İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD), binalarda enerji verimliliği konusunda finansman modelleri geliştirmek hedefiyle yürüttüğü ‘EUbuild Enerji Verimliliği Projesi’ kapsamında bu konuda ülkemizdeki tabloyu ortaya koymak ve ortak vizyon oluşturmak amacıyla sivil toplum kuruluşlarıyla (STK) bir araya geldi.

Yazar:Editor
27.07.2011

İMSAD’ın liderliğinde, aralarında Arnavutluk, Belçika, Bosna Hersek, Makedonya, Karadağ, Sırbistan’ın da bulunduğu 9 ülke ve 49 ortak ve iştirakçiyle uygulamaya koyulan ‘AB Mevzuatı Çerçevesinde Yapılarda Enerji Verimliliğinin Finansmanı ve Hukuki Düzenlemeler ile İlgili Sektörler arası İşbirliği Projesi’, binaların enerji verimliliğinin geliştirilmesi konusunda yeni finansman modelleri oluşmasına katkı sağlamayı amaçlıyor.

Projenin toplumun değişik kesimlerine tanıtılması ve ortak akıl yaratılması amacıyla düzenlenen toplantılar zincirinin ikinci halkasında STK temsilcileriyle bir araya gelen İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Bilmaç, “Kısıtlı kaynaklarla üyeleri ve toplum için önemli işler başaran STK’larla binalarda enerji verimliliği konusunda güç birliği sağlayarak, hedeflere daha kısa sürede ulaşabiliriz” dedi.

İMSAD Genel Sekreteri Selda Başbuğoğlu, katılımcılarla Avrupa İnşaat Malzemesi Üreticileri Konseyi’nin (CEPMC) Polonya’da yapılan son toplantısında gündeme gelen AB Enerji Verimliliği hedeflerine dair gelişmeleri paylaştı. Başbuğoğlu, 1 Temmuz 2011 tarihinde AB dönem başkanlığını devralan Polonya’nın tüm ana politikalarını binaların enerji verimliliğine odaklayacağını vurguladı.

EUbuild EE Proje Koordinatörü Aygen Erkal da 2012 yılı sonuna kadar sürecek ‘EUbuild Enerji Verimliliği Projesi’ kapsamında ortak ülkelerde Enerji Verimliliği Finansmanı ile ilgili mevcut durumu ortaya koyan ‘Ülke Raporları’ hazırlanacağını, daha sonra da bu raporların birleştirilerek kapsamlı bir rehber haline getirileceğini söyledi. Erkal, İstanbul ve Brüksel’de uluslararası konferanslar düzenleyeceklerini, bunun için de finans sektörü, STK’lar, kamu, medya, özel sektör ve üniversitelerle işbirliği yapacaklarını belirtti.

EUbuild EE Proje Araştırmacısı Hülya Uğuz Yedievli ise Avrupa Birliği’nde Enerji Verimliliği için “İmtiyazlı krediler, teşvikler, sübvansiyonlar, 3. Taraf finansmanı, kullanılan enerji üzerinden tasarruflar, vergi iadesi, vergi indirimi ve KDV indirimi…” gibi yöntemlerin kullanıldığını, Türkiye için bu yöntemlerden hangisinin daha uygun olacağına ise tartışarak karar verilmesi gerektiğini dile getirdi.

STK’lardan “İşbirliğine Hazırız!” mesajı

STK Yuvarlak Masa Toplantısı, Karadeniz Ekonomik İş Birliği Örgütü İş Konseyi, Çatı Sanayici ve İş Adamları Derneği, Doğal Hayatı Koruma Derneği, Doğalgaz Gaz Cihazları Sanayicileri ve İşadamları Derneği, Eskişehir Bilecik Kütahya Seramik İş Kümesi Derneği, Enerji Yönetimi Derneği, Isıtma Soğutma Klima Araştırma ve Eğitim Vakfı, İklimlendirme Soğutma Klima İmalatçıları Derneği, Marmara Belediyeler Birliği, Sektörel Dernekler Federasyonu,  Isı Yalıtım Sanayicileri Derneği, Türkiye Gazbeton Üreticileri Birliği Derneği, Türk Yapısal Çelik Derneği, Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği ve Türkiye Alüminyum Sanayicileri Derneği’nden temsilcilerin katılımıyla gerçekleşti.

İMSAD üyelerinin “Ankara’ya çözüm önerilerimizi birlikte götürelim” çağrısında bulunduğu STK’lar, enerji verimliliğinin bilincinin kazanılması için toplumda öncelikle gerekli bilgilendirmelerin yapılmasına dikkat çektiler. Enerji verimliliği konusunun hükümet tarafından belli politikalarla yürütülmesi gerektiğini belirten STK temsilcileri, “Türkiye’de bir model oluşturarak Ulusal Enerji Verimliliği Hareketi oluşturmalıyız” mesajını verdiler.

STK toplantısından çıkan başlıca görüş ve öneriler şöyle:

•    Hem verimli enerji elde etmek, hem de enerjiyi verimli kullanmak çok önemli.

•    Tarafların (kamu, son kullanıcı, sanayici, yatırımcı vs) enerji verimliliği çalışmaları neticesinde elde edecekleri faydalar hakkında bilgilendirilmesi gerekiyor. Kamunun ve/veya finans sektörünün harekete geçmesinde halkın bilinçlenmesi de önemli.

•    Enerji verimliliğiyle ilgili çalışmalar yapmak zorunda olan belediyelerin ilgili departmanlarının konuyla ilgili eğitilmeleri büyük önem taşıyor.

•    Yurt dışındaki ESCO modeli gibi enerji verimliliği hizmet şirketleri kurulmalı.

•    Ülkemizde ihracatla ilgili yapılan çalışmalar gibi enerji verimliliği konusunda da çalışmalar yapılmalı. Hükümet tarafından politikalar belirlenmeli, konuyu sahiplenecek bir kurum olmalı, Eximbank örneği bir banka kurulmalı. İhracat yapanlara sağlanan desteklere benzer şekilde desteklerin enerji verimliliği içinde sağlanması gerekli.

•    Ulusal Enerji Verimliliği Hareketi oluşturulmalı.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account