İstanbul Büyükşehir Belediyesi Anadolu yakasına ikinci metro inşaatı için hazırlıklar başladı. Bu kapsamda Büyükşehir ilk olarak Üsküdar - Ümraniye – Çekmeköy - Sancaktepe Metrosu İnşaat ve Elektromekanik İşleri ” için dünya çapında ihaleye çıktı.

Editör
27.07.2011

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Anadolu yakasına ikinci metro inşaatı için ilk adımı atıyor. Firmaların projeleri tamamlanan metro inşaatının yapılması için dünya çapında ihaleye çıkıldı. İhale ilanı Avrupa Birliği resmi sitesinde yayınlandı. İhaleye her ülkeden dalında uzman inşaat firmaları katılabilecek.

Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe Metro hattı, yaklaşık  17 km uzunluğunda olacak. Ana hat tünelleri ve üzerinde delme ve aç-kapa tipinde  toplam 16 adet istasyon, depo sahası ve depoya bağlanan 2.750 m bağlantı tünelleri olacak. 

İhale; bu hattın tüm inşaat ve elektromekanik işleri tek elden ve hızlı bir şekilde yürütülecek.  Vagon temin ise ayrı bir ihale ile yapılacak. İhaleden kısa bir süre sonra temel atılarak inşaat başlayacak.

Üsküdar-Sancektepe Metrosu Kadıköy-Kartal Metrosu’nun rekorunu da elinden alacak. Kadıköy-Kartala Metrosu 45 ay gibi rekor bir sürede tamamlanıyor.

Üsküdar Metrosu ise 38 ay da tamamlanması ile yeni bir rekora imza atılarak, metro vatandaşların hizmetine sunulacak.  Metro tamamlandıktan sonra Üsküdar-Çekmeköy-Sancaktepe arasında seyahat 24 dakikaya inecek.
Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe Metro hattı, yaklaşık  17 km uzunluğunda olacak.

Ana hat tünelleri ve üzerinde delme ve aç-kapa tipinde 16 adet istasyon, olacak.  
Metro tamamlandıktan sonra Üsküdar-Çekmeköy-Sancaktepe arasında seyahat 24 dakikaya inecek.


İstasyonlarÜsküdar


Fıstıkağacı


Bağlarbaşı


Altunizade


Kısıklı
Libadiye


Çarşı
Ümraniye


İmkilap mah.


Çakmak


Ihlamurkuyu


Altınşehir
Lise


Dudullu


Toplukonut


Çekmeköy- Sancaktepe

Çekmeköy-Sancaktepe’den yolculuk süreleri;

Üsküdar :    24 dk.
Kartal :   59 dk.
Yenikapı :   36 dk.
Taksim :   44 dk.
Hacıosman:   68 dk.
Havalimanı :   68 dk.
Olimpiyat Stadı:  78 dk.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account