Kale Grubu, İtalya'nın en büyük karo seramik üreticilerinden Fincuoghi'yi aldıktan sonra rotasını Ortadoğu'ya çevirdi.

Editör
27.07.2011

Kalekim ile Suudi Arabistan'da 10 milyon dolar yatırımla bir yapı kimyasal şirketine ortak olmaya hazırlanan Kale Grubu, yine bir Ortadoğu ülkesinde Kaleseramik markasıyla 30 milyon Euro sıfırdan yatırım yapacak. Bugün kutlanan 54. Seramik Bayramı öncesinde Çanakkale'de bir basın toplantısı düzenleyen Kale Grubu Başkanı Zeynep Bodur Okyay, son 1 yıl içerisinde logosundan yönetim kurulu üyelerine kadar grubun her alanında yenilendiğini belirtti.

İtalya'daki yatırımla beraber 75 milyon Euro ek ciro hedeflediklerini belirten Okyay, "Beş yıl içinde bu ülkede ilave 25 milyon Euro ilave yatırım daha yapacağız. Bu yatırımla birlikte ciromuzu yüzde 25, ihracatımızı ise yüzde 100 artırmış olacağız." dedi. Bundan sonra yakın coğrafyada büyümeye odaklanacaklarını ifade eden üst yönetici, "Erbil, Bakü, Priştine ve Dubai'de showroom'larımız bulunuyor. Bu yıl Beyrut, Riyad, Atina ve Trablus'ta mağazalar açmayı planlıyoruz ancak Ortadoğu'daki sıkıntılar nedeniyle biraz gecikti. Aynen Türkiye'deki gibi mağazalaşma çalışmalarımız devam edecek." diye konuştu. Şirket, 2010 cirosunu yüzde 23 artırarak 1 milyar liraya çıkarmıştı. Kale Grubu 2011'de yüzde 24 büyüme ile 1 milyar 234 milyon lira ciro hedefliyor. "2012'de ise yüzde 15 büyüyerek 1,4 milyar lira net satışa ulaşmayı planlıyoruz." diyen Okyay, halka açılma konusundaki bir soruya ise, "Borsa alternatifini düşünüyoruz. Kurumsallaşma yönünde attığımız adımlarda bu planın da etkisi var. Ulusal ve uluslararası konjonktür müsait olursa açılma düşüncemiz var." cevabını verdi. Grup başkanı, yapı ürünleri, yapı kimyasalları ve havacılık alanlarına odaklanacaklarının da altını çizdi. Şirket, Avrupa'nın 3., dünyanın 13. büyük seramik karo üreticisi.

Son günlerde gündeme gelen küresel ikinci dip söylentilerini de değerlendiren Zeynep Bodur Okyay, hükümetin istikrarı muhafaza etmesi halinde süreci etkilenmeden atlatabileceğini söyledi. Türkiye'nin Avrupa'daki gelişmelerden etkilenmesine rağmen yüzde 8-9'luk büyümeleri yakalayacağına inancını dile getiren grup başkanı, "İtalya, İrlanda gibi olmaz. Avrupa Birliği'nin 4 kurucusundan biri. Bu ülkedeki fedakârlıklar kolay olmayacak ama sanayisi çok güçlü." açıklamasını yaptı. Konut sektöründe arz fazlası olduğuna dair kanaatin yanlış olduğuna da değinen Zeynep Bodur Okyay, "Türkiye'nin konut açığı yıllardır konuşuluyor. Ben çok arz fazlası olduğunu düşünmüyorum. Türkiye'de aile yapıları değişiyor." diye konuştu. İnşaatın istihdama ciddi katkı sağladığına dikkat çeken Bodur, "Hükümet ve bankalar, konut kredilerine daha toleranslı yaklaşılmalı." dedi. Okyay, kredi faizlerinin daha makul seviyelere çekilerek sektörün canlandırılacağını da sözlerine ekledi.

Kaynak: zaman.com.tr

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account