İzmir Büyükşehir Belediyesi, toplam 16.3 kilometrelik ıslah çalışması ile taşkınları önleyecek, dereleri daha güvenli hale getirecek.

Editör
27.07.2011

Son dönemde çevre ilçelerdeki dere ıslahlarına yoğunlaşan İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, Aliağa ve Foça ilçelerinde yer alan 12 dere için proje ihalesine çıktı.

16.3 kilometre uzunluğundaki dere ıslah programı kapsamında, derelerin her iki yanına kagir veya betonarme duvar yapılacak, dere tabanları betonla kaplanacak. 8 aylık proje süresinin ardından inşaat ihalesine çıkacak olan İZSU, dereleri hem güvenli hale getirecek hem de kış aylarında yaşanan taşkınların önüne geçecek.

Hangi dereler ıslah edilecek?

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Gencelli Mahallesi’nde yer alan Bulduk Deresi ile merkezde yer alan Bahçecik, Çam ve Mersinaki dereleri olmak üzere Foça ilçesinde toplam 2.7 kilometrelik ıslah çalışması gerçekleştirecek.

Aliağa ilçesinde ise Yukarı Şehit Kemal Mahallesi’nde Şehit Kemal Deresi, Bozköy Köyü’nde İmamoğlu (Kamberboğazı) Deresi, Karakuzu Köyü’nde Kaplan Deresi, Çakmaklı Köyü’nde Papazkuyusu Deresi, Samurlu Köyü’nde Sarıyer Deresi, Uzunhasanlar Köyü’nde Güney Deresi, Çaltıdere Köyü’nde Çaltı Deresi ve Güzelhisar Köyü’nde Balaban olmak üzere toplam 13.6 kilometrelik dere ıslahı gerçekleştirilecek.

Resimaltı:

Derelere yakın markaj
İZSU Genel Müdürlüğü, çevre yerleşimlerde su taşkınlarına neden olan ve yeterli kaynak bulunamadığı için yıllardır kendi kaderine terk edilen derelerin ıslahı konusunda ciddi bütçelerle önemli çalışmalar yapıyor.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account