İstanbul'a kurulacak yeni şehir 1,5 milyon insan barındıracak

Editör
19.02.2013

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, kentsel dönüşümün Türkiye'nin olmazsa olmaz meselesi olduğunu belirterek, İstanbul'a yapılacak yeni şehrin bir buçuk milyon insanı barındıracağını söyledi.

Bakan Bayraktar katıldığı bir televizyon programında 3. havalimanını da kapsayacak Kemerburgaz'dan başlayıp Başakşehir ve Kayabaşı'nı içine alacak Küçükçekmece'ye kadar olan bölümde yeni bir şehir kurma projelerinin olduğunu söyledi. Kamulaştırmaların devam ettiğini belirten Bayraktar, "Burası çok iddialı bir şehir olacak. 1,5 milyon nüfusu barındıracak bir şehir olacak.

Yeni kurulacak şehrin bazı bölümlerinde ekolojik yerleşim alanları kuracağız, sadece bisikletlerin ve elektrikli arabaların girebileceği bölgeler yapacağız, çiçek bahçeleri yapacağız, donanımlı göletler yapacağız, dünya çapında iddialı olacak veİstanbul'un da marka değerini arttıracak."şeklinde konuştu.

İsrail'in Türkiye'den mülk aldığı konusundaki iddialara değinen Bayraktar, "İsrail'e mülk satışı oluyor mu ki? Ben İsrail'e mülk satıldığını bilmiyorum. Daha önce de yoktu.

Yabancılara mülk satışı var ama her yabancıya da yok." dedi. Bayraktar çevre mühendisi istihdamı konusuna da şu cevabı verdi:"Çevre mühendisi meslektaşlarımızı bize verilen kota doğrultusunda alıyoruz ama çok mezun olursa biz hepsini kamuda eritemeyiz. Çevre mühendislerini diğer çevre kanadında biraz daha istihdam edeceğiz. Çok ciddi sayıda mühendis alacağız, o konuda çalışmalarımız var."

"TRABZON'A DÜNYA ÇAPINDA BİR STAT YAPACAÐIZ"

Trabzon'a yapılacak statla ilgili bilgiler de veren Bakan Bayraktar, "Akyazı'da stadın yapılacağı yaklaşık 800 bin metre karelik bir alanda dolgu yaptık ve dolgu hemen hemen bitti. Stadın kaplayacağı alan çevresiyle birlikte en fazla 30 bin metre karedir. Burası bir spor kompleksi olacak. Yeşil alanlar, fuar alanı, otel ve Trabzon'a müthiş bir zenginlik kazandıracak.

Trabzon'un marka değeri artacak, Trabzon'a gelecek turist sayısını ve Trabzon'un cazibe olma özelliğini arttıracak. Yapacağımız stat, dünyanın en modern statlarından biri olacak. Stat bizim namusumuz oldu, bizim olmazsa olmazımız oldu. Bu işi ince eleyip sık dokuyoruz. 40 bin kişilik bir stat olacak ve 18 ayda bitireceğiz." ifadelerini kullandı.

KAYNAK: Habertürk

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account