Isı yalıtımı, nitelikli malzemeler ve doğru işçilikle uygulandığında enerjiden yüzde 50 tasarruf sağlıyor.

Editör
15.02.2013

 

 Isı yalıtımıyla istenilen tasarruf rakamlarını yakalamak ve bina ömrü boyunca bu tasarrufu sürdürülebilir kılmak için mantolama sisteminin tüm bileşenlerinin uyum içinde çalışması gerekiyor.

Mantolamanın en temel unsuru olan ısı yalıtım levhalarına ise büyük iş düşüyor. Blue’Safe Mavi Kale yetkilileri CE ve ETAG belgeli, mavi renkli styrofoam ısı yalıtım levhalarıyla yapılacak ısı yalıtım uygulamalarının hem kısa hem de uzun vadede tüketicilere fayda sağladığı gibi uygulandığı projelerin de değerini koruyarak referans gösterildiğini belirtti. 

Binalarda enerji tasarrufu sağlamak için ısı yalıtımı büyük önem taşıyor. Isı yalıtımı ile binaların ısıtma ve soğutma amaçlı harcadığı enerjiden yüzde 50 tasarruf sağlamak mümkün.

Isı yalıtımından istenilen sonuçları alabilmek için ise kullanılacak malzemenin seçiminden uygulama aşamasına kadar tüm süreçlerin birbiriyle uyum içinde çalışması gerekiyor.

Bu noktada paket sistemler büyük bir kolaylık sunuyor. Blue’Safe Mavi Kale paketinde yer alan mavi renkli styrofoam ısı yalıtım levhaları da sahip olduğu teknik özellikler sayesinde doğru yüzeylerde bina ömrü boyunca performansını koruyor. 

Isı yalıtımı denilince akla ilk gelen malzeme hiç şüphe yok ki ısı yalıtım levhaları. Isı yalıtım levhasının teknik özellikleri enerji tasarrufu elde etmek için önemli bir faktör. Doğru yüzeye doğru malzeme ve doğru uygulamayla yapılan ısı yalıtımı ile bina ömrü boyunca aynı performansı almak mümkün.

Dow Chemical, Mardav A.Ş. ve Kalekim A.Ş.’nin güçlerini birleştirerek pazara sundukları Blue’Safe Mavi Kale de ısı yalıtımı için gerekli olan her şeyi bünyesinde barındıran bir paket sistemi. Blue’Safe Mavi Kale, bu paket sisteminin en temel ürünlerinden biri olarak Dow Bina Çözümleri’nin, CE Belgeli Dow - Shapemate IB markalı ısı yalıtım levhasını piyasaya sunuyor. 

Blue’Safe Mavi Kale paketinin önemli bileşenlerinden Dow - Shapemate IB ısı yalıtım levhaları hakkında bilgi veren Mardav Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Alper Doğruer şunları söyledi: “CE Belgeli Dow - Shapemate IB mavi renkli ısı yalıtım levhaları, diğer ürünlere göre yüzde 17 ila yüzde 27 arasında daha etkili ısı yalıtımı sağlıyor.

Suya karşı mükemmel direnç ve sıfır kapilerite özelliğine sahip Shapemate IB levhalar, dağılma, ufalanma, kopma gibi deformasyonlara uğramadığı için maksimum ısı yalıtımı sağlıyor. Dona karşı dayanıklılığı sayesinde ise bina dışında sıva çatlağı gibi oluşumları, bina içinde ise küf ve rutubet oluşumunu engelleyerek binanın bakım ve onarım masraflarını azaltıyor, sağlıklı ve konforlu mekânlar yaratıyor. Shapemate IB ısı yalıtım levhalarının pürüzlü yüzeyi, sıvanın tüm yüzeyde homojen, eşit kalınlıkta ve güçlü aderansla temasını sağlarken; oluklu yüzeyi, yapıştırma harcı öbeklerinin yüzeye ve kanallara hızla nüfuz etmesini sağlıyor.

Piyasada maalesef teknik açıdan bu özelliklere sahip olmayan pek çok ürün var. Ancak kaliteli ve uzun ömürlü bir ısı yalıtım için bu özellikler büyük önem taşıyor. Renovasyon projelerinde karar verici son tüketici olduğundan kendisi için en iyi çözümü istiyor ve yanlış yönlendirmeler olmadığı sürece kaliteli ürünleri seçiyor.

Ancak büyük inşaat projelerinde zaman zaman daha ucuz olduğu için kalitesiz ürünlerin tercih edildiğini görüyoruz. Ancak unutmamak gerekiyor ki bina ömrü boyunca performans gösteren ısı yalıtımı uygulamaları proje sahibine uzun vadede de kazandırıyor. Üzerinden yıllar geçse de performansını kaybetmeyen ürünler sayesinde bu projeler, referans proje olarak gösteriliyor.” 

Kalekim Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Altuğ Akbaş ise; “Yalıtımın bina ömrü boyunca aynı performansı göstermesi için doğru ürünü seçmek gerekiyor. Daha ucuz diye tercih edilen standart dışı malzemeler ve merdiven altı üretimle gerçekleşen yalıtım, binalara hiçbir fayda sağlamadığı gibi yalıtım için harcanan paranın da çöpe gitmesine sebep oluyor. Blue’Safe Mavi Kale olarak tüm ürünlerimizde sahip olduğumuz CE Belgesi’ne ek olarak ETAG 004 Belgesi’ni de aldık.

ETAG için ürünlerimizi 30 yıllık yaşlandırma testlerine soktuk. Bu kapsamda; ürünlerimizin aşırı sıcak, soğuk, yağmur ve rüzgar gibi çevresel etmenlere karşı dirençleri ölçüldü. Tüm bu testlerden başarıyla geçen Blue’Safe Mavi Kale, ETAG 004 Belgesi’ni aldı ve böylece bina ömrü boyunca dayanıklılığı ve güvenilirliğini ispatlamış oldu.

Bu nedenle biz ürünlerimize ve uygulamamıza çok güveniyoruz. Bunun göstergesi olarak da Türkiye’de bir ilk olarak ürünlerimize 10 yıl, uygulamaya ise 2 yıl garanti veriyoruz. Ayrıca uygulama esnasında oluşabilecek zararlara karşı ısı yalıtımı yaptığımız binaları 2 yıl boyunca da sigortalıyoruz” diye konuştu. 

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account