Dow’ın gelişmiş su arıtma teknolojisi ve dünya çapındaki mühendislik desteğinin yanı sıra HidroLotus’un inşaat mühendisliği ve su altyapısı alanlarındaki bölgesel gücünden faydalanan tesis, Ceyranbatan gölünden gelen yüzey suyunu Bakü halkı için değerli bir temiz içme suyu kaynağına dönüştürecek.

Yazar:Editor
22.02.2013

 

Türkiye, İstanbul — 20 Şubat 2013 — Dow’ın (NYSE: DOW) bir iş birimi olan Dow Water & Process Solutions ve Azeri Hidro Grubu ile Türk Lotus Grubu’nun ortak girişimi olan HidroLotus, Bakü’de dünyanın en büyük içme suyu ultrafiltrasyon tesisini inşa etme planlarını duyurdu. Çalışmaları Haziran 2012’de başlayan tesis, 2013 yılında tamamlandığında günde 520.000 metreküp kapasiteye ulaşacak ve üç milyon nüfuslu Bakü kentinin ana içme suyu kaynaklarından biri olacak.

Tesisin inşaatı, halen ülkenin su altyapısını inşa eden HidroLotus şirketi tarafından, Dow’un teknolojik yetkinliğinden ve su arıtma segmentinde sahip olduğu dünya çapındaki uzmanlığından faydalanılarak gerçekleştiriliyor. Dow Water & Process Solutions, proje için Bakü’nün Ceyranbatan Gölü’nden gelen yüzey suyunun arıtılmasını sağlayacak gelişmiş UltraFiltrasyon (UF) modüllerinin yanı sıra; su alma sistemi, atık nötralizasyonu ve deşarjı, terfi sistemi ve son kullanıcıya ulaştırmaya kadar uzanan çok aşamalı su yönetim döngüsünün gerçekleşmesine imkân tanıyan eksiksiz bir mühendislik desteği sağlıyor. Projede, daha çabuk montaj sayesinde hızlandırılmış teslimat programına uyulmasına imkân tanıyacak, ön mühendisliği yapılmış ve kuruluma hazır bir çözüm olan Dow Ultrafiltrasyon IntegraPac™ skid ve modülleri kullanılacak.

HidroLotus LLC Proje Koordinatörü Tankut Güzel, “Dünyanın en büyük ve saygın kimya şirketlerinden biri ve tüm dünyada su arıtma endüstrisinin lideri olan Dow Chemical Company gibi bir ortağımız olduğu için çok mutluyuz. Bu ortaklığın, Bakü, Ceyranbatan Bölgesi’nde dünyanın en büyük ultrafiltrasyon tesisini kurarak şehirde gittikçe artan temiz su talebine yanıt vermemizi ve yerel topluma 2.000’den fazla kalifiye iş imkânı, maaş ve vergi desteği sunmamızı sağlayacağından eminiz” dedi.

Tankut Güzel, ayrıca “Ceyranbatan Projesi yalnızca dünyanın en büyük UltraFiltrasyon tesisi olmakla kalmayacak, aynı zamanda mümkün olan en kısa sürede inşa edilen tesis olacak. Son birkaç ay içerisinde gösterilen olağanüstü takım çalışması, ekibimizin ve ortağımız Dow’ın yorulmak bilmeyen çabaları, Bakü halkı için çok değerli bir varlık haline gelecek olan bu projenin başarılı olmasını sağladı” ifadelerini kullandı. 

Dow Water & Process Solutions Rusya, Doğu Avrupa, Yunanistan ve Türkiye Bölge Ticaret Müdürü Gergely Nagy, konuyla ilgili olarak “Şu anda Bakü’de inşa edilmekte olan tesis; suyu filtreleme, arıtma ve ayrıştırma teknolojileri yoluyla daha güvenli, temiz ve erişilebilir kılmak için Dow Water & Process Solutions’ın bilgi birikiminden ve dünya çapındaki deneyiminden faydalanıyor” ifadesini kullandı ve sözlerine şöyle devam etti: “Yerel yetkililer ve müşterimizle kurmuş olduğumuz çok değerli ve sürekli diyaloğun yanı sıra, kalifiye ve adanmış yerel uzmanlarla bu projeye atanan Dow ekibi arasındaki işbirliği olmadan bugün ulaştığımız noktaya erişmemiz mümkün olamazdı.”

Dow Türkiye ve Orta Asya Genel Müdürü İhsan Necipoğlu, “Yerel şirketlerle yakın işbirliği yapmaya devam ederek ülkede istihdam yaratmaya, Azerbaycan’ın ulusal önceliklerinin gerçekleşmesine yardımcı olmaya  ve böylece ülkenin ekonomik kalkınmasını desteklemeye kesinlikle kararlıyız. Azerbaycan, Dow için stratejik bir ülke ve bizler müşterilerimizle kuracağımız daha doğrudan ilişkiler, endüstriyel mevcudiyetimiz ve teknolojik bilgi birikimimiz yoluyla ülkenin ekonomiyi çeşitlendirme yönündeki ulusal hedefine katkıda bulunma yetkinliğimizi arttıracağız” dedi.

Tesisin tasarım ve inşaatında kullanılan DOW™ Ultrafiltrasyon, piyasadaki diğer mikrofiltrasyon ve ultrafiltrasyon ürünlerinde kullanılan malzemelere göre çok daha sağlam, kimyasal maddeyle temizlenmeye daha dayanıklı ve daha yüksek kırılma direncine sahip olan çift cidarlı kanallı elyaf PVDF membranla üretilmekte. Gözeneklerin eşit boyutta olması ve dıştan içe akış, DOW™ Ultrafiltrasyon membranın performanstan ödün vermeden tam bir bariyer oluşturmasını sağlıyor. DOW™ Ultrafiltrasyon, içme suyu uygulamaları için NSF61 sertifikasına sahip ve tüm parçacıklı maddelerin, bakterilerin ve virüslerin neredeyse tamamını ortadan kaldırabiliyor. DOW™ Ultrafiltrasyon, daha fazla katı madde yüklemesi, daha geniş akış alanı ve kolay temizlik özelliği sağlıyor. Ek olarak, DOW™ Ultrafiltrasyon, içme suyunun filtrelenmesi için gereken enerji miktarını en aza indirmenin yanı sıra, işletme maliyetlerini ve atmosfere salınan sera gazı miktarını da azaltıyor.

 

 

 

 

Kaynak : İnşaat&Yatırım

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account