Siemens Bina Teknolojileri Bölümü, KNX uyumlu sıva altı modelleri Symaro sensör gamına ekledi.

Editör
18.02.2013

 

Aktif iletişimli bu yeni sensörler, sıcaklık, nem ve hava kalitesi ölçümü ve kontrolüne ek olarak ışıkların otomatik olarak açılıp söndürülmesini sağlıyor ve güneşten korunma sistemlerini kontrol edebiliyor. Ürün gamına eklenen yeni cihazlar, pek çok konfigürasyon seçeneğini desteklerken her bir uygulama için özel olarak ayarlanabiliyor.

Siemens, aktif haberleşmeli  sıva altı sensörleri Symaro sensör gamına ekledi. Bu yeni sensörler, oda içindeki sıcaklık, bağıl  nem veya hava kalitesini (CO2) düzenli olarak ölçüyor. Siemens, ayrıca tüm bu parametreleri eş zamanlı olarak ölçebilen çoklu bir sensör sunuyor. Tüm modeller, ikinci bir sıcaklık değerini (örneğin, zemin veya tavan sıcaklığı) ölçen ek bir pasif sıcaklık sensörünün bağlanmasına imkan veriyor. Bununla birlikte, çift-bileşenli iki girişe sahip bu sensörler, iki adet kuru kontak verebiliyor. Ölçülen değerler (maksimum dört adet) ve iki kuru kontak hali, ortak KNX arabirimi aracılığıyla bina otomasyon sisteminin diğer komponentlerine aktarılıyor.

Yeni sıva altı sensörler, Siemens Synco ve Gamma bina otomasyon sistemleri ile iletişim kurmak için KNX S ve LTE konumlarını, üçüncü şahıslara ait sistemler ile iletişim kurmak içinse KNX S konumunu kullanıyor. Oda sıcaklığı, nem ve hava kalitesini ölçmek için entegre kontrol fonksiyonlarını kullanan aktif iletişimli bu cihazlar, ısıtma, havalandırma ve klima sistemlerini kontrol eden uygun aktüatörler ile iletişim kurabiliyor. Çift-bileşenli iki giriş, pencere kontağı gibi cihazları takip etmek için kullanılabilir. Uygun aktüatörler ile birlikte kullanıldığında bu sensörler, ışıkları otomatik olarak açıp söndürebilir veya güneşten korunma sistemlerini kontrol edebilir.

Yeni Symaro sıva altı sensörleri, son derece kompakt olup, dünyanın dört bir yanında piyasada mevcut olan her türlü gömme elektrik kutusuna monte edilebiliyor. Delta ürün gamının çeşitli renk ve şekilleri ile birlikte sunulan bu sensörler, her türlü odaya uyum sağlayabiliyor. Yeni sensörlerin ön modüllerinde hırsızlığa karşı kilitli kontaklar bulunurken bu kontaklar sürekli aktif durumda çalışıyor. Bu durum, sensörleri, müze, tiyatro, ticari fuar salonları veya okullar gibi kamuya açık binalar için oldukça uygun hale getiriyor. Diğer uygulama sahaları arasında ise satış alanları, hastaneler, huzur evleri veya ofisler gibi doluluk oranı sürekli değişen oda ve alanlar bulunuyor. Sensörlerin ön plakasında, odadaki mevcut hava kalitesini ve odanın havalandırılması gereken zamanı gösteren, üç farklı rengin kullanıldığı entegre bir LED ekranı yer alıyor.

 
 
 
Kaynak : İnşaat&Yatırım

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account