Türkiye’de 18 milyonu aşan yapı stoğunun yüzde 67’si ruhsatsız ve kaçak, yüzde 60’ı 20 yaş üzeri konutlardan oluşuyor.

Editör
26.02.2013

 

Yüzölçümünün yüzde 92'si deprem kuşağında bulunan ve nüfusunun yüzde 95'i deprem tehdidi altında yaşayan Türkiye’de 18 milyonu aşan yapı stoğunun yüzde 67’si ruhsatsız ve kaçak, yüzde 60’ı 20 yaş üzeri konutlardan oluşuyor.

Ayrıca konutların yüzde 40’ı oturulamaz durumda ve depreme karşı güçlendirilmesi gerekiyor. İşte bu noktada yapı denetimi ve kentsel dönüşüm konusu birinci derecede önem taşıyor. Tüketicilerin de bilinçli olması ve araştırma yapması çok önemli. Ülkemizde deprem bilincini artırmayı hedefleyen 1-7 Mart arasındaki Deprem Haftası’nda konuya dikkat çeken Çukurova Gayrimenkul İcra Kurulu Başkanı Cafer Kara, vatandaşa, inşaat sektörüne ve kamu otoritelerine seslendi.

Her sarsıntı ile gözlerin yeraltından gelecek tehlikeye çevrildiğini anımsatan Cafer Kara, “Japonya’daki depremler bizde olsa taş üstünde taş kalmazdı. Orada insanlar bizdeki gibi depremde yıkılan binalardan değil, çoğunlukla tsunamiden zarar görüyor.” dedi.

Acıları azaltmak için dayanıklı yapılar inşa etmek ve toplumu eğitmek şart!

Ülkemizde 81 ilin 55’inin Birinci Derece Deprem Bölgesi’nde bulunmasına karşın Yapı Denetim Yasası’nın 2011 yılına kadar sadece 19 ili kapsadığını hatırlatan Kara, yakın zamana kadar mühendislik, mimarlık hizmetlerine gereken önemin verilmemesinin deprem önlemlerinin ülkemizdeki yetersizliğini ortaya koyduğunu vurguladı. Kara, depremlerin oluşturacağı hasarları azaltmanın en etkin iki yolunun depreme dayanıklı yapılar inşa etmek ve toplumu depreme karşı eğitmek olduğunu vurguladı.

Yeni binaları tercih edin

Marmara depreminin hem sektördeki standartları hem de tüketicilerin bilinç düzeyini artırdığını söyleyen Kara, tüketicileri estetik değerlerden çok statik değerleri sorgulamaları gerektiği konusunda uyardı. Ortalama bina ömrünün 50 yıl olduğunu ifade eden Kara, mümkün olduğu kadar yeni binaların tercih edilmesi gerektiğini de vurguladı.

 Yapı denetimi sağlıklı işlemeli…

“Yapı güvenliğini sağlamak yapıların üretim sürecinde doğru bir mühendislik hizmetiyle başlar. Zemin etüdünden projelendirmeye, malzeme kalitesinden yapım faaliyetine kadar bina üretim sürecinin her aşamasında alınacak mühendislik hizmeti yapıların güvenli olmasının en önemli teminatıdır.” diyen Kara, yapı denetiminin sağlıklı işlemesinin önemine dikkat çekti.

Kentsel dönüşüm; kapsamlı, planlı, sağlıklı yaşam alanlarına dönüşüm olmalı

Kentsel dönüşümün deprem gerçeği göz önünde bulundurularak yapılması gerektiğini ifade eden Kara, “Ancak kentsel dönüşüm, dar kapsamlı ve parselinde bina bazında dönüşüm olarak algılanmamalı.

Yerinde imar artışıyla yapılmaya çalışılan kentsel dönüşüm başarısız olur. Kentleri uzun vadede geri dönüşü mümkün olmayan hatalara sürüklememek için kentsel dönüşüm; yolu, altyapısı, yeşil alanı ile daha kapsamlı, planlı ve sağlıklı yaşam alanlarına dönüşüm olarak ele alınmalı. Ayrıca devlet ve yerel yönetimler daha etkili ve yönlendirici rol oynamalı.” diye konuştu.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account