Prysmian Grubu'nun üretim kapasitesi ve yüksek katma değerli ürün segmentleri ile yeni ürün ve uygulama geliştirme konularında yatırım çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Türk Prysmian CEO'su Hans Hoegstedt, Türk Prysmian'ın da ürün geliştirme ve üretim süreçlerinde varolan rekabet gücünü geliştirmek amacıyla yatırımlar yapmaya bu yıl da devam edeceğini dile getirdi.

Editör
27.07.2011

 

Önümüzdeki dönemde, pazarın ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda pazara sunacakları pek çok proje ve ürünün hazır bekletildiğini vurgulayan Hoegstedt, bu anlayışla pazara sundukları en yeni ürünleri Afumex Gold'un yangın anında üstün bir performans göstererek alevi çok daha kısa bir sürede durdurduğuna dikkat çekti. Hoegstedt,  böylece sektörün standartlarını yükselttiğini ifade etti. Ürünün esnek bir yapıya sahip olması ve kolay sıyrılabilmesi özellikleriyle de benzerlerinden ayrıldığını kaydeden Hoegstedt, "Bu yeni ürün yüksek güvenlik ve performans beklentisi olan lüks konutlarda ve katma değeri yüksek endüstiryel projelerde aranan tüm özelliklere sahip. Varolan Afumex serimizi de pazarda hala bulmak mümkün. Ancak ‘Gold' ürünümüz, standart projelerde ihtiyaçları gideren Afumex serimizin en üstün özelliklerine sahip ürünü" dedi.

Türk Prysmian Kablo ve Sistemleri'nin Prysmian Grubu'nun bir üyesi olduğunu hatırlatan Hoegstedt, enerji ve telekomünikasyon kabloları sektöründe, 7 milyar Euro'yu aşan satışı, 22 bin çalışanı, 50 ülkede şubeleri ve 98 fabrikası bulunan bir firma olduğunu anlattı. Hoegstedt,  firmalarının ürün ve hizmet yelpazesi kapsamında, enerji iletimi ve dağıtımı için yeraltı ve deniz altı kablo ve sistemleri; çeşitli endüstriyel sektörlerdeki uygulamalar için özel kablolar; video, bilgi ve ses iletimi için optik fiber ve kablolar ve bakır telekom kabloları yer aldığını bildirdi. Türk Prysmian fabrikasının 1964 yılında Mudanya-Bursa'da Türk Siemens adı ile kurulduğunu anımsatan Hoegstedt, "Geçen yıllar içinde firmamızın iki kez hisse devri gerçekleşti. 1999 yılında Pirelli Grup bünyesine geçen firmamız, son olarak 2005 yılında Prysmian adı ile hizmet vermeye başladı" şeklinde konuştu.

494 milyon TL ciro

Türk Prysmian'ın 180 bin metrekarelik açık alan 79 bin metrekare kapalı alanda faaliyet gösterdiği ve bünyesinde yaklaşık 400 kişinin çalıştığı bilgisini veren Hoegstedt, firmanın ürün yelpazesinde, 220 kV'a kadar olan tüm enerji kabloları, 3 bin 600 çifte kadar bakır iletkenli haberleşme kabloları ile fiber optik kablolarının bulunduğunu ifade etti. Kablo sektörünün TSE yeterliliği olan tek termik, mekanik, kimya ve elektrik bilimsel araştırma ve test laboratuvarlarını da bünyelerinde bulundurduklarını söyleyen Hoegstedt,  ayrıca kablo ve sistemleri için anahtar teslimi projeler yaptıklarını dile getirdi. Türk Prysmian Kablo'nun kurulu kapasitesinin, ulusal pazarın tüm ihtiyacını karşılayabileceği gibi uluslararası pazarlarda da rekabet edebilecek seviyelerde olduğuna dikkat çeken Hoegstedt, "Prysmian Grubu içinde öncelikli bir ihracat merkezi olmaya devam eden Türk Prysmian Kablo, 2010 yılında toplam yaklaşık 494 milyon TL olan cirosunun yüzde 37'sini ihraç etti" diye konuştu.

Türkiye'nin büyümesini 2011 yılının ilk yarısında yüzde 17,9 oranında artış gösteren Gayri Safi Yurt İçi Hasıla Oranı ile doğru orantılı olarak sürdürdüğünü vurgulayan Hoegstedt, ekonomide görülen bu gelişmelerin kablo sektörüne de olumlu yansıdığının altını çizdi. Ancak pazara sunulan ürünlerin kalitesinin olması gereken değerler ile uyuşmadığını aktaran Hoegstedt, "Yine de, biz Türk Prysmian olarak doğru kablonun kullanılması için çaba gösteriyoruz. Bu noktada bizim için en önemlisi güvenlik. Çalışmalarını kolaylaştırmak ve kurulumun hızlı olmasını sağlamak amacıyla, kurulumu yapan kişiler ile ortak çalışıyoruz ve en iyi ürün kalitesine odaklanıyoruz. Bu doğrultuda 2011'de 2009 ve 2010 yıllarının ortalamasından daha iyi bir trend yakalayacağımızı düşünüyoruz" sözlerini ekledi.

7 milyar Euro'yu aşan satış

Türk Prysmian Kablo ve Sistemleri'nin Prysmian Grubu'nun bir üyesi olduğunu hatırlatan Hans Hoegstedt, enerji ve telekomünikasyon kabloları sektöründe faaliyet gösteren Prysmian Grubu'nun, 7 milyar Euro'yu aşan satışı, 22 bin çalışanı ve 98 fabrikası bulunan bir firma olduğunu anlattı.

Kaynak : kobiden.com

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account