizi ileri nesillere taşımak için elimizden geleni yapıyoruz. Yeni projemiz “Kaybolan Değerler“ ile amacımız geçmişin kültürünü günümüzde yaşatmak ve yok olmasının önüne geçmek. Proje kapsamında, belirli günlerde geleneksel kıyafetleriyle bozacılar, yoğurtçular, şekerciler, salepçiler, simitçiler, sütçüler ve çiçekçiler Sancaktepe halkına ürünlerimizi ücretsiz olarak ikram ediyorlar. Görsel bir güzellik eşliğinde tattırılan geleneksel lezzetlerin yanı sıra 18.yy dönemini ve ürün geçmişini anlatan kitapçıklar da halka ücretsiz olarak dağıtılıyor.” açıklamasında bulundu. 

 

 

 

 

Kaynak : İnşaat&Yatırım

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account