Kentsel dönüşüm sürecinin hızlandığı son dönemde, dönüşüme destek olmayı hedefleyen Albaraka, 14 Şubat 2013 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile protokol imzaladı.

Yazar:Editor
15.02.2013

 

Albaraka, yasa kapsamında devletin sağlayacağı destekle, kentsel dönüşüm kredisi kullanacak konut sahiplerine, avantajlı oranlarda finansman sağlayacak.

İstanbul, Ankara ve Bursa gibi büyük şehirlerin başı çektiği kapsamlı bir kentsel dönüşüm sürecinde bulunan Türkiye’de, kentlerin geleceğe hazırlanma sürecine destek verme kararı alan Albaraka, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile kentsel dönüşüm projelerine finansman desteği vermek amacıyla 14 Şubat 2013 tarihinde bir protokole imza attı.

Protokol ile ilgili açıklamada bulunan Albaraka Genel Müdürü Fahrettin Yahşi, ulusal ilerleme ve kalkınma hedefine daima dahil olmak üzere çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek, “Kentsel dönüşüm kapsamında kullanılacak finansmanlara ilişkin olarak da gerekli çalışmaları tamamladık ve bu kapsamda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile protokol anlaşmamızı imzaladık. Albaraka olarak, protokolün müşterişlerimiz ve sürece dahil olmak isteyeler başta olmak üzere herkes için hayırlı olmasını dilerim” dedi. Kentsel dönüşümde sağlayacakları finansman desteğinde, Albaraka müşterilerine özel avantajlar sunacaklarını belirten Yahşi, Albaraka’nın konut ve kâr-zarar projelerindeki deneyimleri ve faizsiz bankacılık prensiplerine bağlılığıyla bu süreçte ülke ekonomisine de katkı sağlamayı hedeflediklerini söyledi.

Protokol kapsamında hak sahiplerine finansman desteği sağlanacağını belirten Yahşi, “6306 sayılı ‘Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun’ kapsamında mevcut binaların yıkılarak yerine yeni konutların inşa edilmesinin finansmanı amacıyla ‘Albaraka Kentsel Dönüşüm Finansmanı’ ürünümüzü hazırladık. Bu kapsamda müşterilerimizin kullanacağı finansmanlarda uygulanacak kâr oranının konut için yüzde 4,  işyeri için yüzde 3’lük kısmı devlet tarafından karşılanacak. Afet riski taşıyan alanların dönüştürülmesi ve mevcut binaların yıkılarak yerine yeni konutların inşa edilmesi sebebiyle kurumsal finansman sağlanacak müteahhit müşterilerimize ise kurumsal finansman yöntemi ile de hizmet sunacağız” dedi.

 

 

 

Kaynak : İnşaat&Yatırım

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account