Bankalararası Kart Merkezi tarafından açıklanan verilere göre 2012 yılını toplamda 30.6 milyar TL‘lik hacimle kapatan e-ticaret sektörünü 2013’te de büyük bir büyüme bekliyor.

Editör
15.02.2013

 

Evoria.com CEO'su Levent Burak Demiralp, elektronik ticaret sektörünün 2013’te Türkiye’de yaklaşık yüzde 60-70 düzeyinde büyüme ile işlem hacminin 45-50 milyar TL düzeyine ulaşabileceğini söylüyor.

BKM‘den açıklanan verilere göre 30.6 milyar TL‘lik bir ciroya ulaşan e-ticaret sektöründe, 2012 yılında internet üzerinden 162 milyon adet işlem gerçekleşti. 2011 yılında yüzde 27.2‘lik büyüme gerçekleştiren e-ticaret sektörü 2012 yılında yüzde 78‘lik büyüme rakamına ulaştı.  İşlem başına düşen tutar da yaklaşık 10 TL’lik bir artış göstererek 2012 yılını 174 TL‘den kapattı.

Yıl bazında e-ticaret hacminin ortalama yüzde 35’ün üzerinde büyümesi Türkiye’nin küresel çapta dikkat çekmesine neden oluyor. Bu büyüme trendi ile e-ticaret hacminin katlanarak büyümeye devam edeceği tahmin ediliyor.

Türkiye’de internet üzerinden alışverişte kadınlar en çok giysi ve dekoratif ürün alışverişi yaparken, erkekler daha çok fonksiyonel ve teknolojik ürünler satın almayı tercih ediyor. E-ticaretin yüzde 77’si Marmara, Ege ve İç Anadolu olmak üzere üç bölgede gerçekleşiyor.

Yüzde 48’lik oran ile Marmara Bölgesi e-ticareti en yoğun olarak kullanan bölge olurken, onu yüzde 16 ile İç Anadolu ve yüzde 13 ile Ege izliyor. İl bazında bakıldığında ise en çok alışveriş yapılan illerin İstanbul, Ankara ve İzmir olduğu görülüyor. Bu üç ili Bursa, Antalya ve Kocaeli izliyor.

E-ticarette en hızlı büyüyen ülke Türkiye

Türkiye’nin, e-ticarette en hızlı büyüyen ülkelerden biri olduğunun altını çizen Evoria.com CEO'su Levent Burak Demiralp, “2013’te ekonomi ne durumda olursa olsun e-ticaret pazarı yüzde 60 - 70 arasında büyüyecek.

Elektronik ticaret sektörü, her şekilde büyümeye devam edecek. Türkiye’deki e-ticaret firmaları büyüme potansiyelini çok iyi kullanıyor. E-ticaret alanına yapılan yatırımlarla 2013 yılında pazar büyüklüğünün 45 - 50 milyar TL düzeyine çıkmasını bekliyoruz” dedi.

E-ticaret, Türkiye ekonomisinin en hızlı büyüyen ve değişen sektörlerinin başında geliyor. Türkiye’deki e-ticaret şirketlerine bakıldığında, kalıcılık konusunda marka olmaya aday örnekler ortaya çıkmaya başlıyor. Yabancı sermaye temsilcilerinin sektöre girerek satın almalar gerçekleştiriyor olması da bunun göstergesi olarak değerlendiriliyor. 

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account