Mimar ve mühendislere, günümüz cephe tasarımı ve geleceğin cephe sistemlerine ilişkin teorik -uygulamalı bilgi vermeyi hedefleyen “Cephe Tasarımı: Geleceğin Cepheleri - Cephelerin Geleceği” konulu seminer, Kalebodur sponsorluğunda uluslararası alanda önemli çalışmalara imza atmış uzman isimleri bir araya getirdi.

Editör
26.02.2013

 

İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nde gerçekleşen “Cephe Tasarımı: Geleceğin Cepheleri - Cephelerin Geleceği” seminerinde, günümüzde başlı başına bir tasarım haline gelen cephe ile ilgili akademik bilgiler paylaşıldı. Türk seramik sektörünün öncü markası Kalebodur’un sponsorlar arasında yer aldığı seminerde, mimariden, cephe tasarımı ve yangın güvenliğine kadar birçok konu değerlendirildi. 

 

Başta mimarların ilgi gösterdiği iki hafta süren seminer dizisinin son gününde “Yenilikçi Cepheler” konulu bir konferans düzenlendi. Cephe malzemesi, sistemler ve eğitim konusunun tüm detaylarıyla ele alındığı konferansa, İstanbul Teknik Üniversitesi’nin ilk kadın rektörü Prof. Dr. Gülsün Sağlamer, İngiltere Bath Üniversitesi’nden Dr. Stephen Ledbetter, Hollanda Delft Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mick Eekhout, Almanya Hochschule Ostwestfalen-Lippe  Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ulrich Knaack, Mimar Boran Ekinci ve Mimar Cem Altınöz konuşmacı olarak katıldı. 

 

Geleneksel sistemlerle çözüm mümkün değil

 

Konferansta konuşan Prof. Dr. Gülsün Sağlamer, İTÜ rektörlüğü döneminde cephelerle ilgili akademik çalışma başlattıklarını belirterek, “İklim değişikliği ve azalan kaynakların yaptığı baskılar, yapı sektöründe önemli değişimlere neden oldu. Eski geleneksel sistemlerle cephe konusunda çözüm üretmek mümkün değil. Eğitim sistemlerinde yapılacak inovasyonla mimar ve mühendisler yetiştirmeliyiz. Bu şekilde, devlet ve özel sektörün işbirliği ile yapı sektörünün çağdaş bir seviyeye çıkarılması hedeflenebilir” dedi.

Cepheler gürültüyü de önlemeli

 

İngiltere Bath Üniversitesi’nden Dr. Stephen Ledbetter ise cephe konusunda iklim koşullarının değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı. Yenilikçi cephelerin soğuk ya da sıcağı dışarda tutarken gürültüyü de önlemesi gerektiğini belirten Ledbetter, “Cepheleri tasarlayan ve uygulayan birçok aktör var. Müteahhitlerden mühendis ve sistem tedarikçilerine kadar her aktörün farklı bir bakış açısı var. Bizim burada yaptığımız şey, kişileri nasıl eğiteceğimizi ve kendimizi nasıl geliştirebileceğimizi düşünmek” diye konuştu. 

 

Türkiye’nin inovasyon anlamında yapması gerekenler var

Hollanda Delft Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mick Eekhout da günümüzde çok katlı modern bina yapımının hız kazanmasıyla birlikte, cephe tasarımının da önemli hale geldiğini söyledi. Eekhout, “Bu konuda Türkiye’nin inovasyon anlamında yapması gerekenler var. Türkiye’de Ar-Ge’ye ayrılan oranı göz önüne alırsak, diğer ülkelere kıyasla daha gidilmesi gereken çok yol olduğunu düşünüyorum” dedi. 

 

Geleceğe yönelik sürdürülebilir yenilikçi teknolojilerin önemine değinen Almanya Hochschule Ostwestfalen-Lippe Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ulrich Knaack de konuşmasında, enerji ve fonksiyonelliğin cephe konusunun iki önemli unsuru olduğunu vurguladı. 

 

Cepheye sanat unsurları da dahil edilebilir

Çok sayıda önemli projeye imza atan ödüllü mimar Boran Ekinci ise konuşmasında cephe kavramını endüstriyel açıdan ele aldı. Cephenin ışıktan ısıya, sesten hava koşullarına kadar pek çok ögeyi kontrol eden bir mekanizma olarak algılandığını söyleyen Ekinci, “Cephe bu özelliğinin dışında kendi işlevi olan bir mekan da olabilir. Reklam ve farklı amaçlar için de kullanılan cepheye sanat unsurları da dahil edilebilir. Bunların her birinin mimariye farklı yansımaları var. Bu yansımalar diğer işlevlerle kombine edilerek ortaya farklı sonuçlar çıkarılabilir” dedi. 

 

Türkiye’de her şeyin sorumlusu mimar 

 

Konferansa katılan ödüllü mimarlar Enis Öncüoğlu ve Cem Altınöz ise çalışmalarında geniş bir coğrafyaya hizmet verdiklerini belirterek, katılımcılara tecrübelerini aktardı. Farklı kültürlerin farklı teknolojik altyapıları beraberinde getirdiğini vurgulayan Enis Öncüoğlu, “Şirket olarak yabancılarla çalışmanın farklı yanlarını aldık. Yurtdışında yapılacaklar ve yapılmayacaklar kurallarla bellidir. Türkiye’ye baktığımızda ise her şeyin sorumlusu mimar gibi görülüyor. Ancak bu sorumlulukların çoğu zaman mimarlara bırakılmadığı ise bir gerçek” dedi. 

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account