Gayrimenkul alanında öncü projelere imza atan Soyak, bu sefer farklı bir alanda bir ilke imza attı. Thomas G. Eastman Kürsüsü Başkanı, MIT’nin (Massachusetts Institute of Technology) Şehircilik ve Şehir Planlaması Departmanı'nda Emlak Uygulamaları Profesörü olarak görev yapmış olan Tony Ciochetti, Soyak Holding’in desteği ve davetiyle İTÜ Şehir ve Bölge Planlaması Bölümü Gayrimenkul Geliştirme Yüksek Lisans Programı’nda bir seminer verdi. ‘Finansal Sürdürülebilirlik’ konusundaki seminere hocalar ve öğrencilerin dışında konuyla ilgilenen pek çok kişi katıldı.

Yazar:Editor
27.02.2013

 

Sürdürülebilirlik deyince akla ilk gelen isim olan Soyak, yine öncü bir çalışmaya imza attı. MIT’nin Türkiye’deki tek ortağı olan Soyak’ın davetlisi olarak ülkemize gelen Prof. Tony Ciochetti, İTÜ Şehir ve Bölge Planlaması Bölümü Gayrimenkul Geliştirme Yüksel Lisans Programı’nda bir seminer verdi. Görevine  Teksas Üniversitesi, San Antonio Gayrimenkul Finansmanı ve Geliştirme Programı Direktörü olarak devam eden Prof. Tony Ciochetti, Finansal Sürdürülebilirlik konusunda verdiği seminerde öğrenciler hocalar ve konuya ilgi duyanlarla çok değerli bilgiler paylaştı. 

Türkiye’ye gelmekten son derece mutlu olduğunu belirten Ciochetti, gayrimenkul sektörünün Türkiye’deki gelişiminin kendisini şaşırttığını söyledi. Ciochetti Enerji verimliliği ve finansal sürdürülebilirliğin sektörün en önemli konularından biri olduğunu belirterek şunları söyledi. “Türkiye gibi bir ülkenin enerji sarfını azaltmak için mevcut binaların enerji verimliliğini artırmak en uygun yoldur. Bunun da devlet tarafından desteklenmesi gerekir. Enerji verimliliğine yönelik yenilemenin dinamikleri ve özellikleri hakkında daha bilgili hale geldikçe bina yenilemenin artık olağan bir uygulama haline geleceğini düşünüyorum. Düzenlenmiş bir karbon piyasasının oluşması ve enerji verimliliği iyileştirmeleri uygulamalarının daha çok benimsenmesi önemlidir. Bina yenilemesi enerji tasarrufu sağlayacaktır ve enerji tüketimi azalınca karbon tasarrufu da sağlanacaktır” dedi.

Yurtdışı örneklerine de yer veren Prof. Ciochetti, “ABD enerji verimlilik programlarını finanse etmek için yaklaşık 12 milyar dolarlık bir ödenek sağlıyor. Almanya’da yasalar ve vergi politikalarıyla zorunlu kılınan enerji verimliliği, devletin sunduğu sermaye kaynaklarıyla ödüllendiriliyor. Bu, özel sektörü büyütüyor ve sektöre daha fazla sermaye tahsis edilmesini sağlıyor” diyerek, “Piyasaların gelişmesini destekleyen unsurlardan biri de bu tip uygulamaların tüketiciye sunuluyor olması…Örneğin Soyak bu konuda Türkiye’deki ilk adımı atarak “Yeşil Konut Kredisi” kapsamında bir projeksiyon gerçekleştirmiş. Bu konu tüketici farkındalığı için de çok önemli bir adım” diye sözlerine devam etti.

Ciochetti seminerde ayrıca, Türkiye gayrimenkul sektörüne yabancı yatırımcının nasıl baktığını da şöyle özetledi. “Yabancı sermayenin gideceği ülkenin risk kaynaklarına dikkat edeceğini ve (Kur sorunları, vergiler, hukuk yapıları, doğrudan yabancı yatırımlara ilişkin düzenlemeler, gayrimenkul pazarlarının derinliği ve genişliği, ürün türü, arz ve talep sorunları, yerel kamu hizmeti üretim kapasitesi, enerji maliyetleri, teslimat sistemleri, kapasite sorunları vb.). yatırım yapılabilmesi için bu faktörlerin uygun bir getiri oranıyla karşılanmasını bekleyecektir. Yabancı yatırımcılar Türkiye’deki gayrimenkul sektörünü farklı açılardan değerlendiriyorlar. Demografi perspektifinden bakıldığında, faktörler son derece ümit verici görünüyor: Yüksek GSYİH büyüme oranı, büyük nüfus, gelir seviyesi ve alım gücü artan genç bir demografik profil, çok önemli ve stratejik bir coğrafi konum ve zengin bir kültür ve tarih. 

Gayrimenkul pazarındaki (yurtiçi) büyüme perspektifinden bakıldığında da konut piyasası ümit verici görünüyor. Yatırımcı perspektifinden bakıldığında ise, çoğu ABD’li yatırımcı Türkiye’yi ümit vaat eden, ama büyük ölçüde İstanbul’a yoğunlaşmış bir pazar olarak görüyor. Yatırımcılar, kabul edilebilir buldukları riskler için makul düzeydeki getirileri cazip buluyorlar.” 

Soyak Holding CEO’su Dr. M. Emre Çamlıbel, Prof. Ciochetti’nin gayrimenkul sektörünün dünyada önemli bir adı olduğunu söyleyerek “Prof. Ciochetti’nin tespitleri son derece önemli. Memleketimizde hukuki ve yapısal sorunlar, sermaye piyasaları, doğrudan yabancı yatırım kuralları ve kiracılık uygulamaları yabancıların Türkiye gayrimenkul sektörüne bakışını etkileyen faktörlerdir. Yabancı yatırımcıların öncelikle dikkat ettiği unsurların başında şeffaflık geliyor. Bu yüzden bir taraftan bu mevzuatsal alt yapıları düzenlerken, bir taraftan da ülke olarak dışa bağımlılığımız azaltacak tasarruf ve verimlilik çalışmalarını da hayatımız içerisine almalıyız. Bu da öncelikle enerji verimliliği uygulamalarıyla mümkün.” dedi.

Dr. Çamlıbel; “Örnek vermek gerekirse, global şirketler apartmandan bozma yerlerde çalışmaz. Bu konuya ciddi olarak eğilmeliyiz. Geliştirilecek çalışma mekanlarının enerji verimli ve çevre dostu yeşil bina olması da yabancıları cezbedecektir. Global şirketler ülkemize geldiğinde yeşil olmayan ofisleri tercih etmeyecek, kiralama yada satın alma yapmayacaktır” diye sözlerini tamamladı. Konut alanında en fazla LEED sertifikası adaylığı bulunan Soyak, “mevcut binalar kategorisinde” ise Türkiye’deki ilk LEED sertifikalı ofis binasına sahip.

Prof. Tony Ciochetti, bu sene başındaki Türkiye ziyaretiyle, önce 15 Şubat tarihinde GYODER’de ticari ve konut alanında gayrimenkul geliştirmedeki risk ve getiri sistemleri, gayrimenkul finansmanı, enerji verimliliğinde getirilerin menkul kıymetleştirilmesi konu başlıklarında eğitim verdi. Ciochetti, 18-19 Şubat tarihleri arasında da 2. Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesi’ne katılarak bir sunum gerçekleştirdi. Son olarak da 20 Şubat tarihinde PwC ve Urban Land Institute (ULI) işbirliği ile gerçekleştirilen ve gayrimenkul sektöründeki son gelişmeleri içeren “Emerging Trends in Real Estate® Europe  2013” (Gayrimenkulde Gelişen Trendler Avrupa 2013) raporunun değerlendirildiği toplantıda özel oturum konuşmacısı olarak yer aldı. 

 
 
 
 
Kaynak : İnşaat&Yatırım

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account